Jak to Polak żył pod Augustami. Wokół miśnieńskiej figury augusta III ze zbiorów zamku królewskiego na wawelu
oprowadzanie kuratorskie w ramach cyklu wawelskie olśnienia
- 16 czerwca 2019 (niedziela), godz. 13.00
- wstęp: 1 zł (w ramach biletu do muzeum)
W ramach cyklu Wawelskie olśnienia zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie „Jak to Polak żył pod Augustami”. Wokół miśnieńskiej figury Augusta III ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu, które poprowadzi Anita Sroko.
Wspaniały, porcelanowy wizerunek króla, autorstwa wybitnego drezdeńskiego rzeźbiarza, Joachima Kändlera oraz miśnieńskie figurki z postaciami polskich szlachciców będą pretekstem do rozważań o fascynującej karierze „białego złota" i zabytkach z czasów polsko-saskiej monarchii. Eksponaty wawelskie uzupełniają obiekty z dawnych zbiorów lwowskich – pastelowe portrety króla Augusta III i jego żony Marii Józefy oraz prawdziwie królewskie artefakty – miniatura z wizerunkiem Augusta II, wykonana przez słynnego emaliera Georga Friedricha Dinglingera i szylkretowa, inkrustowana tabakiera z herbem małżonki Augusta II – Krystyny Eberhardyny.
Podczas zwiedzania będzie można także przyjrzeć się prezentowanym na wystawie a pochodzącym ze zbiorów wawelskich, portretom Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery – pary królewskiej zasiadającej na tronie polskim przed saskimi elektorami.
Prowadząca
Anita Soroko – historyk sztuki i muzealnik, kustosz w Dziale Historii i Interpretacji Pana Tadeusza Muzeum Pana Tadeusza. Od 2006 do 2017 roku zajmowała się zbiorami malarstwa i miniatur Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. W latach 2015–2016 kierowała projektem badawczym dotyczącym przedwojennej kolekcji rysunków polskich w Muzeum Lubomirskich we Lwowie i kontynuuje te badania.