Oprowadzanie kuratorskie po wystawie rękopisów Słowackiego i Herberta

w ramach II Festiwalu Tradycji Literackich

• 11 października 2018 (czwartek), godz. 17.00
  • prowadzenie: dr Marcin Hamkało
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl (zarezerwowane wejściówki należy odebrać najpóźniej pół godziny przed spotkaniem)

W ramach II edycji Festiwalu Tradycji Literackich zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej zainspirowanej twórczością dwóch wybitnych poetów – Juliusza Słowackiego i Zbigniewa Herberta.

Jesienią 2017 roku Muzeum Pana Tadeusza zorganizowało pierwszą edycję Festiwalu Tradycji Literackich. Poświęcono ją relacji Adam Mickiewicz – Tadeusz Różewicz. W tym roku festiwal rozpoczął się 4 września wystawą Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Muzeum Pana Tadeusza. Wystawa w Muzeum Pana Tadeusza formuje ważny kontekst dla kolejnych wydarzeń festiwalowego programu. Pomysł na tę czasową ekspozycję polega na tym, aby pochodzące ze zbiorów Ossolineum rękopisy Słowackiego i Herberta umieścić wewnątrz wystawy stałej muzeum, komentując – w poważny, metaforyczny, a niekiedy ironiczny sposób – jej zawartość. Zaplanowano także interwencje artystyczne w multimedia współtworzące narrację muzeum.

Wybór Juliusza Słowackiego jako jednego z bohaterów kolejnego ossolińskiego festiwalu wydaje się naturalny – na przełomie XIX i XX wieku instytucję nazywano „Domem Słowackiego”, a część rękopisów pisarza trafiła tu już w 1866 roku. Były wśród nich brudnopisy i czystopisy utworów, a także cenne rysunki z podróży na Wschód (do Ziemi Świętej z Neapolu w latach 1836–37) i towarzyszące im notatki dotyczące stanu finansów poety. Inne manuskrypty trafiły do Ossolineum z różnych źródeł około roku 1909 z okazji setnej rocznicy urodzin poety. W zbiorach pojawiły się też portrety rodzinne, a nawet pukiel włosów wieszcza.

Powstały w 1817 roku Zakład Narodowy im. Ossolińskich od początku swojego istnienia słynął ze znakomitych kolekcji literackich polskich autorów. Gromadzenie ich w czasie zaborów było traktowane jako element misji związanej z zachowywaniem polskości, a do zbiorów trafiały nie tylko powszechnie znane dzieła, ale i utwory niepublikowane czy korespondencja. Misja ta nie ustała po wojnie, kiedy to Zakład reaktywował swoją działalność we Wrocławiu. Kontynuowano powiększanie kolekcji, choćby poprzez listowne prośby wysyłane do pisarzy. Na taki apel odpowiedział w 1983 roku Zbigniew Herbert i przekazał Ossolineum, jak sam to określił, coś z liryki, coś z prozy i coś z życia, czyli wiersze „Boski Klaudiusz”, „Do Ryszarda Krynickiego – list” w różnych redakcjach, szkic „Martwa natura z wędzidłem” i fragmenty korespondencji wydawniczej. W 2009 w Dziale Rękopisów znalazły się kolejne wiersze Herberta z lat 1950–75, opowiadanie „Sprawa Słonia” i esej „Il duomo”. Niektóre z tych obiektów zobaczyć będzie można na wystawie.

Na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Muzeum Pana Tadeusza, które poprowadzi Wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, dr Marcin Hamkało zapraszamy w czwartek 11 października 2018 o godzinie 17.00.

prowadzący:
Marcin Hamkało – Wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich; doktor nauk humanistycznych, redaktor wydawniczy, wykładowca, poeta, publicysta. W 2001 założył TIN, pierwszy polski tygodnik kulturalny w Internecie, przez sześć lat był redaktorem działu eseistyki miesięcznika „Odra”, zredagował także kilkanaście książek. Współautor „pierwszego polskiego podręcznika dla autorów” pt. „Jak zostać pisarzem” (2011).

Festiwal Tradycji Literackich dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

>Więcej informacji o programie II Festiwalu Tradycji Literackich.

Patronat medialny:

TVP Kultura, TVP 3 Wrocław, Gazeta Wrocławska, Naszemiasto.pl, Radio Luz, O.pl Polski Portal Kultury, Booklips.pl, Wroclife.pl, Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura