„Cenzor myli się tylko raz”. Opowieść o cenzurze w PRL

Cenzor myli się tylko raz. Opowieść o cenzurze w PRL
spotkanie w ramach cyklu Niedzielne oprowadzanie. Opowieści wokół eksponatów

  • niedziela, 25 marca 2018, godz. 12.00
    prowadzenie: Mariusz Urbanek

  • wstęp: 1 zł (w ramach biletu do muzeum), liczba miejsc ograniczona

W ramach popularnego cyklu spotkań w przestrzeni wystaw stałych Muzeum Pana Tadeusza w ostatnią niedzielę marca dowiemy się, jak wyglądał proces cenzurowania informacji w Polsce Ludowej.

Ważną częścią wystawy Misja: Polska jest opowieść o cenzurze w czasach PRL. Celem działań Urzędu Kontroli Prasy Publikacji i Widowisk było ograniczenie dostępu Polaków do treści zakazanych i niepożądanych przez władze (czemu służyły ingerencje i tzw. zapisy cenzorskie, czyli zakazy poruszania określonych tematów i wymieniania pewnych nazwisk). Ale nie tylko. Kształtowanie wiedzy i opinii czytelników książek, gazet, słuchaczy radia i widzów telewizji, uczestników koncertów odbywało się także poprzez zastępowanie publikacji objętych cenzurą innymi, poruszającymi podobne tematy, ale w sposób akceptowany przez UKPPiW.

O cenzurze w tamtych czasach w kontekście eksponatów prezentowanych na wystawie Misja: Polska opowie Mariusz Urbanek. Zapraszamy w niedzielę 25 marca o godz. 12.00.

* * * *
Mariusz Urbanek – kierownik Gabinetów Świadków Historii Muzeum Pana Tadeusza. Autor biografii m.in. Leopolda Tyrmanda, Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, Stefana Kisielewskiego, Jerzego Waldorffa, Władysława Broniewskiego, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Kornela Makuszyńskiego.

* * * *

Niedzielne oprowadzanie to spotkania w różnych częściach wystawy stałej. Pracownicy Muzeum Pana Tadeusza opowiedzą o wybranych najciekawszych, najcenniejszych, najbardziej frapujących eksponatach i ich dziejach, a także o kontekstach historycznych i obyczajowych wystawy stałej.