Czerwiec w Muzeum Pana Tadeusza

Czerwcowy program Muzeum Pana Tadeusza
wykłady, spotkania i koncerty

Dobiega końca sezon 2017/2018. W czerwcu zapraszamy na Dzień muzeów dla dzieci#muzealniaki. Tuż przed wakacyjną przerwą przygotowaliśmy też unikatowe wykłady oraz dwa wyjątkowe koncerty w Salonie romantycznym Muzeum Pana Tadeusza.

Miesiąc rozpoczniemy od Dnia muzeów dla dzieci#muzealniaków, czyli zainicjowanej przez Ossolineum akcji, w ramach której w wielu muzeach i galeriach sztuki na Dolnym Śląsku odbywają się bezpłatne wydarzenia dla najmłodszych. Z tej okazji 3 czerwca zaplanowaliśmy specjalne rodzinne spacery po muzeum.

Do końca czerwca potrwa wystawa czasowa Księgi Pana Tadeusza prezentująca prace twórców z różnych dziedzin sztuki i dizajnu, z których każdy korzysta z bardzo odmiennej estetyki. W ramach programu towarzyszącego wystawie zapraszamy na wykład Katarzyny Roj, która przybliży historię ilustrowania poematu. W Galerii Ossolińskiej na dziedzińcu muzeum dostępna jest również ekspozycja planszowa Między nauką a polityką opowiadająca o profesorze Stanisławie Kulczyńskim, botaniku i pierwszym rektorze połączonych uczelni Uniwersytetu i Politechniki, ogłoszonym Honorowym Obywatelem Wrocławia w roku 2018. Ciekawych niezwykłej postaci profesora Kulczyńskiego zapraszamy na wykład kuratora wystawy, dr. Grzegorza Polaka.

Tematem ostatniego w tym sezonie spotkania z cyklu Środy nad książką w ramach wystawy stałej Misja: Polska, będzie historia „przypędzonych w Breslau”. Kiedy od końca lat 40. XX wieku nowe polskie „kresy” zachodnie zasiedlone zostały przez napływowych Polaków, Wrocław stał się największym w całej historii ludzkości miastem, w którym dokonano prawie całkowitej wymiany mieszkańców – i właśnie te wstrząsające wydarzenia przybliży profesor Grzegorz Strauchold z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Przed wakacjami ponownie w Muzeum Pana Tadeusza spotykamy się bohaterami cyklu Współcześni romantycy, który współorganizujemy wraz z Uniwersytetem SWPS. Tematem wykładu psychologa Jarosława Kubalta będą pycha i przywództwo – podczas spotkania zastanowimy się, czy romantyczny bohater byłby dobrym liderem. Natomiast w ramach cyklu Pracownia słowa i obrazu posłuchamy wykładu Agnieszki Kłos z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, która opowie o sztuce jako o sposobie komunikowania się we współczesnym zwirtualizowanym świecie. Zapraszamy również na spotkanie wokół nowej książki Wydawnictwa Ossolineum o Stefanie Grabińskim, którego gośćmi będą autorka Joanna Majewska oraz tłumacz Maciej Płaza.

W ostatnią niedzielę miesiąca zapraszamy również na Niedzielne oprowadzanie po wystawie stałej – podczas spotkania dowiemy się, dlaczego w Gabinecie Jana i Jadwigi Nowaków-Jeziorańskich znajduje się niewielka broszurka Za kulisami bezpieki i partii, która wstrząsnęła partią komunistyczną w Polsce Ludowej. Opowieść o tym obiekcie przygotuje historyk i pracownik muzeum Marcin Szyjka.

W czerwcu odbędą się aż dwa koncerty z niezwykle popularnego cyklu Salon dźwięków romantycznych. Najpierw we wnętrzach Kamienicy pod Złotym Słońcem wystąpi tenor Marek Belko, który zaprezentuje pieśni Stanisława Moniuszki, Franza Schuberta oraz Edvarda Griega. Pod koniec czerwca zaplanowaliśmy też występ flecistki Iwony Sarwińskiej, która przy akompaniamencie pianistki Anny Markowicz przygotuje program złożony z utworów Jana Sebastiana Bacha, Iana Clarke’a i Alberta Roussela.

Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza!

Czerwiec 2018

• do 15 lipca
    Między nauką a polityką. Profesor Stanisław Kulczyński (1895–1975)
    wystawa planszowa w Galerii Ossolińskiej

• niedziela, 3 czerwca 2018, godz. 13.00 i 16.00
    Muzealniaki tuptają po muzealnych salach
     rodzinny spacer w ramach Dnia muzeów dla dzieci – #muzealniaki

• środa, 6 czerwca, godz. 17.00
    Przypędzeni w Breslau. Ziemie zachodnie po 1945 roku
    spotkanie z cyklu Środy nad książką
    gość: prof. Grzegorz Strauchold

• sobota, 9 czerwca, godz. 16.00
    Świat ilustracji do Pana Tadeusza
    wykład w ramach wystawy Księgi Pana Tadeusza
    prowadzenie: Katarzyna Roj

• niedziela, 10 czerwca, godz. 18.00
    Marek Belko (tenor) i Anna Snelewska (fortepian)
    koncert z cyklu Salon dźwięków romantycznych

• czwartek, 14 czerwca 2018, godz. 12.00
    Otwarta obrona pracy dyplomowej na ASP Wrocław
    dyplomantka: Maryja Tuĺžankova
    >>szczegóły wkrótce

• środa, 13 czerwca 2018, godz. 17.00
    Demon ruchu, duch czasu, widma miejsc. Fantastyczny Grabiński i jego świat
    spotkanie wokół książki Wydawnictwa Ossolineum
    goście: Joanna Majewska, Maciej Płaza
    prowadzenie: Robert Dudziński

• sobota, 16 czerwca 2018, godz. 16.00
    Medialność jako kryterium ważności komunikatu
    wykład z cyklu Pracownia słowa i obrazu
    prowadzenie: Agnieszka Kłos

• sobota, 23 czerwca, godz. 16.00
    Dziś poznam, czym najwyższy, czylim tylko dumny. Pycha i przywództwo
    wykład z cyklu Współcześni romantycy
    prowadzenie: dr Jarosław Kubalt

• niedziela, 24 czerwca, godz. 12.00
    To dynamit, a nie materiał! Wokół broszury Za kulisami bezpieki i partii
    oprowadzanie po wystawie stałej
    prowadzenie: Marcin Szyjka

• niedziela, 24 czerwca, godz. 18.00
    Iwona Sarwińska (flet) i Anna Markowicz (fortepian)
    koncert z cyklu Salon dźwięków romantycznych

• sobota, 30 czerwca, godz. 16.00
    Między nauką a polityką. Z archiwum prof. Stanisława Kulczyńskiego
    wykład w ramach prezentacji planszowej Między nauką a polityką. Profesor Stanisław Kulczyński (1895–1975)
    >>więcej informacji

Na warsztaty, wykłady i spotkania wstęp bezpłatny; liczba miejsc ograniczona. Zapisy na warsztaty oraz możliwość rezerwacji wejściówek na wykłady i spotkania: zapisy@ossolineum.pl.

Bilety na koncerty i Niedzielne oprowadzania dostępne są w kasach muzeum oraz na stronie www.bilety.ossolineum.pl.

Fot. Andrzej Solnica