Język iluzji. Wykład Jerzego Olka

w ramach cyklu Pracownia słowa i obrazu

• sobota, 9 grudnia 2017, godz. 16.00
    wykład: Język iluzji
  • wstęp wolny

W ramach nowego cyklu Pracownia słowa i obrazu wokół tematów związanych z przenikaniem się sfery języka werbalnego i wizualnego we współczesnej kulturze w sobotę 9 grudnia zapraszamy na wykład artysty i teoretyka sztuki Jerzego Olka. Cykl zapowiada najnowszą wystawę czasową Muzeum Pana Tadeusza: Różewicz. Bez tekstu, której otwarcie odbędzie się 15 grudnia 2017.

Jerzy Olek stawia tezę, że należy ufać oczom, a nie dowierzać umysłowi.  Podczas spotkania swoje rozważania będzie ilustrował pracami własnymi (także filmami) oraz tych artystów, którzy iluzją zajmują się w oryginalny sposób. Pojawią się takie zagadnienia jak perspektywa i aksonometria, trompe l’oeil, anamorfoza, figury dwuznaczne czy obiekty niemożliwe, a także symulakry.

prowadzący

Jerzy Olek – artysta plastyk z tytułem profesorskim, teoretyk sztuki zajmujący się fotografią i sztuką multimedialną. Był wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Gdańsku, a także Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego. Obecnie wykłada na Wydziale Prawa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Specjalizuje się w psychofizjologii widzenia oraz nowych mediach. W latach 70. był animatorem ruchu fotografii ekspansywnej i medialnej, a w latach 80. fotografii elementarnej. Pomysłodawca i kurator wielu wystaw w Polsce i za granicą. Jest autorem licznych publikacji i książek, m.in. Moja droga do bezwymiaru, Umożliwianie niemożliwemu, 7 od/za/słon iluzji i Zobaczyć idealne, czyli bezkresy kresek. W domowej galerii „ef” w Starym Gierałtowie prezentuje kolekcję miniatur autorstwa artystów z wielu krajów. Od połowy lat 80. organizuje tam warsztaty Uczestnictwo we wspólnocie. Od lat 70. członek kilku zespołów redakcyjnych, m.in. magazynów: „European Photography”, „Projekt”, „Art Life”, „Fotografia”, „Arteon”, „Rita Baum”, „Artluk” i „CoCAin”. Opublikował ponad 500 artykułów o fotografii i sztuce w polskich i zagranicznych pismach artystycznych.

Fot. Gisela Weimann, na zdjęciu Jerzy Olek

* * * *

Więcej informacji o cykl: Pracownia słowa i obrazu.

patron medialny cyklu: Portal O.pl

* * * *

Na zdjęciu Jerzy Olek i Tadeusz Różewicz, fotografia z archiwum Jerzego Olka.