Komu potrzebna jest dziś wspólna Europa?

spotkanie w ramach cyklu Środy nad książką

• środa, 7 luty 2018, godz. 17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki dostępne w kasach muzeum, opcjonalna rezerwacja wejściówek: zapisy@ossolineum.pl

Zapraszamy na spotkanie z profesorem Adamem Chmielewskim, filozofem, krytykiem i autorem zwycięskiej aplikacji Wrocławia o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Porozmawiamy o idei wspólnej Europy o tym, komu jest dzisiaj potrzebna.

Idea zjednoczonej Europy była odpowiedzią na przyczyny i konsekwencje II wojny światowej. Czy dzisiaj, po 72 latach pokoju w Europie, integracja jest jeszcze komukolwiek potrzebna? Unia Europejska potrzebna jest dzisiaj całemu światu, a także każdemu krajowi członkowskiemu i ich obywatelom. Potrzebna jest także jej przeciwnikom, którzy, dążąc do jej obalenia, budują swoje – zazwyczaj krótkotrwałe – kariery.

prof. dr hab. Adam Chmielewski – filozof, tłumacz, krytyk literacki i społeczny. Zajmuje się filozofią nauki, filozofią analityczną, etyką, filozofią społeczną i filozofią starożytną. Autor książek: Walc wiedeński i walec europejski (2004), Dwie koncepcje jedności. Interwencje filozoficzno-polityczne(2006), Psychopatologia życia politycznego (2009), Niewspółmierność, nieprzekładalność, konflikt. Relatywizm we współczesnej filozofii analitycznej (2014) oraz przekładów książek m.in. Bertranda Russella, Alasdaira MacIntyre’a, Richarda Shustermana. Autor zwycięskiej aplikacji Wrocławia o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Środy nad książką to cykl spotkań, do których punktem wyjścia będą publikacje dotyczące najnowszej historii Polski: głośne, budzące kontrowersje, prezentujące różne spojrzenia na wydarzenia, wydawałoby się, oczywiste.

patron medialny cyklu: O.pl Polski Portal Kultury