Książka rzeczy niepotrzebnych

WARSZTAT TWÓRCZY W RAMACH CYKLU PRACOWNIA SŁOWA I OBRAZU

• czwartek, 7 grudnia 2017, godz. 18.00
    koncepcja i realizacja
    studenci przedmiotu Mediacja Sztuki na ASP we Wrocławiu: Angelika Ciach, Joanna Kozłowska, Marta Sobala, Jan Zawadzki, Łukasz Kwiliński
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy mailowe: wydarzenia@ossolineum.pl

Na początku grudnia zapraszamy na inspirowany postacią Tadeusza Różewicza warsztat twórczy dla dorosłych prowadzony przez studentów Mediacji Sztuki (Wydział Malarstwa i Rzeźby) Akademii Sztuki Pięknych we Wrocławiu w ramach przedmiotu Przygotowanie projektów twórczych. Pierwsze spotkanie nowego cyklu Pracownia słowa i obrazu zapowie najnowszą wystawę czasową Muzeum Pana Tadeusza: Różewicz. Bez tekstu, której otwarcie odbędzie się 15 grudnia.

Od prowadzących

Drodzy zbieracze, kolekcjonerzy rzeczy niepotrzebnych, zapraszamy Was na warsztaty z ,,odgruzowywania” przestrzeni domowej. Kto z nas, zaglądając do własnej torebki czy plecaka, nie mówiąc już o naszych domach, nie znajdzie bibelotów i pochłaniaczy kurzu, których, już dawno powinien się pozbyć?

Różewicz również zbierał przedmioty nieoczywiste, a jednak z tajemniczych powodów ważne. Pisząc gromadził słowa z różnych rejestrów języka. Niekiedy ten potok mowy redukował potem do wiersza złożonego z kilku krótkich wersów. Mocnego właśnie dzięki swojej radykalnej ascezie.

Umiejętność pozbywania się tego co niepotrzebne jest przydatna w sztuce i w życiu. Utrudnia to pamięć, która nadaje rzeczom unikalną wartość. Dlatego tak trudno się rozstać się z upominkami, pamiątkami z wakacji, czy starą książką? Jak znaleźć złoty środek pomiędzy gwałtowną redukcją i sentymentalnym chomikowaniem?

Weźcie ze sobą jeden, dwa lub trzy przedmioty dowolnego zupełnie rodzaju, które waszym zdaniem są nieużyteczne i zalegają w waszych domach. Przeprowadzimy metamorfozę gratów-skarbów, dekonstrując je nadamy im nowe życie i formę.Każdy z uczestników dostanie na pamiątkę ,,książkę rzeczy niepotrzebnych”.

Zbieracze, spotkajmy się i zróbmy miejsce na nowe, wpuśćmy trochę powietrza do murów w których mieszkamy!

Studenci mediacji sztuki ASP we Wrocławiu:
Angelika Ciach, Joanna Kozłowska, Marta Sobala, Jan Zawadzki, Łukasz Kwiliński

* * * *

Zapisy już otwarte, zachęcamy do wysyłania zgłoszeń na adres: wydarzenia@ossolineum.pl

Więcej informacji o cyklu: Pracownia słowa i obrazu.