Kwiecień w Muzeum Pana Tadeusza

Kwietniowy program Muzeum Pana Tadeusza

wystawa Księgi Pana Tadeusza, Dzień Wolnej Sztuki oraz spotkania i koncerty

W kwietniu w Muzeum Pana Tadeusza otworzymy nową wystawę czasową, na której pokażemy 12 współczesnych ilustracji do poszczególnych ksiąg Pana Tadeusza. Zapraszamy również na liczne spotkania, warsztaty i dwa koncerty w Salonie romantycznym.

Księgi Pana Tadeusza to wystawa prezentująca prace twórców z różnych dziedzin sztuki i dizajnu, z których każdy korzysta z bardzo odmiennej estetyki. Obok ilustratorów i projektantów graficznych (Arobal, Paweł Janczarek, Jan Kallwejt, Tomasz Kaczkowski, Studio Fontarte) pojawili się fotografowie (Agata Kalinowska, Łukasz Rusznica, Anna Walterowicz, Karolina Zajączkowska, Marta Zdulska), a nawet tatuażysta Manio Lo i Mirella von Chrupek, artystka tworząca małe formy rzeźbiarskie. Na wernisaż zapraszamy już 5 kwietnia o godz. 18.00. Jeszcze w kwietniu odbędą się dwa wydarzenia towarzyszące wystawie. Oprócz oprowadzania kuratorskiego polecamy warsztaty twórcze dla dorosłych, których tematem będzie pamiętnik Telimeny.

14 kwietnia podczas kolejnego wykładu z cyklu Współcześni romantycy, który współtworzymy we współpracy z Uniwersytetem SWPS, psycholog Zofia Szynal opowie o autoprezentacji i kreowaniu wizerunku. Uwaga! Wyjątkowo spotkanie odbędzie się w pięknych wnętrzach Ossolineum przy ul. Szewskiej 37. Pod koniec miesiąca zapraszamy również na kolejne Niedzielne oprowadzanie – tym razem w przestrzeni wystawy Rękopis „Pana Tadeusza” opowiemy o obrazie Józefa Mehoffera przedstawiającym Adama Mickiewicza.

W kwietniu czekają nas dwa koncerty. Podczas pierwszego mazurki Fryderyka Chopina i Romana Maciejewskiego w wykonaniu pianistki Zofii Dynak będą głównym tematem recitalu z cyklu Salon dźwięków romantycznych. W następnym wystąpi duńska skrzypaczka Christine Pryn, ceniona zwłaszcza za doskonałość brzmienia i mistrzowskie muzyczne interpretacje; w ramach cyklu Współbrzmienia zagra kompozycje Pierre’a Bouleza, Benta Sørensena, Lery Auerbach i Rafała Augustyna, który nie tylko pojawi się na koncercie, lecz także weźmie udział w wykonaniu swojego dzieła Long Island Rail Road.

Po raz drugi w historii Muzeum Pana Tadeusza zapraszamy na Dzień Wolnej Sztuki, ogólnopolską akcję, podczas której muzea pokazują uczestnikom zwiedzania jedynie pięć wybranych obiektów. Przy każdym widz spotka osoby z zespołu muzeum, które spróbują sprowokować do dyskusji na temat danego dzieła sztuki i znaleźć w nim inspirację.

Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza!

Kwiecień 2018

• czwartek, 5 kwietnia, godz. 18.00
    Księgi Pana Tadeusza
    wernisaż wystawy czasowej

• niedziela, 8 kwietnia 2018, godz. 18.00
    Zofia Dynak (fortepian)
    koncert z cyklu Salon dźwięków romantycznych

• środa, 11 kwietnia 2018, godz. 17.00
    Ludzie Wolnej Europy
    spotkanie z cyklu Środy nad książką
    gość: Lechosław Gawlikowski, prowadzenie: dr Mateusz Palka
    >>spotkanie odwołane

• czwartek, 12 kwietnia 2018, godz. 17.00
    Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Księgi Pana Tadeusza

• sobota, 14 kwietnia 2018, godz. 16.00
    Nie wszystko, co jest piękne, wymalować da się! Kreowanie wizerunku a psychologiczny autoportret
    wykład z cyklu Współcześni romantycy
    prowadzenie: Zofia Szynal
    wykład wyjątkowo w siedzibie Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (refektarz),
    ul. Szewska 37

• sobota, 21 kwietnia 2018, godz. 12.00–13.00
    Dzień Wolnej Sztuki
    opowieści przy 5 wybranych eksponatach

• sobota, 21 kwietnia 2018, godz. 16.00
    Pamiętnik Telimeny
    warsztat dla dorosłych z cyklu Pracownia słowa i obrazu
    prowadzenie: studenci Mediacji Sztuki ASP we Wrocławiu

• niedziela, 22 kwietnia 2018, godz. 17.00
    Christine Pryn (skrzypce)
    koncert z cyklu Współbrzmienia
    partner: Duński Instytut Kultury

• niedziela, 29 kwietnia 2018, godz. 12.00
    Czym jest me życie? Ach, jedną chwilką! Wokół portretu Mickiewicza autorstwa Józefa Mehoffera
    oprowadzanie po wystawie stałej
    prowadzenie: Małgorzata Orzeł
    >>więcej informacji

Na warsztaty, wykłady i spotkania wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Obowiązkowe zapisy na warsztaty oraz opcjonalna rezerwacja wejściówek na wykłady i spotkania: zapisy@ossolineum.pl. Bilety na koncert i oprowadzanie dostępne w kasach muzeum oraz na www.bilety.ossolineum.pl.

Na Dzień Wolnej Sztuki wstęp bezpłatny w ramach limitu wejść na  wystawy stałe Muzeum (Rękopis „Pana Tadeusza” oraz Misja Polska) i wystawę czasową Księgi Pana Tadeuszawstęp odbywa się co 15 minut (o godzinie 12.00, 12.15, 12.30, 12.45 i 13.00); wejściówki dostępne w kasach muzeum od 21 kwietnia 2018 od godziny 11.30.