O szlacheckiej kulturze teatralnej w XVII-XIX wieku

soboty Z HISTORIĄ
„Było teatrum…” O szlacheckiej kulturze teatralnej
w XVII-XIX wieku

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na cykliczne wykłady poświęcone tradycjom szlacheckim oraz zwyczajom panującym w dawnych polskich dworach.

• sobota, 24 czerwca 2017, godz. 16.00
    Było teatrum… O szlacheckiej kulturze teatralnej w XVII-XIX wieku
    cykl Stał dwór szlachecki… O życiu w dawnej Polsce
    prowadzenie: Sabina Macioszek

W jednej ze swoich opowieści Wojski wspomina historię wizyty księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego u Tadeusza Rejtana. Przyjazd ten był okazją dla Rejtana do zaproszenia wielu gości i zorganizowania „teatrum”, ponieważ – jak napisał w Panu Tadeuszu Adam Mickiewicz – „książę kochał się w teatrze”. Zamiłowanie do różnorodnych form teatralnych charakteryzowało nie tylko Czartoryskiego. Wielu członków rodów szlacheckich interesował ten rodzaj rozrywki – bo tak często postrzegano wydarzenia (około)teatralne. Magnaci zakładali sceny we własnych pałacach i dworach, na których pojawiali się zarówno zawodowi aktorzy, muzycy i tancerze, jak też amatorzy. Modne było urządzanie przebieranych balów oraz przygotowywanie tzw. żywych obrazów, podczas których domownicy i ich goście odgrywali role znanych postaci, bądź angażowali się w przedstawienie konkretnych scen rodzajowych czy wydarzeń historycznych. Podczas wykładu przybliżona zostanie wielorakość form teatralnych i parateatralnych, jakie organizowała magnateria. Przy okazji wspomniane zostaną konteksty XVIII-wiecznych prac nad stworzeniem narodowej sceny publicznej, która miała krytykować wartości sarmackie i hulaszczy tryb życia.

Spotkanie poprowadzi Sabina Macioszek – absolwentka specjalizacji sztuki widowiskowe w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, obecnie doktorantka tego Instytutu, gdzie przygotowuje rozprawę poświęconą operom skomponowanym w XXI wieku. Pracuje w Muzeum Pana Tadeusza w Dziale Historii i Interpretacji Pana Tadeusza, gdzie m.in. koordynuje cyklu koncertów kameralnych Salon dźwięków romantycznych.

• Wstęp wolny!

Więcej informacji o cyklu: Soboty z historią.

Grafika: Wydarzenie teatralne z tomu Komedie i tragedie z 1754 autorstwa Franciszki Urszuli Radziwillowej.