Pamiętnik Telimeny – warsztat twórczy dla dorosłych

Pamiętnik Telimeny
warsztat twórczy dla dorosłych w ramach cyklu Pracownia słowa i obrazu oraz programu towarzyszącego wystawie Księgi Pana Tadeusza

• sobota, 21 kwietnia 2018, godz. 16.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: zapisy@ossolineum.pl

Podczas warsztatu uczestnicy skonfrontują się z postacią Telimeny i stworzą plastyczną wersję jej pamiętnika.

Kim tak naprawdę jest Telimena, kluczowa bohaterka poematu Pan Tadeusz? Ta przewrotna i intrygująca postać dla wielu wciąż pozostaje zagadką. Jak czytamy ją dzisiaj? Czy odpowiedź na to pytanie wiąże się z aktualnie uruchamianymi schematami interpretacji kobiecości? Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję utożsamić się z tą niezwykle barwną bohaterką i stworzyć własną wersję jej (a równocześnie własnego) pamiętnika.

Warsztaty mają na celu poruszyć wyobraźnię i umożliwić działanie twórcze w ekspresyjny, swobodny sposób, poprzez zabawę z tekstem, dużym formatem, barwami i materiałami (również tymi archetypowo i stereotypowo kojarzonymi z płcią żeńską). Do udziału zapraszamy zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Zajęcia odbywają się w ramach wystawy czasowej Księgi Pana Tadeusza, prezentującej ilustracje do poematu przygotowane przez współczesnych artystów z różnych dziedzin sztuki i dizajnu.

• koncepcja i realizacja: Iraida Hunczak, Karolina Kopka, Karolina Siekierska (studentki kierunku Mediacja Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu)

Wystawa Księgi Pana Tadeusza:
12 ksiąg poematu Adama Mickiewicza. 12 autorów wizualnych. Co miesiąc jedna odsłona – takim hasłem Muzeum Pana Tadeusza zapowiadało w 2017 roku nowe plakaty do kolejnych ksiąg Pana Tadeusza. Do udziału w projekcie zaproszono artystów z różnych dziedzin sztuki i dizajnu, a każdy z nich korzystał z bardzo odmiennej estetyki. Jednak ta wystawa to nie tylko prezentacja dwunastu powstałych prac. To podróż od 1881 roku, gdy pojawiło się pierwsze zilustrowane wydanie poematu, do dzisiaj.

Pracownia Słowa i obrazu:  cykl w ramach Otwartych pracowni z warsztatami, wykładami i spotkaniami wokół tematów związanych z przenikaniem się sfery języka werbalnego i wizualnego we współczesnej kulturze. W pierwszym sezonie cykl nawiązywał do wystawy czasowej Różewicz. Bez tekstu. W drugim skupimy się na literackości malarstwa i malarskości literatury oraz na uwikłaniu fotografii w procesy wirtualnej komunikacji.