Październik w Muzeum Pana Tadeusza

Październikowy program Muzeum Pana Tadeusza
Festiwal Tradycji Literackich, premiera filmu, warsztaty i spotkania

Październik w Muzeum Pana Tadeusza to bardzo wiele różnorodnych wydarzeń – od inauguracji pierwszej edycji Festiwalu Tradycji Literackich, poprzez spotkania w nowych cyklach, aż po wydarzenia znane z serii poprzedniego sezonu.

29 września w przestrzeni stałej ekspozycji otwarta została nowa wystawa czasowa Inne strony rękopisu „Pana Tadeusza”, która prezentuje wszystkie zachowane karty brudnopisu i czystopisu poematu Adama Mickiewicza. Z tej okazji aż do 5 listopada 2017 wzbogacona o wyjątkowe elementy wystawa stała Rękopis „Pana Tadeusza” dostępna jest bezpłatnie w ramach limitu miejsc. W ramach Innych stron rękopisu „Pana Tadeusza” przygotowany został również bogaty program wydarzeń, m.in. wykład Krzysztofa Rutkowskiego i oprowadzania kuratorskie.

W październiku startuje nowy projekt Muzeum Pana Tadeusza, czyli Festiwal Tradycji Literackich.

Jego pierwsza edycja odbędzie pod hasłem Rozdział I: Mickiewicz / Różewicz. Celem Festiwalu jest promocja twórczości obu poetów poprzez osadzenie jej w nowych bądź nie do końca poznanych jeszcze kontekstach. W ramach Festiwalu odbędą się debaty oraz spotkania z udziałem artystów i naukowców, warsztaty dla dzieci, młodzieży i seniorów, konkurs literacki, pokazy filmowe, wystawy, a także warsztaty i prezentacje poezji miganej. Program wydarzeń rozpocznie się w połowie października i potrwa do końca listopada.

Od września 2017 w Muzeum Pana Tadeusza realizowany jest też projekt Tej ciszy chwila w Soplicowie, który zbliża dwie społeczności – Głuchych i słyszących. Jego kluczowym działaniem jest przystosowanie oferty edukacyjnej muzeum do potrzeb osób niesłyszących, aby umożliwić im lepsze poznanie poematu Adama Mickiewicza. Kulminacyjnym punktem projektu będzie zaprezentowanie szerszej publiczności wydarzeń, dzięki którym doświadczymy Pana Tadeusza poprzez gest i Polski Język Migowy.

Równie ważnym wydarzeniem w październiku będzie premiera nowego filmu dokumentalnego Zofii Kunert poświęconego Władysławowi Bartoszewskiemu, człowiekowi, który swoją działalnością na polu stosunków polsko-niemieckich doprowadził do poprawy relacji między obu narodami. Pokaz dokumentu Budowniczy mostów i spotkanie z reżyserką odbędą się 6 października.

W ramach stałych cykli zapraszamy rodziny na warsztaty dla dzieci w różnym wieku (już od pierwszych miesięcy życia), wśród nich nowość – Rodzinne poranki muzyczne, czyli seria spotkań zachęcających do uczestniczenia w kulturze już od najmłodszych lat, stworzona z myślą o rozwijaniu umiejętności świadomego i twórczego odbioru muzyki.

Dorosłych zaś zapraszamy na nowy cykl Środy nad książką, w ramach którego na pierwszym spotkaniu porozmawiamy o Kresach z profesorem Stanisławem Nicieją, a także nową serię warsztatów szlacheckich – premierowe będą poświęcone zielnej domowej aptece. Dodatkowo odbędzie się również kolejne Niedzielne oprowadzanie, którego tematem stanie się postać Izabeli Lubomirskiej – mecenaski, kolekcjonerki i polityk, która została namalowana na prezentowanej w Muzeum Pana Tadeusza miniaturze Jacoba Gillisa. W ramach najpopularniejszego z zeszłorocznych cykli koncertów kameralnych w Salonie romantycznym muzeum nowy sezon zainaugurują Elżbieta Lechowska (wiolonczela) & Kasper Lechowski (fagot).

Wystawa Inne strony rękopisu „Pana Tadeusza”, Festiwal Tradycji Literackich oraz projekt Tej chwili cisza w Soplicowie zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

październik 2017

• niedziela, 1 października 2017, godz. 11.00
    Wędrówka przez klawisze. Opowieść o fortepianie
    cykl Rodzinne poranki muzyczne
    prowadzenie: Aleksandra Dudycz

• piątek, 6 października 2017, godz. 17.00
    Budowniczy mostów
    premiera filmu i spotkanie z reżyserką Zofią Kunert

• sobota, 14 października 2017, godz. 17.00
    Debata Duch romantyczny i ideologie
    w ramach Festiwalu Tradycji Literackich
    goście: Arkadiusz Bagłajewski, Karol Kleczka, Tomasz Kozak, Michał Kuziak, Zbigniew Majchrowski, Paweł Rojek.
    prowadzenie: Maria Marszałek

• sobota, 21 października 2017, godz. 11.00–15.30
     Warsztaty międzypokoleniowe Soplicowo Archiwum
    w ramach Festiwalu Tradycji Literackich
    prowadzenie: Marta Przybyło-Ibadullajev, Zuzanna Zasacka / Fundacja Archeologii Fotografii

• sobota, 28 października 2017, godz. 17.00
    Debata Inny kanon
    w ramach Festiwalu Tradycji Literackich
    goście: Dariusz Kawa, Jarosław Klejnocki, Dorota Masłowska, Andrzej Skrendo, Dariusz Sośnicki, Katarzyna Tubylewicz
    prowadzenie: Olga Brzezińska

• sobota, 28 października 2017, godz. 20.00
    Projekcja filmu Slow West, 2015, reż. John Maclean

• niedziela, 29 października 2017, godz. 12.00
    Izabela Lubomirska – mecenaska, kolekcjonerka, polityk. Wokół miniatury Jacoba Gillisa z 1793 roku
    cykl Niedzielne oprowadzanie
    prowadzenie: Magdalena Musiał

* * * *

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny z wyjątkiem Niedzielnego oprowadzania (bilet 1 zł) oraz koncertu z cyklu Salon dźwięków romantycznych (bilet 15 zł) na warsztaty obowiązują zapisy.

Znajdź nas: Facebook | @panatadeusza