Premiera książki o kamienicy Pod Złotym Słońcem

Wydawnictwo OSSOLINEUM
Premiera książki o kamienicy pod złotym słońcem

Premiera książki o siedzibie Muzeum Pana Tadeusza  Pod Złotym Słońcem.  Rynek 6 we Wrocławiu – dom mieszczan, rezydencja władców, arcydzieło architektury autorstwa Piotra Oszczanowskiego i Arkadiusza Dobrzynieckiego.

W zachodniej pierzei wrocławskiego Rynku stoi kamienica, w której losach – jak w zwierciadle – odbija się historia Wrocławia i całego regionu. To dom „Pod Złotym Słońcem”, jedna z najbardziej okazałych i najlepiej zachowanych rezydencji miejskich w Europie Środkowej […]. Za piękną, barokową fasadą, która dziś przyciąga wzrok wrocławian i turystów, bez wątpienia wciąż kryje się wiele tajemnic – tak swoją opowieść o kamienicy Rynek 6 rozpoczynają autorzy książki, Piotr Oszczanowski i Arkadiusz Dobrzyniecki.

Historia domu Pod Złotym Słońcem pełna jest niespodzianek i sensacyjnych wręcz ustaleń. Autorzy książki odczytują zachowane dekoracje malarskie i rzeźbiarskie z czasów nowożytnych, opowiadają historie, jakie kryją się za pozornie nic nieznaczącym zamurowaniem drzwi, drobną przebudową czy zmianą wystroju. Tajemnice rezydencji są pretekstem do opowieści o dziejach domu, począwszy od jego powstania we wczesnym średniowieczu, aż po dzisiaj. Wrocławscy historycy sztuki przedstawiają także sylwetki gości oraz kolejnych właścicieli kamienicy.

Pod Złotym Słońcem to bogato ilustrowana książka, która dla jednych będzie przewodnikiem wprowadzającym w zabytkową przestrzeń domu, mieszczącego dziś nową placówkę muzealną Zakładu Narodowego im. Ossolińskich – Muzeum Pana Tadeusza. Dla innych stanie się pasjonującą opowieścią o skomplikowanej historii Wrocławia i Europy.

****

Książka jest dostępna w księgarni internetowej Wydawnictwa Ossolińskiego oraz w księgarni działającej przy Muzeum Pana Tadeusza.

Więcej informacji o Wydawnictwie Ossolineum: www.wydawnictwo.ossolineum.pl.