Warsztaty artystyczne dla dorosłych i młodzieży

Orłowski, bierz ołówek swój!
warsztaty artystyczne dla dorosłych i młodzieży

• 21 września 2019 (sobota), godz. 16.00
  • prowadzenie: Ignacy Oboz
  • wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: zapisy@ossolineum.pl

Zapraszamy na warsztaty artystyczne dla dorosłych i młodzieży w ramach wystawy czasowej „Nasz malarz Orłowski. Rysunki Aleksandra Orłowskiego ze zbiorów Ossolineum”.

„Orłowski, bierz ołówek swój!” – wzywa malarza Aleksander Puszkin w swoim poemacie „Rusłan i Ludmiła” podkreślając jego szybki sposób pracy, który pozwala rejestrować na bieżąco sceny z codziennego życia. Podczas warsztatów poznamy techniki rysunkowe, które najlepiej sprawdzają się w plenerze. Wyruszymy ze szkicownikami w teren, zaobserwujemy ulotne sytuacje na wrocławskim rynku, a następnie sami spróbujemy uchwycić je przy pomocy tuszu i pędzelka.

Ignacy Oboz – artysta malarz, historyk sztuki, edukator artystyczny i muzealny. Doktorant Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Jego prace malarskie były prezentowane na wielu polskich i zagranicznych wystawach. Zajmuje się również edukacją artystyczną m.in. prowadził letni plener malarski „Muzealni pasjonaci”, który odbył się w przestrzeni ossolińskiego dziedzińca i ogrodu.

O wystawie„Nasz malarz Orłowski. Rysunki Aleksandra Orłowskiego ze zbiorów Ossolineum

„Orłowski, który życie strawił w Peterburku, sławny malarz (mam jego kilka szkiców w biurku)” – ustami Telimeny wspomina o nim Mickiewicz w Panu Tadeuszu. „Orłowski, bierz ołówek swój, prędko maluj noc i bój!” – wzywa go Aleksander Puszkin w swoim poemacie.

Aleksander Orłowski (1777–1832) osiągnął za życia niebywałą popularność, a dziś jest niemal zupełnie zapomniany. Malarz, rysownik i grafik, ale przede wszystkim przenikliwy obserwator, w szybkich szkicach i satyrycznych rysunkach odnotowywał otaczającą go rzeczywistość.

Wystawa blisko sześćdziesięciu rysunków jest okazją do ujrzenia świata sprzed dwustu lat, a także zobaczenia rzadko prezentowanej części ossolińskiej kolekcji.

>>więcej informacji

Patroni medialni: Radio Rodzina, Historia.org, Dzieciaki w Plecaki, Czas Dzieci

__________________________

Przedsięwzięcie dofinansowane ze środków Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia