Warsztaty grafologiczne dla dorosłych i młodzieży

wokół rękopisu Pana Tadeusza

W ramach przygotowywanej na koniec września 2017 najnowszej wystawy czasowej Inne strony rękopisu „Pana Tadeusza” zapraszamy na  specjalne warsztaty z grafologii. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych nabyciem podstawowych zdolności w zakresie analizy pisma odręcznego. To jedna z rzadkich okazji, aby umiejętności psychografologiczne trenować, badając zapiski Adama Mickiewicza. Uczestnicy poznają zagadnienia związane z dziedziczeniem charakteru pisma, a także nauczą się, jak interpretować pismo własne i osób z otoczenia. Warsztaty poprowadzi grafolog i biegła sądowa Magdalena Deuar.

• sobota, 30 września 2017, godz. 10.00–16.00
    prowadzenie: Magdalena Deuar
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.
    Prosimy o przesyłanie zgłoszeń mailowych na adres: wydarzenia@ossolineum.pl
  • Uwaga, brak miejsc, lista zapisów zamknięta

Program

Na warsztatach z psychografologii obejrzymy m.in. rękopisy Adama Mickiewicza. Co więcej, opowiemy o powojennych losach rękopisu Pana Tadeusza i wspólnie przeanalizujemy pismo Mickiewicza. Dowiemy się, jakim naprawdę był człowiekiem, czy był delikatnym artystą, czy miał jakieś lęki, ograniczenia. Obserwując zmiany w jego piśmie, zobaczymy, jak zmieniał się jego stan psychiczny, przyjrzymy się jego wzlotom i upadkom.

Poznacie najważniejsze cechy pisma, które podlegają szczegółowej analizie, np.:

• pochylenie: co mówi o naszej osobowości;
  • wielkość i szerokość liter: czy osoby z wąskim pismem są powściągliwe, a z szerokim lubią plotkować;
  • impuls pisma: co zdradza o naszej sile psychicznej i witalności;
  • rodzaje pisma: czy osoby z ostrymi, kątowymi literami są agresywne;
  • omówimy pętelki w dolnej i górnej strefie pisma;
  • pismo tekstowe symbolizuje, jaka dana osoba jest naprawdę, jakie przejawia cechy, osobowość, zachowania, natomiast podpis mówi o tym, jak dana osoba chce być postrzegana przez innych, dlatego poznamy także rodzaje podpisów, ich style i zakończenia;
  • nauczymy się rozpoznawać znaki ostrzegawcze zawarte w piśmie, np. nieuczciwość, niestabilność emocjonalna, depresja, przemoc fizyczna;
  • dowiemy się, czy kaligrafia ma wpływ na ocenę grafologiczną pisma;
  • przeanalizujemy ciekawe próbki pisma i sprawdzimy swoją wiedzę zdobytą podczas warsztatu.

O PROWADZĄCEJ

Magdalena Deuar – grafolog, biegła sądowa, założycielka Lubelskiego Centrum Grafologii i Rozwoju „In Scripto”, bada pismo ręczne, podpisy i analizuje profile psychologiczne autorów, wykształciła się również w kierunku pismoznawstwa, aby być ekspertem w zakresie całościowej analizy pisma.

Więcej informacji o wystawie: Inne strony rękopisu „Pana Tadeusza”.