Muzealne warsztaty artystyczne dla szkół podstawowych

OFERTA MUZEALNYCH WARSZTATÓW ARTYSTYCZNYCH DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH NA SEZON 2018/2019

Warsztaty w Muzeum Pana Tadeusza to różnorodne działania o charakterze artystycznym, tematyką nawiązujące do ekspozycji, które rozwijają wrażliwość na sztukę, poczucie estetyki, kreatywność, pomysłowość, zdolności manualne, a także umiejętność współpracy w grupie. Wszystkie warsztaty dostosowujemy do potrzeb grup integracyjnych.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

 • wiek uczestników
  dla uczniów szkół podstawowych
 • warsztaty artystyczne
  Działania artystyczne w sali warsztatowej poprzedzone krótkim zwiedzaniem wybranej części ekspozycji.
 • terminy
  wtorek–niedziela, 8.30–17.00 (pierwsza lekcja: 8.30, ostatnia lekcja: 15.00)
 • czas trwania
  75–90 minut
 • koszt warsztatów
  200 zł za grupę od 16 do 30 osób
  150 zł za grupę do 15 osób
 • English? Deutsch?
  Część lekcji i warsztatów może być przeprowadzona w językach angielskim lub niemieckim
 • grupy integracyjne
  Zajęcia dostosowujemy do potrzeb grup integracyjnych. W celu dostosowania zajęć prosimy o kontakt z koordynatorem Muzeum dostępnego:
  Monika Nowak
  monika.nowak@ssolinueum.pl | 71 75 50 652
 • grupy od 16 do 30 osób
  grupy od 16 do 30 osób dzielone są na dwie mniejsze, dla których zajęcia prowadzone są równolegle, w tym samym czasie, przez dwóch edukatorów; ze względu na konieczność podziału grup obecność dwóch opiekunów jest obowiązkowa.
 • Kontakt
  Dział Edukacji
  edukacja@ossolineum.pl
  tel. 71 75 50 651

Oferta specjalna dla szkół i przedszkoli

w ramach obchodów rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Zakład Narodowy im. Ossolińskich wraz z Muzeum Pana Tadeusza zapraszają do skorzystania ze specjalnej oferty zajęć dla szkół i przedszkoli.
>>pełny opis oferty specjalnej

Tematy zajęć

 • Z sita czerpane

Sale: Biblioteka, Rękopis i warsztatowa
wiek: 7–13 lat
English / Deutsch

Czy zastanawialiście się kiedyś, z czego jest zrobiony papier? Jaki jest proces jego powstawania? Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z starodawną metodą czerpania papieru na sicie. Dodatkowo każdy arkusz zostanie ozdobiony suszonymi roślinami, kawałkami bibuły i innymi drobnymi elementami. W czasie warsztatów dzieci obejrzą też ekspozycję poświęconą rękopisowi Pana Tadeusza.


 • Papier z wyobraźni. Poznajemy ebru – technikę zdobienia papieru

Sale: Biblioteka, Rękopis i warsztatowa
wiek: 7–19 lat
English / Deutsch

Papier towarzyszy nam na co dzień, często jest to po prostu biała kartka… A gdyby przenieść wzory z naszej wyobraźni właśnie na kartkę papieru? Podczas warsztatów każdy uczeń wykona własne wzory unikatowego papieru marmurkowego, który może posłużyć jako dekoracja, okładka książek i zeszytów, albo papier ozdobny. W czasie warsztatów dzieci obejrzą też fragment ekspozycji poświęcony rękopisowi Pana Tadeusza oraz Bibliotekę romantyka.


 • Zabawy z grafiką

Wybrany fragment ekspozycji i sala warsztatowa
wiek: 10–19 lat
English / Deutsch

Zapraszamy do fascynującego świata grafiki artystycznej, w którym warsztat składa się z dziesiątek dziwnych narzędzi: są tu rylce, wałki, farby i mikstury. Wszystko to sprawia wrażenie magicznej pracowni, w której powstają niesamowite prace. Na zajęciach postaramy się obłaskawić niecodzienne sprzęty i wykonamy własne odbitki graficzne w technice monotypii lub linorytu.


 • Animacja poklatkowa

Sale: Powidoki i warsztatowa
wiek: 10–19 lat
English / Deutsch

Czy wiesz, że już w XIX wieku tworzono proste mechaniczne animacje? Co zrobić, by dwuwymiarowy obraz się poruszył? Tego wszystkiego dowiecie się podczas warsztatów animacji poklatkowej. Wspólnie przygotujemy krótki film, wykorzystując tradycyjne techniki klasycznej animacji: wycinankę, malowanie sypkimi materiałami czy animację plastelinową.


 • Widzialne – niewidzialne. Warsztaty z fotografii otworkowej

wiek: 13–19 lat
English / Deutsch

Czy pudełko po butach lub puszka po herbacie mogą stać się aparatem fotograficznym? Ależ tak! Trudno uwierzyć, ale przy pomocy zwykłej, szczelnie zamykanej puszki z malutkim otworem, potrafimy zrobić prawdziwe zdjęcie. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzą się, jak wykonać prosty aparat fotograficzny typu camera obscura, zrobią zdjęcia i własnoręcznie wywołają je w ciemni.


* * * *

Kontakt

Dział Edukacji
edukacja@ossolineum.pl
tel. 71 75 50 651