Lekcje muzealne dla półkolonii i przedszkoli

Wakacje w Muzeum Pana Tadeusza
oferta wakacyjna dla grup zorganizowanych

czerwiec  sierpień 2017

Muzeum Pana Tadeusza serdecznie zaprasza grupy półkolonijne i inne grupy zorganizowane na specjalne letnie zajęcia muzealne. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci do 14 lat, tematy dostosowujemy do wieku uczestników w grupie.

TEMATY ZAJĘć
lekcje

Muzealne wyprawy w czasie
Jaki jest sprawdzony sposób na przygodę? Książka! A jakie książki czytali bohaterowie Pana Tadeusza? Co ich poruszało, bawiło i wzruszało? Uczestnicy warsztatów dowiedzą się czegoś o dawnych lekturach, odwiedzą Salon romantyczny, dowiedzą się, kim był Adam Mickiewicz. W trakcie zajęć będzie można spróbować pisania ręcznym piórem i stworzyć własną ilustrację.
miejsce: I piętro ekspozycji Rękopis „Pana Tadeusza”

Letnie zabawy w dworku
Zastanawialiście się może kiedyś, jak spędzali wakacje mieszkańcy Soplicowa? Albo jak wyglądał latem dwór szlachecki? Na te i inne pytania uczestnicy zajęć będą szukać odpowiedzi na wystawie. Wypróbujemy również gry i zabawy, które były znane i lubiane przez dzieci w szlacheckim dworze.
miejsce: II piętro ekspozycji Rękopis „Pana Tadeusza”

Kodowanie wieści
Życie szpiega jest pełne przygód, ale także niebezpieczne i wymagające. Nie wystarczy być silnym i szybkim – tu liczą się spryt i inteligencja! W trakcie zajęć uczestnicy zmierzą się z zadaniami godnymi słynnego Kuriera z Warszawy, Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Czy uda im się odnaleźć i przemycić ważne informacje? Zapraszamy wszystkich odważnych!
miejsce: Gabinety Świadków Historii na ekspozycji Misja: Polska

CENNIK

• 150 zł za grupę od 16 do 30 osób z maksymalnie dwoma opiekunami
  • 100 zł za grupę do 15 osób z maksymalnie jednym opiekunem

WARSZTATY

Z sita czerpane
Czy zastanawialiście się kiedyś, z czego jest zrobiony papier? Jaki jest proces jego powstawania? Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z dawną metodą czerpania papieru na sicie. Dodatkowo każdy arkusz zostanie ozdobiony suszonymi roślinami, kawałkami bibuły i innymi drobnymi elementami. W czasie warsztatów dzieci obejrzą też fragment ekspozycji poświęcony rękopisowi Pana Tadeusza.
miejsce: I piętro ekspozycji Rękopis „Pana Tadeusza”

Papier z wyobraźni. Poznajemy ebru – technikę zdobienia papieru
Papier towarzyszy nam na co dzień, często jest to po prostu biała kartka... A gdyby przenieść wzory z naszej wyobraźni właśnie na kartkę papieru? Podczas warsztatów każdy uczestnik wykona własne wzory unikatowego papieru marmurkowego, który może posłużyć jako dekoracja, okładka książek i zeszytów, albo papier ozdobny. Obejrzymy także fragment ekspozycji poświęcony rękopisowi Pana Tadeusza oraz Bibliotekę Romantyka.
miejsce: sala warsztatowa, I piętro ekspozycji Rękopis „Pana Tadeusza”

Zabawy z grafiką
Zapraszamy do fascynującego świata grafiki artystycznej, w którym warsztat składa się z dziesiątek dziwnych narzędzi: są tu rylce, wałki, farby i mikstury. Wszystko to sprawia wrażenie magicznej pracowni, w której powstają niesamowite prace. Na zajęciach postaramy się obłaskawić niecodzienne sprzęty i wykonamy własne odbitki graficzne.
miejsce: sala warsztatowa

CENNIK

• 200 zł za grupę od 16 do 30 osób z maksymalnie dwoma opiekunami

***

Grupy od 16 do 30 osób dzielone są na dwie mniejsze, dla których zajęcia prowadzone są równolegle, w tym samym czasie, przez dwóch edukatorów; ze względu na konieczność podziału grup obecność dwóch opiekunów jest obowiązkowa.

JAK ZAMÓWIĆ ZAJĘCIA
Aby zarezerwować termin i zamówić letnie zajęcia muzealne, prosimy o kontakt: edukacja-mpt@ossolineum.pl

PYTANIA?
Dział edukacji