Ferie pod Złotym Słońcem

ZAJĘCIA DLA DZIECI W WIEKU 6–12 LAT W MUZEUM PANA TADEUSZA

• 29 stycznia–8 lutego 2019
    wtorki i piątki, godz. 12.00–13.30
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy poprzez formularze zgłoszeniowe
  • zajęcia dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat

Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na Ferie pod Złotym Słońcem.

Nad wejściem do naszej kamienicy lśni symbol, od którego wzięła ona swoje imię – Złote Słońce. Kiedyś mieszkali tu najwspanialsi goście, teraz jest domem Muzeum Pana Tadeusza. Wszystkich, którzy chcieliby bliżej poznać symbol naszej kamienicy, zapraszamy na feryjne spotkania. Podczas zajęć zgłębimy historię kamienicy, dowiemy się co skrywa dziś oraz poeksperymentujemy ze światłem. Do zobaczenia!

Zapraszamy w każdy wtorek i piątek o godz. 12.00. Wstęp na wszystkie zajęcia jest bezpłatny – ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy. Oferta przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

Program

Zapraszamy do wędrówki po niezwykłej kamienicy, podczas której przeniesiemy się w odległą przeszłość. „Zajrzymy” do epoki, kiedy dom zamieszkiwali królowie wraz ze swoimi dworami. Odkryjemy tajne przejścia, rozszyfrujemy zagadki na drewnianych stropach oraz dowiemy się, dlaczego na kamienicy świeci słońce. W części warsztatowej wykonamy słoneczne magnesy.

Podczas zajęć na muzealnej wystawie w Kamienicy pod Złotym Słońcem udamy się na wyprawę w poszukiwaniu cienia. Będziemy go szukać między gablotami, na obrazach, w korytarzach i wśród eksponatów. A może schował się w windzie? Gdy cień się już odnajdzie wykorzystamy go w przedstawieniu teatralnym, które wspólnie przygotujemy i wystawimy w Muzealnym Teatrze Cienia.

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego właściwie niebo jest niebieskie? Albo czym są chmury? I czy słońce tak naprawdę jest żółte? Na naszym spotkaniu poeksperymentujemy i niczym prawdziwi muzealni naukowcy odnajdziemy odpowiedzi na wszystkie pytania! Na pamiątkę naszych eksperymentów wykonamy własny kalejdoskop.

Umieszczając obiekty na specjalnym papierze i wystawiając go na światło słoneczne, pionierzy fotografii uzyskiwali niebieskie obrazy, nazywane cyjanotypami. Podczas zajęć, za pomocą słońca i lamp solarnych, nauczymy się tworzyć unikalne kompozycje na papierze. Każdy uczestnik wyjdzie z gotowymi do oprawienia, jedynymi w swoim rodzaju, dziełami sztuki.