Muzealni pasjonaci

• wybrane środy, godz. 13.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, zapisy:
    zapisy@ossolineum.pl lub tel. (71) 755 06 58, 755 06 53

Muzealni Pasjonaci to cykl skierowany do wszystkich seniorów, którzy chcieliby oddać się artystycznej pasji oraz zgłębić wiedzę na temat obyczajowości szlacheckiej. Do opowieści na wybranych częściach ekspozycji Muzeum Pana Tadeusza zostały dopasowane warsztaty m.in. fotograficzne, taneczne, malarskie, dietetyczne. Wszystkie tematy ukazują bogactwo kultury XIX i XX wieku.

program
sierpień 2019

• 5–9 sierpnia 2019, godz. 10.00–13.00
    Ossolińskie plenery. Kurs rysunku i malarstwa

Na warsztatach plenerowych dowiemy się na czym polega proces malarski począwszy od fazy koncepcyjnej, poprzez przygotowanie warsztatu, aż do ostatniego szlifu pędzlem. Plener będzie okazją do poznania podstaw technologii malarstwa oraz różnych technik malarskich i rysunkowych, przeplatany informacjami z zakresu historii sztuki.

Zwieńczeniem kursu będzie wernisaż.

październik 2019

• 16 października (środa) 2019, godzina 13.00
        Fotogramy

Podczas warsztatów zapoznamy się z kolejną techniką fotograficzną. Przekonamy się, czy można zrobić zdjęcie bez użycia aparatu fotograficznego. Omówimy również podstawowe zasady kadrowania i będziemy pracować w ciemni.

listopad 2019

• 20 listopada (środa) 2019, godzina 13.00
            Poloneza czas zacząć! – szlachecki bal

Podczas spotkania dowiemy się, jak wyglądały szlacheckie bale: gdzie się odbywały, co tańczono i jakie obowiązywały zasady… W części warsztatowej poznamy podstawowe figury taneczne.

Minione
          KWIECIEŃ 2019

• 17 kwietnia (środa) 2019, godzina 13.00
            Zdjęcie z pudełka

Podczas warsztatów dowiemy się, co to jest „camera obscura” oraz w jaki sposób wykorzystywali ją niegdyś naukowcy i malarze. Wejdziemy również do ciemni fotograficznej, by samodzielnie wywołać zdjęcia wykonane zwykłą puszką.

maj 2019

• 15 maja (środa) 2019, godzina 13.00
            Różne też były dla dam i mężczyzn potrawy – o diecie szlacheckiej

Podczas spotkania dowiemy się, jak wyglądała dieta szlachecka, co jedzono i co uważano za zdrowe. W części warsztatowej dietetyk opowie o tym, jak zdrowo się odżywiać, a następnie wspólnie przygotujemy kilka zdrowych dań.

czerwiec 2019

• 12 czerwca (środa) 2019, godzina 13.00
            W błękicie

Błękit to barwa, która będzie nam towarzyszyć podczas warsztatu cyjanotypii – jednej z pierwszych technik fotograficznych. W trakcie spotkania samodzielnie uczulimy papier chemią, by stał się światłoczuły oraz przygotujemy na nim roślinne kompozycje, a następnie naświetlimy je w słońcu.

lipiec–sierpień 2019

• 8–12 lipca 2019, godz. 10.00–13.00
          • 5–9 sierpnia 2019, godz. 10.00–13.00
            Ossolińskie plenery. Kurs rysunku i malarstwa

Zwieńczeniem każdego kursu będzie wernisaż.

WRZESIEŃ 2019

• 18 września (środa) 2019, godzina 13.00
            Ty, którego pamiętam, gdy zdrowy, rumiany
          • zapisy zamknięte, brak miejsc

Na spotkaniu dowiemy się, jak dbano o zdrowie i leczono choroby na szlacheckich dworach. W części warsztatowej samodzielnie przygotujemy mieszanki ziołowe, które z pewnością przydadzą się w jesienne i zimowe wieczory.

Projekt „Muzealni Pasjonaci. Warsztaty w Muzeum Pana Tadeusza i Ossolineum” jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

www.wroclaw.pl