#muzealniaki – muzeum nie tylko dla dużych!

#muzealniaki
Muzeum nie tylko dla dużych!

Muzeum Pana Tadeusza, inicjując akcję #muzealniaki, chce pokazać, że na interakcję z kulturą nigdy nie jest za wcześnie, a wizyta w muzeum czy w galerii sztuki może być ciekawa także dla rodziców z najmłodszymi dziećmi. Wspólnie stwórzmy modę na muzea!

Wielu rodziców, planując weekendowe rozrywki, staje przed dylematem: czy dzieci w muzeum nie będą się nudzić? Czy przypadkiem nie zniszczą eksponatów lub nie zakłócą wizyty innym zwiedzającym? Czy z niemowlakiem można w ogóle przyjść do muzeum czy galerii sztuki? Czy znajdzie się tam miejsce, by dziecko przewinąć czy nakarmić? W końcu: czy trzeba się do takiej wizyty wcześniej przygotować? Celem akcji #muzealniaki, którą inicjuje Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, jest udowodnienie, że wizyta w muzeum czy galerii sztuki może być dla rodziców z dziećmi niezwykle interesującą przygodą.

Muzeum Pana Tadeusza oraz inne instytucje coraz częściej otwierają swe przestrzenie dla szerokiego grona odbiorców, również tych najmłodszych. Projekty wystaw wzbogacane są o elementy audiowizualne i multimedialne, przez co mówią językiem niekiedy bardziej naturalnym dla młodszych odbiorców. Odkrywanie historii, zwłaszcza przez pryzmat ciekawych świata, obdarzonych ogromną wyobraźnią i niezniechęconych szkolnym obowiązkiem najmłodszych dzieci, okazuje się fascynujące również z perspektywy rodzica. Niemowlę może być znakomitym towarzyszem podczas zwiedzania, zaś starsze pociechy, odpowiednio zaktywizowane do obcowania z kulturą, na pewno w pełni skorzystają z takiej wizyty. Tym samym akcja #muzealniaki nabiera pozytywnego, społecznego wymiaru.

Do akcji #muzealniaki przystąpili partnerzy, którzy deklarują przyjazne nastawienie do wizyt dzieci – liczne muzea i galerie sztuki z Dolnego Śląska. Na tej liście znajdziecie miejsca, które warto odwiedzić wraz z dziećmi! Wsparcie akcji zadeklarowało również MPK Wrocław, dzięki któremu łatwiej bezpiecznie dotrzeć do niejednego miejsca przyjaznego dzieciom.

Jak przystąpić do akcji?

• Po prostu przyjdź z dzieckiem do muzeum czy galerii sztuki. Pokaż innym rodzicom, jak dobrze się bawiliście. Zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.
  • Zrób zdjęcie z dzieckiem w dowolnym muzeum czy galerii sztuki.
  • Dodaj to zdjęcie na swój profil w serwisie Facebook lub Instagram i otaguj #muzealniaki.
  • Otaguj muzeum czy galerię sztuki, w której zdjęcie zostało zrobione,
    np. #muzeumpanatadeusza.

#muzealniaki pokazują, że w muzeach i galeriach sztuki jest miejsce dla dziecka w każdym wieku
#muzealniaki zachęcają rodziców, aby obcowali z kulturą i sztuką w towarzystwie swoich dzieci
#muzealniaki to dzieci w każdym wieku: niemowlaki, przedszkolaki i uczniowie
#muzealniaki tworzą modę na muzea!

ORGANIZATOR

PYTANIA?
muzealniaki@ossolineum.pl

@muzealniaki  FACEBOOK &  INSTAGRAM