Niedzielne oprowadzanie

Opowieści wokół eksponatów

Kontynuacja cyklu, podczas którego zapraszamy na spotkania w różnych częściach wystawy stałej. Pracownicy Muzeum Pana Tadeusza opowiedzą o wybranych najciekawszych, najcenniejszych, najbardziej frapujących eksponatach i ich dziejach, a także o kontekstach historycznych i obyczajowych.

bilet: 1 zł (z biletem do muzeum), liczba miejsc ograniczona

czas trwania: 45 minut

Najbliższe spotkanie:

• niedziela, 24 września 2017, godz. 12.00
    Piękny świat Grety. Wokół fotografii artystycznej Jadwigi Nowak-Jeziorańskiej

prowadzenie: Kinga Łaska

Spotkanie w Gabinecie Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich, który jest częścią wystawy Misja: Polska. Jadwiga zaczęła fotografować po przeprowadzce do Monachium, kiedy Jan został dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i coraz więcej czasu spędzał w redakcji. Jej fotografie to zwykle portrety męża w sytuacjach mniej lub bardziej prywatnych, a także zdjęcia pracowników radia. Z czasem zaczęło powstawać także bardzo wiele zdjęć impresyjnych, pejzaży, martwych natur oraz sugestywne autoportrety dowodzące wrażliwości i świetnego warsztatu autorki.

Kinga Łaska – artystka plastyk i edukatorka. Laureatka konkursu fotografii otworkowej, pracuje w Dziale Edukacji Muzeum Pana Tadeusza.

kolejne spotkania:

• niedziela, 29 października 2017, godz. 12.00
    Izabela Lubomirska – mecenaska, kolekcjonerka, polityk. Wokół miniatury Jacoba Gillisa z 1793 roku
    prowadzenie: Magdalena Musiał

Pretekstem do spotkania jest portret księżnej Izabeli Lubomirskiej w formie miniatury malowanej na kości słoniowej, który znajduje się w sali Biblioteka na wystawie Rękopis „Pana Tadeusza”. Księżna z domu Czartoryska, zwana również Błękitną Markizą (od koloru sukni, które nosiła), to postać niezwykła. Była wybitną przedstawicielką elity intelektualnej swoich czasów, właścicielką Pałacu w Wilanowie, zaangażowała się w budowę Teatru Narodowego, a jednocześnie wiodła ciekawe i pełne wyzwań życie. Będzie to opowieść o księżnej Izabeli, jej rodzinie, podróżach, pasjach.

Magdalena Musiał – historyczka sztuki, kierowniczka Działu Edukacji Muzeum Pana Tadeusza. Od wielu lat zajmuje się upowszechnianiem sztuki.

• niedziela, 26 listopada 2017, godz. 12.00
    Największy kłamca świata. Wokół antyhitlerowskiej broszury Akcji N

prowadzenie: dr Mateusz Palka

Spotkanie wokół broszury Największa kłamca świata, która jest cennym obiektem na wystawie Misja: Polska. W czasie drugiej wojny światowej polskie podziemie walczyło z okupantem nie tylko bronią, ale również przy pomocy słowa. W ramach Akcji N wydawano i podrzucano hitlerowskim żołnierzom dywersyjne druki, które sprawiały wrażenie, jakby pochodziły od niemieckiego ruchu oporu. Mistyfikacja była perfekcyjna: korzystano z niemieckich czcionek, starannie dobierano rodzaj papieru, a język dostosowywano do grupy odbiorczej – inny na front, a inny do dowódców w kraju. W ramach Akcji N Jan Nowak-Jeziorański podróżował po III Rzeszy i Generalnej Guberni w przebraniu kolejarza. Tytułową broszurę Największy kłamca świata wręczył osobiście Winstonowi Churchillowi podczas swojej drugiej misji kurierskiej do Londynu.

dr Mateusz Palka – doktor nauk humanistycznych z zakresu filozofii i estetyki współczesnej. Współautor wystawy stałej Misja: Polska w Muzeum Pana Tadeusza, gdzie pracuje w Gabinetach Świadków Historii.

• niedziela, 17 grudnia 2017, godz. 12.00
    Wigilia w szlacheckim dworze. Wokół dawnej grafiki

prowadzenie: Monika Nowak

W sali Dom na wystawie Rękopis „Pana Tadeusza” znajduje się cenna XIX-wieczna grafika, która przybliża świąteczne życie w dawnych czasach. Okres Bożego Narodzenia w roku liturgicznym jest czasem niezwykłym, nieco tajemniczym, wymagającym specjalnych i dokładnie zaplanowanych przygotowań. W XIX wieku, podobnie jak dziś, ten szczególny czas zaczynał się już od Adwentu, a wykonywane wówczas prace miały nie tylko przygotować ciało, ale przede wszystkim ducha na świętowanie narodzin Zbawiciela. Na przykładzie XIX-wiecznej grafiki prześledzimy dawne obyczaje i tradycje bożonarodzeniowe w szlacheckich dworach i porównamy je z tymi, które kultywujemy do dziś.

Monika Nowak – absolwentka Ochrony Dóbr Kultury na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, pasjonatka edukacji muzealnej. Pracuje w Dziale Edukacji Muzeum Pana Tadeusza.

• niedziela, 28 stycznia 2018, godz. 12.00
    Tańczący z agentami. Wokół dokumentów operacji Olcha

prowadzenie: dr Małgorzata Preisner-Stokłosa

Na wystawie Misja: Polska poprzez zachowane dokumenty opowiedziana jest historia niezwykle ważnej operacji o kryptonimie Olcha. Władysław Bartoszewski jako „Bonza”, „Szatan”, „Bartek” znajdował się pod ścisłą obserwacją służb bezpieczeństwa PRL od 1945 roku. Kontrolowano jego korespondencję, podsłuchiwano rozmowy telefoniczne, śledzono kontakty. W 1963 roku, gdy zaczął częściej wyjeżdżać za granicę (do Izraela i Niemiec), akcja przybrała na sile. Cztery lata później, w związku z podejrzeniami o współpracę z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa, został objęty przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych akcją rozpracowania operacyjnego o kryptonimie Olcha. Od 1945 do końca 1989 roku inwigilowało go łącznie 418 funkcjonariuszy UB, później SB. Zgromadzone w Instytucie Pamięci Narodowej materiały dotyczące tej akcji liczą 15 metrów bieżących.

dr Małgorzata Preisner-Stokłosa – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, współautorka wystawy stałej Misja: Polska, kuratorka i autorka wystaw związanych z kolekcją Władysława i Zofii Bartoszewskich. Pracuje w dziale Gabinety Świadków Historii Muzeum Pana Tadeusza.