Rozmowy polsko-ukraińskie

Rozmowy polsko-ukraińskie
nowy cykl wydarzeń w Muzeum Pana Tadeusza
w ramach Festiwalu Twórczej Współpracy WROCloveUKRAINA

Rozmowa druga. Z Dorotą Masłowską i Serhijem Żadanem
rozmawia Marcin Hamkało.

  • 2 kwietnia 2019 (wtorek), godz. 19.00

  • współorganizator: Fundacja „Hermetyczny Garaż” 

  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach Muzeum Pana Tadeusza, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl (zarezerwowane wejściówki należy odebrać najpóźniej pół godziny przed spotkaniem)

W ramach Festiwalu Twórczej Współpracy WROCloveUKRAINA zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na rozmowę Doroty Masłowskiej i Serhija Żadana, którą poprowadzi Marcin Hamkało.

Wierzcie mi, nic pożądańszego, a nic trudniejszego na ziemi, jak prawdziwa rozmowa – zainspirowani tymi słowami Adama Mickiewicza organizatorzy festiwalu WROCloveUKRAINA zapraszają na cykl spotkań pt. Rozmowy polsko-ukraińskie, który odbywać się będzie w Muzeum Pana Tadeusza. W obliczu pogarszających się stosunków politycznych i dyplomatycznych obu naszych krajów, to co możemy zrobić jako społeczeństwo obywatelskie, a szerzej jako zwykli Polacy i Ukraińcy, to po prostu siąść razem do stołu i zacząć rozmawiać. Rozmawiać pomimo politycznych sporów i podziałów, nie tylko po to, aby zrozumieć tego, z kim rozmawiamy, lecz także by dowiedzieć się więcej o sobie samych.

Do rozmów przy udziale publiczności zaproszeni zostaną znani intelektualiści, twórcy oraz aktywiści z Polski i Ukrainy. Formuła spotkań będzie miała charakter otwarty, zgodnie z wywiedzioną z greckiej filozofii koncepcją, mówiącą że dialog to pewna zasada myślenia określająca ludzką kondycję. Jak pisał Hans-Georg Gadamer, rozmowa jest rozmową nie dzięki temu, iż doświadczyliśmy w niej czegoś nowego, a dlatego, iż napotkaliśmy w drugim człowieku coś, czego jeszcze w naszym doświadczeniu świata nie spotkaliśmy.

Cykl otworzyła marcowa rozmowa wybitnych twórców współczesnej literatury: Olgi Tokarczuk i Jurija Andruchowycza. Drugą rozmową z cyklu będzie spotkanie przedstawicieli nowego pokolenia twórców z obu krajów: Doroty Masłowskiej i Serhija Żadana.

Na spotkanie zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza 2 kwietnia 2019 o godzinie 19.00. Wstęp bezpłatny, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji i odbioru wejściówek (szczegółowe informacje na stornie www.muzeumpanatadeusza.pl).

Spotkanie odbędzie się w języku polskim.

Dofinansowano ze środków Gminy Wrocław (wroclaw.pl).

goście:
Dorota Masłowska – ur. 1983 w Wejherowie, autorka głośnej "Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną", za którą otrzymała Paszport Polityki i nagrodzonego Nagrodą Nike "Pawia Królowej". Autorka wystawianych na całym świecie dramatów "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" i "Między nami dobrze jest" Felietonistka "Dwutygodnika". W 2018 w Wydawnictwie Literackim ukazała się jej nowa powieść "Inni ludzie", w 2019 spektakl pod tym samym tytułem w warszawskim Teatrze Rozmaitości

Serhij Żadan – ur. 1974 r. w Starobielsku, mieszka w Charkowie. Ukraiński pisarz, poeta, publicysta; uznawany za jednego z najbardziej wpływowych młodych ukraińskich pisarzy. Studiował filologię ukraińską i niemiecką na Uniwersytecie Charkowskim, gdzie obronił również pracę doktorską i wykłada literaturę. W Polsce ukazały się między innymi: tom poezji „Historia kultury początku stulecia”, tom prozy „Big Mac”, powieść „Depeche Mode” (porównywana do „Ulissesa” Joyce'a, „Moskwy-Pietuszki” Jerofiejewa, „Podróży do kresu nocy” Céline'a), „Anarchy in the UKR” (punkrockowa proza o wydarzeniach lat osiemdziesiątych, a także czasach ostatniej rewolucji w industrialnym Charkowie), „Hymn demokratycznej młodzież”, „Woroszyłowgrad” oraz „Mezopotamia”. Jego książki przełożono na 16 języków. Sam tłumaczy teksty z języka niemieckiego. Jego najnowsza powieść „Internat”, której tłem jest tocząca się obecnie na wschodzie Ukrainy wojna, ukazała się w Polsce w lutym tego roku.

prowadzący:

Marcin Hamkało (ur. 1971) – menedżer kultury, redaktor, kurator i współautor wystaw, wykładowca, polski poeta i literaturoznawca. Doktor nauk humanistycznych (2001). Od 2006 dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, od 2015 dyrektor Muzeum Pana Tadeusza. Redaktor naczelny pism „Opowiadanie” (od 2014) i „Interpretacje” (od 2018). Jest prezesem Towarzystwa Aktywnej Komunikacji i wicedyrektorem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

minione


  • 7 marca 2019 (czwartek), godz. 19.00
    Rozmowa pierwsza. Z Olgą Tokarczuk i Jurijem Andruchowyczemrozmawia Marcin Hamkało.

  • współorganizator: Fundacja „Hermetyczny Garaż”

  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach Muzeum Pana Tadeusza, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl (zarezerwowane wejściówki należy odebrać najpóźniej pół godziny przed spotkaniem)

W ramach Festiwalu Twórczej Współpracy WROCloveUKRAINA zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na spotkanie z Olgą Tokarczuk i Jurijem Andruchowyczem, które poprowadzi Marcin Hamkało.

Wierzcie mi, nic pożądańszego, a nic trudniejszego na ziemi, jak prawdziwa rozmowa – zainspirowani tymi słowami Adama Mickiewicza organizatorzy festiwalu WROCloveUKRAINA zapraszają na cykl spotkań pt. „Rozmowy polsko-ukraińskie”, który odbywać się będzie w Muzeum Pana Tadeusza. W obliczu pogarszających się stosunków politycznych i dyplomatycznych obu naszych krajów, to co możemy zrobić jako społeczeństwo obywatelskie, a szerzej jako zwykli Polacy i Ukraińcy, to po prostu siąść razem do stołu i zacząć rozmawiać. Rozmawiać pomimo politycznych sporów i podziałów, nie tylko po to, aby zrozumieć tego, z kim rozmawiamy, lecz także by dowiedzieć się więcej o sobie samych.

Do rozmów przy udziale publiczności zaproszeni zostaną znani intelektualiści, twórcy oraz aktywiści z Polski i Ukrainy. Formuła spotkań będzie miała charakter otwarty, zgodnie z wywiedzioną z greckiej filozofii koncepcją, mówiącą że dialog to pewna zasada myślenia określająca ludzką kondycję. Jak pisał Hans-Georg Gadamer, rozmowa jest rozmową nie dzięki temu, iż doświadczyliśmy w niej czegoś nowego, a dlatego, iż napotkaliśmy w drugim człowieku coś, czego jeszcze w naszym doświadczeniu świata nie spotkaliśmy. Cykl otworzy rozmowa wybitnych twórców współczesnej literatury: Olgi Tokarczuk i Jurija Andruchowycza, którą poprowadzi Marcin Hamkało.

Spotkanie odbędzie się w języku polskim.

Dofinansowano ze środków Gminy Wrocław (wroclaw.pl).

goście:
Olga Tokarczuk
(ur. 1962) – pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka, psycholog. Autorka powieści „Podróż ludzi Księgi” (1993), „E. E.” (1995), „Prawiek i inne czasy” (1996), „Dom dzienny, dom nocny” (1998), „Ostatnie historie” (2004), „Anna In w grobowcach” świata (2006), Bieguni (2007), „Prowadź swój pług przez kości umarłych” (2009), „Księgi Jakubowe” (2014), zbiorów opowiadań „Szafa” (1998), „Gra na wielu bębenkach” (2001), „Opowiadania bizarne” (2018), oraz eseju „Lalka i perła” (2000), poświęconego powieści Bolesława Prusa „Lalka”, zbioru felietonów „Moment niedźwiedzia” (2012) i książki dla dzieci „Zgubiona dusza” (2018). Laureatka wielu nagród, w tym m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1997) oraz Paszportu Polityki (1997), Nagrody Kulturalnej Śląska (2003), Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego (2008), Uznamskiej Nagrody Literackiej (2012), Słoweńskiej Nagrody Literackiej Europy Środkowej – Vilenica (2013) oraz Międzynarodowej Nagrody Mostu (Brückepreis) Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz (2015). Pięciokrotnie nominowana do literackiej nagrody Nike, którą otrzymała dwukrotnie: w 2008 roku za powieść „Bieguni” i w 2015 za „Księgi Jakubowe”. Za „Dom dzienny, dom nocny” otrzymała prestiżową nagrodę Brücke Berlin – Preis (2002) i była nominowana do International IMPAC Dublin Literary Award (2004). Za „Zgubioną duszę” (wraz z Joanną Concejo) otrzymała wyróżnienie Bologna Ragazzi Award (2018). Jej książki tłumaczono na wiele języków, m.in. angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, włoski, szwedzki, duński, bułgarski, serbski, chorwacki, rosyjski, czeski, ukraiński, turecki, a także chiński, japoński i hindi. Niektóre utwory doczekały się inscenizacji teatralnych (m.in. „Prawiek i inne czasy”, dwukrotnie: w reż. S. Majewskiego i P. Tomaszuka, E.E., spektakl Teatru Telewizji w reż. Marii Zmarz-Koczanowicz, „Księgi Jakubowe”, spektakl Teatru Powszechnego w Warszawie w reż. Eweliny Marciniak) i adaptacji filmowych (Żurek, reż. R. Brylski, „Ariadna na Naksos/Aria Diva”, reż. A. Smoczyńska). W 2016 r. w oparciu o scenariusz pisarki na podstawie książki „Prowadź swój pług przez kości umarłych” powstał film w reżyserii Agnieszki Holland „Pokot”, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu filmowym w Berlinie w 2017 r. W 2018 r. ukazało się angielskie tłumaczenie „Biegunów” („Flights” w przekładzie Jennifer Croft), za które otrzymała The Man Booker International Prize.

Jurij Andruchowycz
(*13 marca 1960) – ukraiński poeta, prozaik, piosenkarz, eseista i tłumacz. Urodził się w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk). Opublikował pięć tomów wierszy (w języku polskim ukazały się „Piosenki dla martwego koguta” oraz „Egzotyczne ptaki i rośliny”). W centrum jego twórczości znajdują się przede wszystkim utwory prozatorskie, publikowane także w Polsce – powieści „Rekreacje” (1992), „Moskoviada” (1993), „Perwersja” (1996), „Dwanaście kręgów” (2003), „Tajemnica” (2007), „Leksykon miast intymnych” (2011). Jego najnowsza, opublikowana w 2018 powieść nosi tytuł „Kochankowie Justycji”. Andruchowycz jest także autorem zbiorów esejów: „Erz-herz-perc” (1996), „Ostatnie terytorium. Eseje o Ukrainie” (2002) „Diabeł tkwi w serze”, (2006)„Tutaj spoczywa Fantomas” (2015) oraz napisanej wraz z Andrzejem Stasiukiem książki „Moja Europa. Dwa eseje o Europie zwanej Środkową”. Jego twórczość jest przekładana na kilkanaście języków i publikowana m.in. w Polsce, Niemczech, Kanadzie, na Węgrzech, w Finlandii, Rosji, Serbii, USA, Włoch, Słowacji, Szwajcarii, Hiszpanii, Czechach, Bułgarii, Chorwacji, Białorusi. Sam tłumaczył na ukraiński wiersze Rilkego, Mandelsztama, Pasternaka, amerykańskich poetów Beat Generation, oraz opowiadania Brunona Schulza. Jest współtwórcą (obok Wiktora Neboraka i Ołeksandra Irwańca) grupy poetyckiej Bu-Ba-Bu (Burleska-Bałagan-Bufonada, 1985), która zdobyła popularność swoimi występami z pogranicza performance’u. Laureat licznych nagród, m.in. Nagrody Herdera (2001), Nagrody Pokoju im. Ericha-Marii Remarque’a (2005), Nagrody Lipskich Targów Książki dla Europejskiego Porozumienia (2006), wrocławskiej Nagrody Angelus (2006) czy międzynarodowej nagrody Vilenica (Słowenia, 2017). Za wkład w walkę o niepodległość i demokratyzacje Ukrainy nagrodzony Nagrody im. Hanny Arendt (2014). Od 2005 roku współpracuje z wrocławską grupą Karbido, z którą występuję jako wykonawca swojej poezji i prozy, i z którą wydał do tej pory pięć muzycznych albumów: trylogię „Samogon” (2006), „Cynamon” (2009), „Absynt” (2012) oraz „Atlas Estremo” (2015) i „Litografie” (2018). Artyści zagrali też kilka dużych tras koncertowych w sumie kilkadziesiąt koncertów w Ukrainie, Polsce, Niemczech, Czechach i Słowacji.

prowadzący:

Marcin Hamkało (ur. 1971) – menedżer kultury, redaktor, kurator i współautor wystaw, wykładowca, polski poeta i literaturoznawca. Doktor nauk humanistycznych (2001). Od 2006 dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, od 2015 dyrektor Muzeum Pana Tadeusza. Redaktor naczelny pism „Opowiadanie” (od 2014) i „Interpretacje” (od 2018). Jest prezesem Towarzystwa Aktywnej Komunikacji i wicedyrektorem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

o cyklu:

Cykl „Rozmowy polsko-ukraińskie” w ramach Festiwalu Twórczej Współpracy „WROCloveUKRAINA” organizowany jest przez fundację „Hermetyczny Garaż”. Zainicjowany został jako odpowiedź na pogarszające się stosunki polityczne i dyplomatyczne między Polską i Ukrainą, czyli zjawiska wzmożonego konfliktu o pamięć i głębokich rozbieżności między historycznymi narracjami. W obliczu tego realnego kryzysu możemy – jako społeczeństwo obywatelskie, a szerzej zwykli Polacy i Ukraińcy – powrócić do podstawowej formy ludzkiego porozumiewania się, dialogu. Do rozmów przy udziale publiczności zaproszeni zostaną znani intelektualiści, twórcy oraz ludzie aktywni społecznie, po jednym przedstawicielu z obu krajów. Spotkania będą odbywać się w Muzeum Pana Tadeusza.

o festiwalu:
Festiwal Twórczej Współpracy „WROCloveUKRAINA – MADE IN PL/UA”. Realizowany od roku 2017 przez Fundację Działalności Artystycznej „Hermetyczny Garaż” we współpracy z Urzędem Miasta Wrocław, organizacjami pozarządowymi, oraz instytucjami samorządowymi zajmującymi się kulturą, dialogiem polsko-ukraińskim oraz integracją migrantów z Ukrainy w Polsce. Osią przedsięwzięcia jest nie tyle prezentacja kultury ukraińskiej, ile unikalna prezentacja, inspirowanie oraz produkcja projektów i działań artystycznych, tworzonych wspólnie przez twórców z obu krajów. Dotychczas gośćmi festiwalu byli m.in: podczas pierwszej edycji odbywającej się pod hasłem „WCHID NA SCHID / WEJŚCIE NA WSCHÓD, wybitni ukraińscy pisarze, Jurij Andruchowycz oraz Serhij Żadan, którzy zaprezentowali festiwalowej publiczności niezwykłe interdyscyplinarne projekty koncertowe, opracowane z muzykami, twórcami wideo i plastykami z Polski, Ukrainy i Białorusi. W roku 2018 m.in.swoje dziesięciolecie, podczas polsko-ukraińskiego pikniku na Wyspie Słodowej, obchodził zespół DAGADANA; przebywający we Wrocławiu ukraińscy stypendyści Gaude Polonia zaprezentowali swoje prace dzięki wystawie „mikrokosmos”, scena muzyczna Firleja gościła trio ESCALATOR (Vandermark, Tokar, Kugel) oraz duet ELIK (Raphael Rogiński, Switlana Nianio). Odbyły się też liczne, prezentacje, spotkania i panele dyskusyjne, a pod opieką Teatru Biuro Podróży Jurij Czebotarow zaprezentował monodram „Majdnięty”.

>>Więcej informacji o Festiwalu Twórczej Współpracy „WROCloveUKRAINA”

>>Materiały prasowe do pobrania