Skarby Ossolineum. Grzech nie zobaczyć

W ramach nowego cyklu w sezonie 2018/2019 prezentujemy w Muzeum Pana Tadeusza rękopisy znanych utworów polskich pisarzy przechowywane na co dzień w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. W kolejnej odsłonie pokazane zostaną dwa rękopisy, które wyszły spod pióra Ignacego Krasickiego. Są nimi satyry oraz bajki.

Program na sezon 2018/2019

Aktualne

LUTY 2019

• 23–24 lutego 2019 (sobota–niedziela), godz. 10.00–18.00
    Prezentacja wybranych rękopisów Ignacego Krasickiego ze zbiorów Ossolineum
  • wstęp wolny

„Książę poetów” postrzegany jest jako twórca, który kunszt swojego literackiego talentu ukazał właśnie w satyrach i bajkach. Posługując się lekką formą, w żartobliwym stylu, poeta krytykował w takich utworach jak Żona modna, Pijaństwo, Świat zepsuty czy Marnotrawstwo sarmackie ułomności Polaków ery stanisławowskiej, a w bajkach poprzez alegoryczne postacie zwierząt ukazywał prawdy uniwersalne.

• 23 lutego 2019 (sobota), godz. 16.00–17.00
    Satyry, komedie i bajki Ignacego Krasickiego. O ossolińskich rękopisach „księcia poetów polskich” i ich autorze

prowadzenie: dr Grzegorz Polak
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl

Pokazowi rękopisów biskupa warmińskiego będzie towarzyszył wykład dra Grzegorza Polaka z Muzeum Pana Tadeusza. Przybliży on postać poety na tle jego twórczości oraz scharakteryzuje zbiór manuskryptów przechowywany w Ossolineum.

• 24 lutego 2019 (niedziela), godz. 12.00–13.30
    Bajki wam niosę… ” – rodzinne warsztaty ilustratorskie dla dzieci w wieku 7–12 lat
    prowadzenie: Aldona Mikucka
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy:
    >>>wypełnij formularz zgłoszeniowy

Podczas warsztatów przeniesiemy się w czasy ostatniego polskiego króla, aby spotkać „księcia poetów” i przysłuchać się rozmowom pawia z orłem, trzech małych wilczków oraz... pióra i kałamarza. Prezentacja unikatowych rękopisów kreślonych ręką Ignacego Krasickiego stanie się dla nas okazją do poznania i pomysłowego zilustrowania bajek napisanych specjalnie dla dzieci ponad dwieście lat temu, a chętnie czytanych do dziś!

___________________________________________

Minione

październik 2018

• 27–28 października 2018 (sobota–niedziela), godz. 10.00–18.00
    Dzieje grzechu Stefana Żeromskiego – prezentacja rękopisu

• 27 października 2018 (sobota), godz. 17.00
    W kręgu Dziejów grzechu Stefana Żeromskiego – wykład prof. Bogusława Bednarka

Pierwszy z prezentowanych w październiku 2018 roku rękopis, to Dzieje grzechu Stefana Żeromskiego. Pokazowi towarzyszył wykład prof. Bogusława Bednarka, znakomitego wrocławskiego filologa od lat podążającego po labiryntach kultury.

Ukończona w Nałęczowie, opublikowana w wydaniu książkowym w 1908 r. powieść to wyjątkowy utwór w dorobku Żeromskiego. Oto po raz pierwszy (i ostatni) główną bohaterką autor ustanowił kobietę. Dzieje Ewy Pobratyńskiej zyskały niezwykłą popularność wśród czytelników, a także filmowców. Wpłynęła na to erotyczna aura książki oraz uznanie jej publikacji za skandal. Mówiono, że tę „powieść seksualną” „czyta się ze wstrętem i odkłada z poczuciem ulgi”. Szokiem musiało być to, że pierwszy raz w literaturze polskiej poruszono w tak odważny sposób tematykę seksualną. Popularność utworu próbował zdyskontować świat filmu, bowiem już w 1911 r. Antoni Bednarczyk dokonał adaptacji prozy Stefana Żeromskiego. Była to zresztą pierwsza w historii polskiego kina ekranizacja utworu literackiego.

Pokazowi rękopisu Dziejów grzechu towarzyszył wykład prof. Bogusława Bednarka, urodzonego w Makowie Podhalańskim absolwenta Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor Bednarek nazywany jest „legendą wrocławskiej polonistyki”. Studentom znany jako dydaktyk w Zakładzie Historii Dawnej Literatury Polskiej, zaś szerszej publiczności jako współautor programu telewizyjnego „Labirynty kultury”, powstającego od 1995 do 2008 r. we wrocławskim ośrodku Telewizji Polskiej.