Sobotnie warsztaty rodzinne

Sobotnie warsztaty rodzinne
sezon 2018/2019

 • soboty, godz. 12.00–14.00
 • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, zapisy przyjmujemy przez formularze zgłoszeniowe dostępne od 20. dnia poprzedniego miesiąca na stronie www.muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl

Cykliczne zajęcia dla rodzin z dziećmi, zarówno tymi najmłodszymi, jak i starszymi. Zapraszamy na wspólne poznawanie Muzeum Pana Tadeusza, a także fotografowanie, tworzenie niezwykłych prac plastycznych i odczuwanie wszystkimi zmysłami. Warsztaty organizowane są w czterech cyklach tematycznych skierowanych do różnych grup wiekowych.

Program 
luty 2019

Aktualne zapisy

 • 2 lutego 2019 (sobota), godz. 12.00–14.00
  Wąsy i kontusze. Pokaz mody szlacheckiej. Kolekcje dwór i zaścianek

  cykl Warsztaty Tomasza Brody
 • zajęcia dla dzieci w wieku 6–12 lat z rodzicami
  >>wypełnij formularz zgłoszeniowy

Kolekcje przygotowane przez czołowych projektantów Soplicowa: ta przygotowana przez Maćka Dobrzyńskiego z zaścianka versus dworsko-pałacowa autorstwa Telimeny. Opisy szlachty z Pana Tadeusza jako inspiracja do zabawy plastycznej w tworzenie kostiumów z przedmiotów codziennego użytku.

Dobra historia ma swojego bohatera, który powinien czymś się wyróżniać. Mityczni herosi mieli na przykład niezawodne miecze i dosiadali skrzydlatych koni. Bohaterowie współczesnych komiksów też posiadają super moce. I jedni i drudzy często przedstawiani w kostiumach i z przedmiotami, dzięki którym można ich rozpoznać. A gdyby potraktować własne życie jako opowieść a siebie jako jej bohatera? Jakie przedmioty byłyby naszymi atrybutami? Podczas zajęć będzie okazja, żeby je odnaleźć lub wymyślić i narysować.

Karnawał w pełni. A skoro karnawał to zabawa, jak zabawa to tylko bal. Koniecznie maskowy! W walizce pani Kingi już znajdują się przybory potrzebne do wykonania kolorowych, fantazyjnych i osobliwych masek.

 • 23 lutego 2019 (sobota), godz. 12.00–14.00
  Spotkanie z bajkami

  cykl Maluchy odkrywają muzeum
 • zajęcia dla dzieci w wieku 3–5 lat z rodzicami
  >>wypełnij formularz zgłoszeniowy

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jakie bajki czytał mały Adam? Czyich przygód słuchał z zapartym tchem, a które układały go do snu? Zapraszamy na spotkanie z niezwykłym rękopisem Ignacego Krasickiego i bohaterami jego bajek.

__________________________________

Minione
styczeń 2019

 • 5 stycznia 2019 (sobota), godz. 12.00–14.00
  Dziecięce Forum Muzyki. I ty możesz zostać wirtuozem!
  cykl Warsztaty Tomasza Brody
 • zajęcia dla dzieci w wieku 6–12 lat z rodzicami

Krótki wykład o instrumentach muzycznych tworzących orkiestrę jako wstęp i inspiracja do działań plastycznych, polegających na budowaniu z przedmiotów codziennego użytku, własnych wersji instrumentów.

 • 12 stycznia 2019 (sobota), godz. 12.00–14.00
  Historie zamknięte w kadrze

  cykl Badacze świata
 • zajęcia dla dzieci w wieku 5–12 lat z rodzicami

W fotografiach zawarta jest historia, każdy kadr kryje inną opowieść. Równocześnie zbiór fotografii można ułożyć w ciąg wydarzeń – bajkę, legendę, opowiadanie. Dobra historia ma bohatera, któremu przytrafiają się przygody. Doświadcza on (lub ona) niebezpieczeństw i wychodzi z nich cało, dzięki pomocy, którą otrzymuje. Podczas warsztatów będziemy tworzyć fotograficzne scenariusze przygód postaci, które sami wymyślimy, inspirując się zbiorami Ossolineum, prezentowanymi na wystawie Prawem naszym – zmartwychwstanie.

 • 19 stycznia 2019 (sobota), godz. 12.00–14.00
  Wzory

  cykl Maluchy odkrywają muzeum
 • zajęcia dla dzieci w wieku 3–5 lat z rodzicami

W paski, kropki czy linie  bez względu jaki, wzorek zawsze jest miłym urozmaiceniem bluzki czy zeszytu… Jakie wzory znajdziemy na naszej wystawie? A jakie stworzycie sami? Na tym spotkaniu wysilimy wzrok, a potem sami wyczarujemy wzory na papierze!

 • 26 stycznia 2019 (sobota), godz. 12.00–14.00
  Dłutka i prasa
  cykl Z walizki pani Kingi
 • zajęcia dla dzieci w wieku 6–12 lat z rodzicami
  brak wolnych miejsc

 Czym jest grafika? Ile dłutek jest potrzebnych do wykonania linorytu?Jak to jest możliwe, że jeden „rysunek” możemy mieć w kilku egzemplarzach? Na zajęciach będziemy ciąć, dłubać i ryć w miękkiej płytce linoleum, by wykonać swój własny znak graficzny.
__________________________________

GRUDZIEŃ 2018

 • 1 grudnia 2018 (sobota), godz. 12.00–14.00
  Dlaczego sowa nie chce widzieć
  cykl Badacze świata
 • zajęcia dla dzieci w wieku 5–12 z rodzicami

Podczas zajęć przyjrzymy się bliżej emblematom. Są to kompozycje złożone z motta, obrazka oraz krótkiego wyjaśnienia ich wzajemnych powiązań. By odczytać emblemat konieczne jest zrozumienie napisu i ilustracji. Procedura przypomina trochę rozwiązywanie rebusów albo oglądanie niektórych reklam. Podczas warsztatów rozszyfrujemy kilka emblematów–zagadek i skonstruujemy własne.

 • 8 grudnia 2018 (sobota), godz. 12.00–14.00
  Damy i huzary. Wśród postaci z dramatów Aleksandra Fredry
  cykl Warsztaty Tomasza Brody
 • zajęcia dla dzieci w wieku 6–12 lat z rodzicami

Na podstawie fragmentów dramatów Fredry przygotujemy katalog fredrowskich typów, kostiumów i fryzur najbardziej charakterystycznych postaci. Lalki stworzone podczas warsztatów posłużą nam przy odgrywaniu scenek z dramatów Fredry, a także do komponowania żywych obrazów.

 • 15 grudnia 2018 (sobota), godz. 12.00–14.00
  Kształty
  cykl Maluchy odkrywają muzeum
 • zajęcia dla dzieci w wieku 3–6 lat z rodzicami

Jakie znacie kształty? I gdzie możemy je zobaczyć? A którego kształtu w muzeum jest najwięcej? Na naszym spotkaniu nie tylko będziemy szukać kwadratów i trójkątów ale sami stworzymy z nich coś wyjątkowego!
__________________________________

LISTOPAD 2018

 • 3 listopada 2018 (sobota), godz. 12.00–14.00
  Poczet królów polskich. Jak oni panują
  cykl Warsztaty Tomasza Brody
 • zajęcia dla dzieci w wieku 6–12 lat z rodzicami

Jak długa jest historia Polski? Laskonogi, Kędzierzawy, Krzywousty, Czarny, Biały, Łokietek, Śmiały – przydomki polskich władców, królów i książąt oraz wizerunki namalowane przez Jana Matejkę staną się inspiracją dla tworzenia autorskich, dziecięcych wyobrażeń. Połączymy lekcję historii z elementami spontanicznej, nieskrępowanej zabawy.

 • 10 listopada 2018 (sobota), godz. 12.00–14.00
  Statek ze snów i statek ze słów
  cykl Badacze świata
 • zajęcia dla dzieci w wieku 5–12 z rodzicami

Język, którym się posługujemy, ma swoje elementy i odmiany, podobnie jak statki, które mogą być wielkimi okrętami albo turystycznymi żaglówkami. W czasie warsztatów, zainspirowani pełnymi fantazji wierszami Zbigniewa Herberta, poszukamy analogii pomiędzy budową słów i zdań a budową okrętów, następnie sami wykonamy poetyckie łodzie.

 • 17 listopada 2018 (sobota), godz. 12.00–14.00
  Struktury
  cykl Maluchy odkrywają muzeum
 • zajęcia dla dzieci w wieku 3–6 lat z rodzicami

Chociaż jesteśmy w muzeum, to na tym spotkaniu podotykamy i przyjrzymy się z bliska różnym rzeczom, żeby zobaczyć, jak są zrobione. Ale nie będziemy ich oglądać ot tak, po prostu, ale z bardzo bardzo bliska! Sami również spróbujemy coś upleść.

 • sobota, 24 listopada 2018 (sobota), godz. 12.00–14.00
  Pigment i olej
  cykl Z walizki pani Kingi
 • zajęcia dla dzieci w wieku 6–12 lat z rodzicami

Próbowaliście kiedyś zrobić własne farby? Czym się różnią te gotowe, z tubki, od własnoręcznie utartych? Czy wiesz, że dawno temu sposób ich przygotowania był inny w każdej pracowni malarskiej? A każdy malarz miał własne, pilnie strzeżone przepisy? Na zajęciach dowiemy się, jak zrobić najprawdziwsze farby olejne i stworzymy własną paletę barw.
__________________________________

Październik 2018

 • 6 października 2018 (sobota), godz. 12.00–14.00
  Grzybów było w bród. Atlas grzybów polskich na podstawie fragmentu Pana Tadeusza
  cykl Warsztaty Tomasza Brody

 • zajęcia dla dzieci w wieku 6–12 lat z rodzicami

Opis grzybobrania z Pana Tadeusza jako inspiracja do zabawy formą plastyczną, do stworzenia katalogu grzybów w wersji dziecięcej: fantazyjne kapelusze, kołnierze, kryzy, grzybnie potraktowane jako kostium, w którym uczestnicy warsztatów pojawią się w finale.

 • 13 października 2018 (sobota), godz. 12.00–14.00
  Hermes, pies i gwiazda. Warsztaty rodzinne z Zeszytem do poezji w ramach II Festiwalu Tradycji Literackich
  cykl Badacze świata

 • zajęcia dla dzieci w wieku 5–12 z rodzicami

Zeszyt do poezji zawiera zadania prowokujące do użycia wyobraźni. Może służyć jako pomoc edukacyjna dla rodziców, nauczycieli i animatorów. Tegoroczna edycja nawiązuje do mitologii i bajek, które inspirowały Juliusza Słowackiego i Zbigniewa Herberta.

 • 20 października 2018 (sobota), godz. 12.00–14.00
  Kolory
  cykl Maluchy odkrywają muzeum

 • zajęcia dla dzieci w wieku 3–6 lat z rodzicami

Każdy z nas ma jakiś ulubiony; może być ciepły lub zimny, jasny lub ciemny… W dodatku każda rzecz na świecie jakiś ma! Mowa oczywiście o KOLORZE! Na pierwszym tegorocznym spotkaniu z naszego cyklu poznamy pobawimy się kolorami – kto wie? Może stworzymy nowy?

 • 27 października 2018 (sobota), godz. 12.00–14.00
  Pudełka i miniaturki
  cykl Z walizki pani Kingi

 • zajęcia dla dzieci w wieku 6–12 lat z rodzicami

W dużej, starej walizce kryją się niesamowite rzeczy. Ramki, kolorowe kartki, ilustracje, pudełka różnej wielkości. Co można wyczarować z tych przedmiotów? Czy to, co umieszczone w ramie, zawsze musi być płaskie? Zapraszamy na warsztaty, podczas których postaramy się stworzyć „małe światy”, czyli dioramy.

__________________________________

cykle

 • Maluchy odkrywają muzeum
  Cykl przeznaczony dla dzieci w wieku 3–6 lat. W czasie zajęć maluchy poznają przestrzeń muzeum oraz będą rozwijać kreatywność i pogłębiać wiedzę o świecie dzięki różnym aktywnościom i zadaniom. Podróż przez kolejne części ekspozycji Muzeum Pana Tadeusza będzie nie tylko elementem edukacji alternatywnej, ale także wspólną przygodą.

  prowadząca:
  Monika Nowak – absolwentka Ochrony Dóbr Kultury w specjalizacji konserwatorstwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z edukacją muzealną związana od 2013 roku, kiedy zaczęła pracę w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Uczestniczka europejskich wolontariatów na rzecz ochrony dziedzictwa, współzałożycielka Mobilnego Domu Kultury w Olsztynie. Pracuje w Dziale Edukacji Muzeum Pana Tadeusza. Jej oczkiem w głowie są kilkuletni goście muzeum.
 • Badacze świata
  Cykl przeznaczony dla dzieci w wieku 5–12 lat. Podczas warsztatów będziemy naśladować projektantów, którzy, uważnie obserwując naturę, zauważają szczegóły i reguły po to, aby zamienić swoje inspiracje w gotowe realizacje plastyczne. Tematy warsztatów wiążą się z wystawami czasowymi w Muzeum Pana Tadeusza.

  prowadzące:
  Maria Marszałek – absolwentka historii sztuki i psychologii, doktorantka w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracuje w Dziale Organizacji Wydarzeń Muzeum Pana Tadeusza.

  Adriana Myśliwiec – absolwentka ASP we Wrocławiu na kierunku Fotografia i Multimedia oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz. Pracuje jako projektant w Dziale Organizacji Wydarzeń Muzeum Pana Tadeusza.
 • Warsztaty Tomasza Brody
  Cykl przeznaczony dla dzieci w wieku 6–12 lat. Ideą warsztatów jest uwolnienie dziecięcej energii i pobudzenie wyobraźni poprzez zabawę i nieskrępowaną niczym ekspresję. Jednocześnie zajęcia mają wprowadzić konkretną narrację – inspiracją do plastycznych warsztatów będzie opowieść wywiedziona z arcydzieł literatury pięknej, historii, popkultury. Trzecim elementem jest przyswojenie wiedzy poprzez zabawę. Czwartym – powrót do podstawowych, zapomnianych dziś technik plastycznych, które rozwijają kreatywność, wyobraźnię i zdolności manualne: wydzieranek, tzw. papieroplastyki, stemplowania oraz wykorzystania przedmiotów codziennego użytku, z których dzieci potrafią z godną zazdrości łatwością wyczarować inny świat.

  prowadzący:
  Tomasz Broda – artysta, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie ASP). Zajmuje się rysunkiem, ilustracją książkową i prasową, scenografią. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Przekroju”, „Odrze”. Na własnej twarzy za pomocą przedmiotów codziennego użytku tworzy maski, które prezentował w telewizyjnych programach, m.in. w „Wieczorze z Jagielskim”, w niemieckiej wersji „Ulicy Sezamkowej” oraz w autorskim programie „Zrób sobie gębę”. Prowadzi pracownię ilustracji w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
 • Z walizki pani Kingi
  Cykl przeznaczony dla dzieci w wieku 6–12 lat. W trakcie warsztatów będziemy poznawać różne techniki plastyczne. Zajęcia pozwolą uwolnić wyobraźnię i dadzą możliwość realizacji twórczych pomysłów. Jest to świetne połączenie kreatywnego działania i dobrej zabawy.

  prowadząca:
  Kinga Łaska – artysta plastyk, edukatorka z artystycznym zacięciem, absolwentka Edukacji Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W Dziale Edukacji Muzeum Pana Tadeusza odpowiada za artystyczne warsztaty muzealne dla grup zorganizowanych oraz wszelkie edukacyjne działania inspirujące do twórczego wysiłku.

__________________________________

Kontakt: 

Dział Edukacji
edukacja@ossolineum.pl
tel. 71 75 50 651

__________________________________

#MUZEALNIAKI