Sobotnie warsztaty rodzinne

Sobotnie warsztaty rodzinne
sezon 2019/2020

 • soboty, godz. 12.00–14.00
 • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, zapisy przyjmujemy przez formularze zgłoszeniowe dostępne od 20. dnia poprzedniego miesiąca na stronie www.muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl

Cykliczne zajęcia dla rodzin z dziećmi, zarówno tymi najmłodszymi, jak i starszymi. Zapraszamy na wspólne poznawanie Muzeum Pana Tadeusza, a także fotografowanie, tworzenie niezwykłych prac plastycznych i odczuwanie wszystkimi zmysłami. Warsztaty organizowane są w pięciu cyklach tematycznych skierowanych do różnych grup wiekowych.

program

Już za chwilę nadejdzie czas świętowania: kolorowej choinki, pysznego jedzenia, ciepłych uścisków i kruchych pierników… W trakcie zajęć przypomnimy sobie, co dzieje się w czasie Bożego Narodzenia i zrobimy własne ozdoby świąteczne, które wprowadzą nas w przedświąteczny nastrój.

prowadzenie: Monika Nowak

Z zimą w mieście różnie bywa i nie wszystkim się podoba. Dlatego my zajrzymy do zaśnieżonych krain uchwycone przez pisarzy oraz ilustratorów. Zastanowimy się nad siłą wyrazu czarnej linii rysowanej na absolutnej bieli i przyjrzymy się rysunkom Tove Jansson, autorki „Muminków”, żeby znaleźć odpowiedź na pytanie, jak jej się udawało tak dobrze ukazać śnieg w ogóle go nie rysując!

prowadzenie: Aldona Mikucka

listopad 2019

Tegoroczny Zeszyt do poezji to inspirowana Gombrowiczem instrukcja dla młodego twórcy. Zabawa jest podzielona na etapy: wybór interesujących motywów, ich przetwarzanie, układanie w konfiguracje, synteza, poszukiwanie skojarzeń językowych i wizualnych.

prowadzenie:
Maria Marszałek, Adriana MyśliwiecCzy ktoś z Was przeprowadzał się do innego miasta? Bo nasi bohaterowie wystawy wielokrotnie! Zastanowimy się co potrzebne jest do przeprowadzki i jak dobrze się do niej przygotować. Uwaga, do naszych bagaży dołączymy też wspomnienia. Może uda nam się wspólnie je zapakować?

prowadzenie:
Weronika Tarka – absolwentka Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Zajmuje się projektowaniem graficznym, ilustracją i rysunkiem. Laureatka nagrody głównej jury międzynarodowego w konkursie na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE 2014. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

W 1822 roku młody Adam Mickiewicz opublikował w Wilnie swój pierwszy tomik poezji, a w nim m.in. balladę Pani Twardowska. Podczas warsztatów prowadzonych przez wrocławską ilustratorkę Magdalenę Wosik opierając się na tekście wieszcza popuścimy wodze fantazji, aby wspólnie zilustrować przygodę Pana Twardowskiego w karczmie Rzym.

prowadzenie:
Magdalena Wosik – Wrocławska ilustratorka, która m.in. rysowała i pisała dla dziecięcego czasopisma „Miś”, a do dziś współpracuje ze „Świerszczykiem”. Jest współautorką (z Piotrem Rychlem) antykolorowanek „O! Ja cię! Smok w krawacie!” i „ Agencja z o. o.” (Wydawnictwo Bajka) i autorką „Wytęż wzrok! czyli ukryte obrazki” i „Ale Draka! Rysuję zwierzaka!” (Nasza Księgarnia). Przeżyła również kilka fantastycznych przygód ilustratorskich z twórczością Adama Mickiewicza. Narysowała „Pana Tadeusza w obrazkach” dla Ossolineum a także zilustrowała książkę „Bez piątej klepki” Marcina Szczygielskiego, w której autor a właściwie jego bohaterowie, bardzo obficie czerpią z mickiewiczowskich „Dziadów. Części II”.

Lecz jakimż światłami gmachy Wilna tleją? Tysiącznymi lampami ulice jaśnieją. Juliusz Słowacki zapewne często spacerował po nocnym Wilnie. Co takiego widział w świetle latarni? Czy miasto nocą się zmienia? Czy rozgwieżdżone niebo wszędzie wygląda tak samo? A może jego kawałek wraz z milionem gwiazd można mieć tylko dla siebie.

prowadzenie:
Ala Savashevich

prowadzenie: 
Laura Jerzak  studentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, absolwentka Liceum Plastycznego im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli, zajmuje się edukacją artystyczną w zakresie wielu technik i dziedzin sztuki.

__________________________________

Październik 2019

 • 5 października 2019 (sobota), godz. 12.00–14.00
  Moja ulubiona! Książka- przyjaciel
  cykl Klub młodego czytelnika

Na pierwszym spotkaniu z cyklu Klub młodego czytelnika poznamy nasze ukochane egzemplarze książek i ich bohaterów. Wspólnie zastanowimy się, dlaczego ludzie tak bardzo lubią czytać oraz dowiemy się, jak najlepiej zadbać o każdą perełkę naszego księgozbioru.

Prosimy, by na warsztaty dzieci przyniosły swoją ulubioną książkę.

 • 12 października 2019 (sobota), godz. 12.00–14.00
  O czym chcesz pamiętać?
  cykl Maluchy odkrywają muzeum

Nasze życie pełne jest niesamowitych przygód. Codziennie możemy zobaczyć coś ciekawego, poznać kogoś miłego albo mieć niesamowitą przygodę! Co zrobić, żeby o tym nie zapomnieć? Możemy poszukać inspiracji w muzeum! Zobaczymy co zostało zachowane „na pamiątkę” i zastanowimy się, dlaczego właśnie to? Sami również postaramy się zatrzymać nasze wspomnienia.

 • 19 października 2019 (sobota), godz. 12.00–14.00
  O rybaku i złotej rybce, czyli uważaj, czego sobie życzysz!
  cykl Rodzinna Pracownia Ilustracji

Aleksander Puszkin, najsłynniejszy rosyjski poeta, był zafascynowany światem ludowych baśni, legend i podań, które spisywał na nowo pięknym poetyckim językiem. Podczas zajęć poznamy historię rybaka i złotej rybki mającej moc spełniania życzeń oraz sprawdzimy, jak różnie tę słynną bajkę ilustrowali polscy artyści. Sami też spróbujemy wyczarować baśniową rybkę mieniącą się wszystkimi odcieniami złota!

 • 26 października 2019 (sobota), godz. 12.00–14.00
  5 punktów i inne rysunkowe zabawy
  cykl Z walizki pani Kingi

Od czego zaczyna się rysunek? Co będzie pierwsze: linia czy punkt? Podczas zajęć odwiedzimy wystawę czasową Nasz malarz Orłowski i dowiemy się, czym inspirował się artysta oraz jakie stosował rysunkowe zabawy, aby uatrakcyjnić spotkania towarzyskie warszawskiej arystokracji.
__________________________________

cykle

 • Klub młodego czytelnika
  Cykl przeznaczony dla dzieci w wieku od 10 do 12 lat.
  Czy rodzice nie mogą oderwać Cię od czytania? Pochłaniasz tyle książek, że nie nadążasz z chodzeniem do biblioteki, a pani bibliotekarka zna Cię już jak swoje pięć palców? Na naszych spotkaniach każdy mól książkowy znajdzie coś ciekawego dla siebie – będzie można poznać innych miłośników czytelnictwa, porozmawiać o tym, co ostatnio czytaliśmy, wymienić się rekomendacjami, a przede wszystkim dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat który nas łączy. Każde zajęcia obejmować będą część warsztatową, a także czas na dyskusję obracającą się wokół książek i czytania.

  prowadząca: 
  Laura Jerzak – studentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, absolwentka Liceum Plastycznego im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli, zajmuje się edukacją artystyczną w zakresie wielu technik i dziedzin sztuki.
 • Maluchy odkrywają muzeum
  Cykl przeznaczony dla dzieci w wieku 3–6 lat.
  W czasie zajęć maluchy poznają przestrzeń muzeum oraz będą rozwijać kreatywność i pogłębiać wiedzę o świecie dzięki różnym aktywnościom i zadaniom. Podróż przez kolejne części ekspozycji Muzeum Pana Tadeusza będzie nie tylko elementem edukacji alternatywnej, ale także wspólną przygodą.

  prowadząca:
  Monika Nowak – absolwentka Ochrony Dóbr Kultury w specjalizacji konserwatorstwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z edukacją muzealną związana od 2013 roku, kiedy zaczęła pracę w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Uczestniczka europejskich wolontariatów na rzecz ochrony dziedzictwa, współzałożycielka Mobilnego Domu Kultury w Olsztynie. Pracuje w Dziale Edukacji Muzeum Pana Tadeusza. Jej oczkiem w głowie są kilkuletni goście muzeum.
 • Rodzinna Pracownia Ilustracji
  Zajęcia dla dzieci w wieku 7–12 lat z rodzicami.
  Pośród ponad miliona książek, które są przechowane w ossolińskich magazynach bibliotecznych można odnaleźć nie tylko arcydzieła literatury pięknej czy poważne dzieła naukowe, ale także baśnie, bajki i legendy. Niektóre bardzo skromnie wydane, ale niebywale stare, inne bajecznie kolorowe i cudownie ilustrowane. Podczas comiesięcznych spotkań z cyklu „Rodzinna Pracownia Ilustracji” odkrywamy książkowe skarby oraz, zainspirowani nimi, próbujemy swych sił w różnych technikach plastycznych, tworząc swoje własne ilustracje do mniej lub bardziej znanych baśni, wierszy, legend i opowieści.

  prowadząca:
  Aldona Mikucka – historyk sztuki, plastyk, edukatorka muzealna i przewodniczka miejska. Autorka współczesnego opracowania zabytkowej gry planszowej Piast z 1904 roku ze zbiorów Ossolineum. Od kilku lat zajmuje się popularyzacją ossolińskiej kolekcji zarówno bibliotecznej, jak i muzealnej. Szczególnie są jej bliskie ilustrowane książki, które bardzo często są dla najmłodszych czytelników pierwszym kontaktem nie tylko z literaturą, ale i z malarstwem. W Muzeum Pana Tadeusza odpowiada za zajęcia edukacyjne dotyczące epoki romantyzmu.
 • Z walizki pani Kingi
  Cykl przeznaczony dla dzieci w wieku 6–12 lat.
  W trakcie warsztatów będziemy poznawać różne techniki plastyczne. Zajęcia pozwolą uwolnić wyobraźnię i dadzą możliwość realizacji twórczych pomysłów. Jest to świetne połączenie kreatywnego działania i dobrej zabawy.

  prowadząca:
  Kinga Łaska – artysta plastyk, edukatorka z artystycznym zacięciem, absolwentka Edukacji Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W Dziale Edukacji Muzeum Pana Tadeusza odpowiada za artystyczne warsztaty muzealne dla grup zorganizowanych oraz wszelkie edukacyjne działania inspirujące do twórczego wysiłku.

__________________________________

Kontakt: 

Dział Edukacji
edukacja@ossolineum.pl
tel. 71 75 50 651

__________________________________

#MUZEALNIAKI


Fot. Bartosz Mokrzycki