Warsztaty szlacheckie dla dorosłych

By życie uprzyjemnić.
Warsztaty szlacheckie dla dorosłych

W trakcie warsztatów przekonamy się, jak wyglądało życie codzienne w szlacheckim dworze. Każde ze spotkań o odmiennej tematyce poprowadzi specjalista – pasjonat w danej dziedzinie. Zajęcia będą składały się z dwóch części: podczas pierwszej posłuchamy opowieści o wybranym zagadnieniu związanym ze szlachecką obyczajowością, w drugiej uczestnicy wezmą udział w ćwiczeniach praktycznych, wykorzystując zdobytą wcześniej wiedzę.

• soboty, godz. 16.00
  • wstęp 25 zł, liczba miejsc ograniczona, bilety dostępne online oraz w kasach muzeum

Program na sezon 2018/2019

Aktualne

Styczeń 2019

• 5 stycznia 2019 (sobota), godz. 16.00
    „Chciał coś do niej przemówić”. O sztuce dobrego wysławiania się
    prowadzenie: prof. Bogusław Bednarek
  • bilety dostępne od 5 listopada 2018 online oraz w kasach muzeum
  • >>kup bilet online

Już starożytni podkreślali, jak ważna jest umiejętność dobrego wysławiania się, a retoryka była zwieńczeniem i wykształcenia, i wychowania. Sam Mickiewicz był wyśmienitym mówcą – jego improwizacje zapisały się nie tylko na kartach historii, ale także we wspomnieniach przyjaciół czy w jego dziełach. W Panu Tadeuszu również znajdziemy wiele wspaniałych wypowiedzi: nauka o grzeczności czy opowieść o szlacheckich muchach to tylko niektóre z nich. Zapraszamy w podróż do świata zapomnianej (?) sztuki retoryki.

prowadzenie:
prof. Bogusław Bednarek – urodzony w Makowie Podhalańskim, absolwent Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Legenda wrocławskiej polonistyki. Studentom znany jako dydaktyk w Zakładzie Historii Dawnej Literatury Polskiej, zaś szerszej publiczności jako współautor programu telewizyjnego „Labirynty kultury”, powstającego od 1995 do 2008 r. we wrocławskim ośrodku Telewizji Polskiej. Autor m.in. „Eposu europejskiego” – pierwszej polskiej monografii podejmującej tę tematykę.

Minione

listopad 2018

• 3 listopada 2018 (sobota), godz 16.00
    „Słuchaj pan historyi swej własnej rodzinnej”. Warsztaty genealogiczne
    prowadzenie: Związek Szlachty Polskiej

Listopad to wyjątkowy miesiąc – pełen zadumy nad przeszłością i myśli o tych, których z nami już nie ma. W tym roku również jest to również miesiąc świętowania stulecia odzyskania niepodległości, która przetrwała i miała szansę się odrodzić dzięki naszym przodkom. Kim byli? Czym się zajmowali? Gdzie mieszkali? Zapraszamy w podróż do przeszłości waszych rodzin. Podczas spotkania dowiemy się, jak szukać rodzinnych historii, gdzie zacząć i jak interpretować stare dokumenty.

prowadzenie:
Związek Szlachty Polskiej jest organizacją skupiającą potomków drobnej szlachty, jak również przedstawicieli zamożnych i znaczących rodów szlacheckich. Członkowie związku stawiają sobie za cel przede wszystkim: integrację i reprezentację środowiska szlacheckiego, ochronę dobrego imienia szlachty Rzeczypospolitej Obojga (Wielu) Narodów, opiekę nad zabytkami kultury szlacheckiej, popularyzację i promowanie kultury, dorobku i najlepszych tradycji szlacheckich oraz krzewienie etosu rycerskiego.

* * * *

Fot. Kinga Łaska