Kino

repertuarNie odzywaj się niepytana
przegląd Adaptacji Filmowych 
w ramach
15. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania

 • kuratorka: Adriana Prodeus
 • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki na filmy do odbioru w kasach muzeum

4–6 października 2019


 • 4 października 2019 (piątek), godz. 16.00
  Moja wspaniała kariera
  Australia, 1979, reż. Gillian Armstrong, 100 min., na podstawie powieści Milesa Franklina

Początek XX wieku w australijskim buszu, w rolach głównych Judy Davis, Sam Neill. Sybylla Melvyn, dziewczyna niepospolita i odrzucająca konwenanse, pragnie zostać pisarką. Przyjaciele odradzają, rodzina protestuje. Ona jednak nie tylko dąży do upragnionego celu, ale w dodatku odrzuca propozycję małżeństwa z bogatym Harrym Beechamem. Buntownicza postawa Sybylli przysparza jej wielu kłopotów.
Moja olśniewająca kariera, copyright Park Circus Group

 • 5 października 2019 (sobota), godz. 16.00 
  Orlando 
  Wielka Brytania, 1992, reż. Sally Potter, 93 min., na podstawie książki Virginii Woolf

Szalona, piękna inscenizacja z Tildą Swinton w roli głównej. Mit wiecznej młodości opowiedziany z goryczą i ironią, satyra społeczna od XVI do XX wieku. Rok 1600. Orlando, młodzieniec z arystokratycznego rodu, zostaje obłożony przez oczarowaną jego urodą królową Elżbietę I klątwą bycia młodym na wieki. Dwieście lat później zostaje kobietą, której losy śledzimy aż po czasy współczesne.

Orlando, copyright Adventure Pictures Ltd

 • października 2019 (niedziela), godz. 16.00 
  Morvern Callar
  Wielka Brytania, 2002, reż. Lynne Ramsey, 97 min., na podstawie debiutanckiej powieści Alana Warnera, która zdobyła Somerset Maugham Award

Morvern Callar (Samantha Morton) mieszka w małym portowym miasteczku w Szkocji. W Boże Narodzenie budzi się i odkrywa, że jej chłopak popełnił samobójstwo, zostawiając list i rękopis niepublikowanej jeszcze powieści, dedykowanej Morvern, która postanawia, że wyśle ją do wydawcy jako własną. Za pieniądze przeznaczone na pogrzeb wyjeżdża zaś do Hiszpanii z przyjaciółką Lanną (Kathleen McDermott).Wniebowstąpienie, copyright Mosfilm

 • 6 października 2019 (niedziela), godz. 18.00
  Wniebowstąpienie
  ZSSR, 1977, reż. Łarisa Szepitko, 111 min., na podstawie książki „Sotnikow” białoruskiego pisarza Wasyla Bykau

Czarno-biały film wojenny legendarnej reżyserki rosyjskiej, która zginęła niedługo po ukończeniu realizacji. Powalający, radykalny obraz, zdobywca Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie. Uważany wówczas za najlepszy radziecki film dziesięciolecia. Rozgrywa się w roku 1942, zimą, na Białorusi, w najciemniejszym okresie drugiej wojny. Opowiada o dwóch radzieckich partyzantach, Rybaku i Sotnikowie, wysłanych na poszukiwanie żywności i odciętych od swojego oddziału. Historia zdrady, bohaterstwa i ostatecznej przemiany.


Morvern, copyright Company Pictures

Program festiwalowych wydarzeń jest dostępny na stronie organizatora.

_______________________

 • Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury 
 • Współfinansowano ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl)
patroni medialni:
TVP Kultura, TVP 3 Wrocław, Radio TOK FM, Gazeta Wyborcza, Hispánico, Booklips.pl, Lubię Czytać, Opętani Czytaniem, Wywrota.pl, Wroclife, E-teatr, Teatralny.pl

_________________________________________


Od stycznia tego roku w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu działa autorskie kino Popiół i Diament: studyjna sala dla niemal 50 widzów, a w niej specjalnie opracowane cykle filmowe i dyskusyjny klub filmowy.

29 stycznia 2019 zainaugurowało działalność studyjne kino Popiół i Diament, prowadzone przez Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. W pięknej Kamienicy pod Złotym Słońcem (Rynek 6), w wyremontowanej, specjalnie zaprojektowanej sali projekcyjnej na poziomie minus jeden zaprezentowano Wierną rzekę (w reż. Leonarda Buczkowskiego), pierwszy film z cyklu W starym kinie – filmy Niepodległej.

W nowych, wygodnych kinowych fotelach może zasiąść około pięćdziesięciu widzów, którzy jak dotąd obejrzeli m.in. filmy towarzyszące wystawie czasowej Prawem naszym – zmartwychwstanie (otwartej tylko do 24.03.2019!). Projekcje poprzedzone krótkim wprowadzeniem pracowników muzeum cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród stałych gości MPT, ale także wrocławskich miłośników kina, którzy zapełnili salę, by obejrzeć choćby Antka policmajstra czy Dodka na froncie (oba w reż. Michała Waszyńskiego).

Pierwszy cykl, W starym kinie – filmy Niepodległej, poświęcony był kinematografii II Rzeczypospolitej – chętnie sięgającej po tematy dotyczące historii wówczas najnowszej: okresu zaborów, pierwszej wojny światowej i momentu odzyskania niepodległości. W filmach występują największe wtedy gwiazdy: Jadwiga Smosarska, Mieczysława Ćwiklińska, Helena Grossówna, Tola Mankiewiczówna, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Aleksander Żabczyński i Kazimierz Junosza-Stępowski. Prezentowane obrazy zostały ułożone według chronologii przedstawianej w nich tematyki. Cykl zakończą Śluby ułańskie z 1934 r. w reż. Juliusza Gardana.

W drugim cyklu prezentowaliśmy filmy braci Tadeusza i Stanisława Różewiczów (między innymi Trzy kobiety, Miejsce na ziemi, Świadectwo urodzenia, Głos z tamtego świata, Samotność we dwoje).
Zapraszamy również do księgarnio-kawiarni Popiół i Diament