Kino

kino popiół i diament

– nowe kino we Wrocławiu!

Od stycznia tego roku w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu działa autorskie kino Popiół i Diament: studyjna sala dla niemal 50 widzów, a w niej specjalnie opracowane cykle filmowe i dyskusyjny klub filmowy.

29 stycznia 2019 zainaugurowało działalność studyjne kino Popiół i Diament, prowadzone przez Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. W pięknej Kamienicy pod Złotym Słońcem (Rynek 6), w wyremontowanej, specjalnie zaprojektowanej sali projekcyjnej na poziomie minus jeden zaprezentowano Wierną rzekę (w reż. Leonarda Buczkowskiego), pierwszy film z cyklu W starym kinie – filmy Niepodległej.

W nowych, wygodnych kinowych fotelach może zasiąść około pięćdziesięciu widzów, którzy jak dotąd obejrzeli m.in. filmy towarzyszące wystawie czasowej Prawem naszym – zmartwychwstanie (otwartej tylko do 24.03.2019!). Projekcje poprzedzone krótkim wprowadzeniem pracowników muzeum cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród stałych gości MPT, ale także wrocławskich miłośników kina, którzy zapełnili salę, by obejrzeć choćby Antka policmajstra czy Dodka na froncie (oba w reż. Michała Waszyńskiego).

Pierwszy cykl, W starym kinie – filmy Niepodległej, poświęcony był kinematografii II Rzeczypospolitej – chętnie sięgającej po tematy dotyczące historii wówczas najnowszej: okresu zaborów, pierwszej wojny światowej i momentu odzyskania niepodległości. W filmach występują największe wtedy gwiazdy: Jadwiga Smosarska, Mieczysława Ćwiklińska, Helena Grossówna, Tola Mankiewiczówna, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Aleksander Żabczyński i Kazimierz Junosza-Stępowski. Prezentowane obrazy zostały ułożone według chronologii przedstawianej w nich tematyki. Cykl zakończą Śluby ułańskie z 1934 r. w reż. Juliusza Gardana.

Obecnie w programie filmy braci Tadeusza i Stanisława Różewiczów (między innymi Trzy kobiety, Miejsce na ziemi, Świadectwo urodzenia, Głos z tamtego świata, Samotność we dwoje).

Po seansach zapraszamy do nowej księgarnio-kawiarni Popiół i Diament

informacje praktyczne

 • wstęp: 10 złotych, liczba miejsca ograniczona, bilety dostępne w kasach muzeum oraz online
 • projekcje poprzedzone będą krótkim wprowadzeniem

______________________________________________

REPERTUAR 

2 kwietnia–4 czerwca 2019

 • 21 maja 2019 (wtorek), godz. 17.00
  Samotność we dwoje
 • kup bilet online

  Po śmierci syna małżeństwo pastora Hubina i jego żony Edyty przechodzi kryzys. Sprowadzony dla córki nauczyciel muzyki von Kschitzky, który sympatyzuje z nazistami i staje się obiektem zainteresowania Edyty, wystawia małżonków na ciężką próbę.

  Reżyseria: Stanisław Różewicz
  Scenariusz: Stanisław Różewicz i Tadeusz Różewicz
  Obsada: Mieczysław Voit, Barbara Horawianka, Ignacy Gogolewski
  Rok produkcji: 1968

__________________________________

 • 28 maja 2019 (wtorek), godz. 17.00
  Drzwi w murze
 • kup bilet online

  Autor sztuki przyjeżdża na Wybrzeże, aby doglądać prób swojego spektaklu. Zatrzymuje się w pokoju wynajmowanym przez cierpiącą na schizofrenię matkę i jej córkę, która nie daje sobie rady z opieką nad chorą.

  Reżyseria: Stanisław Różewicz
  Scenariusz: Stanisław Różewicz i Tadeusz Różewicz
  Obsada: Zbigniew Zapasiewicz, Ryszarda Hanin, Wanda Neumann
  Rok produkcji: 1973

__________________________________

 • 4 czerwca 2019 (wtorek), godz. 17.00
  Opadły liście z drzew

  W czasie podróży pociągiem, dwudziestoletni Henryk wspomina ostatni rok okupacji tych, którzy nie przeżyli i swoich kolegów z oddziału partyzanckiego. Spełniając jedno z ich marzeń dociera nad morze.

  Reżyseria: Stanisław Różewicz
  Scenariusz: Stanisław Różewicz na podstawie opowiadania Tadeusza Różewicza
  Obsada: Mieczysław Hryniewicz, Arkadiusz Bazak, Maria Klejdysz
  Rok produkcji: 1975

_________________________________________

>Program filmowy towarzyszy wystawie czasowej 
Filmy Różewiczów

______________________________________________

PROWADZĄCY:

Mariusz Urbanek – kierownik Gabinetów Świadków Historii Muzeum Pana Tadeusza. Autor biografii m.in. Leopolda Tyrmanda, Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, Stefana Kisielewskiego, Jerzego Waldorffa, Władysława Broniewskiego, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Kornela Makuszyńskiego.

Marcin Szyjka – historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracował w Muzeum w Dzierżoniowie, redaktor „Rocznika Dzierżoniowskiego” w latach 2013-2015. Aktualnie pracownik Gabinetów Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza, zajmujący się zbiorami Tadeusza Różewicza.

Joanna Flisek – absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka recenzji i artykułów o tematyce filmoznawczej dla magazynów „Cinerama” i „Wakat”. Jej główne obszary zainteresowań to czechosłowacka nowa fala, radzieckie filmy animowane i kino kobiet.

Ewelina Wypchło – animatorka kultury. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Współpracowała z portalem Teatralny.pl i Stowarzyszeniem Akademia Wyobraźni. Miłośniczka kotów. Pasjonatka literatury współczesnej. Pracowniczka Działu Obsługi Widowni w Muzeum Pana Tadeusza.

Marta Gierucka – studentka judaistyki i filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Współpracowała z festiwalem Nowe Horyzonty i Narodowym Forum Muzyki. Jej obszarem zainteresowań są kognitywistyka i neuroestetyka. Jest przewodniczką po wystawach stałych Muzeum Pana Tadeusza.

Błażej Wiśniowski – pracownik Muzeum Pana Tadeusz Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.