Wystawy czasowe

wystawy czasowe prezentowane aktualnie w muzeum pana tadeusza

Wilno Mickiewicza i Słowackiego: tropem Dziadów cz. III
8 listopada 2019–1 marca 2020

  • wernisaż: 8 listopada 2019, godz. 17.00
  • wstęp wolny
  • kuratorzy:
    Małgorzata Orzeł (Zakład Narodowy im. Ossolińskich)
    Marijus Uzorka (Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich, Litwa)

Wystawa opowiada o wileńskim procesie Filomatów i Filaretów (18231824), wydarzeniu które zaważyło na losach i twórczości Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego obaj poeci swoją młodość spędzili w Wilnie.


__________________________________________________________

#Zapolska 
w ramach III edycji Festiwalu Tradycji Literackich
22 listopada 2019–16 lutego 2020

  • wernisaż: 22 listopada 2019 (piątek), godz. 16.00
  • wstęp wolny
  • kuratorka: Anita Soroko

Wystawa prezentuje fenomen życia i twórczości Gabrieli Zapolskiej; pisarki, aktorki, kolekcjonerki, artystki niepokornej i odważnej kobiety.

#ZAPOLSKA. Artystka multimedialna, mistrzyni autopromocji, skandalistka. Nawet jej imię i nazwisko – Gabriela Zapolska – to pseudonim artystyczny, część dobrze przemyślanej kreacji, którą wyprzedzała swoje czasy. Nie do wiary, że urodziła się w połowie XIX wieku, bo przyświecające jej idee do dziś można podsumować wyraźnie współczesnymi hashtagami, takimi jak #metoo #girlpower #equality czy #WomenReality. W jaki sposób prezentowałaby się dziś za pomocą mediów społecznościowych?

Fragment fotografii: Gabriela Zapolska siedząca przed lustrem; Lwów, ok. 1905;  Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich 

__________________________________________________________

SENSO-litera. Wystawa edukacyjna dla dzieci
6 lipca–29 września 2019

Wystawa edukacyjna SENSO-litera to przestrzeń przyjazna dzieciom, która pozwoli odkryć litery na wiele sposobów dzięki naszym zmysłom – będziemy litery wąchać, dotykać, poruszać, wyobrażać… co tylko przyjdzie nam do głowy! W każdą sobotę zapraszamy rodziny do przyłączenia się do naszych twórczych warsztatów, w trakcie których wspólnie odkryjemy kolejne możliwości nie tylko liter, ale też nasze własne. Razem będziemy przedstawiać, słuchać, tworzyć, a nawet tańczyć!

Wystawa SENSO-litera skierowana jest głównie do dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z poznawaniem liter oraz do każdego, kto wierzy, że litery to coś więcej niż znaki na papierze.

Ekspozycja prezentowana od 6 lipca do września 2019 w Muzeum Pana Tadeusza, dostępna na poziomie 0, przyjazna dla wózków dziecięcych oraz dla dzieci z niepełnosprawnościami. Wstęp wolny.


__________________________________________________________

Nasz malarz Orłowski. Rysunki Aleksandra Orłowskiego ze zbiorów Ossolineum
14 września–27 października 2019

Wernisaż: 13 września 2019 (piątek), godz. 18.00

„Orłowski, który życie strawił w Peterburku, sławny malarz (mam jego kilka szkiców w biurku)” – ustami Telimeny wspomina o nim Mickiewicz w Panu Tadeuszu. „Orłowski, bierz ołówek swój, prędko maluj noc i bój!” – wzywa go Aleksander Puszkin w swoim poemacie.

Aleksander Orłowski (1777–1832) osiągnął za życia niebywałą popularność, a dziś jest niemal zupełnie zapomniany. Malarz, rysownik i grafik, ale przede wszystkim przenikliwy obserwator, w szybkich szkicach i satyrycznych rysunkach odnotowywał otaczającą go rzeczywistość. Wystawa blisko sześćdziesięciu rysunków jest okazją do ujrzenia świata sprzed dwustu lat, a także zobaczenia rzadko prezentowanej części ossolińskiej kolekcji.