Na wiosenne wycieczki – książki o Wrocławiu

W sto czternastym odcinku literackiego podcastu „W księgarni” celebrujemy wiosnę, zachęcając do wycieczek. Najlepiej znamy się na Wrocławiu, więc zaprezentujemy książki o tym mieście, dzięki którym możemy opracować plan ciekawego wyjazdu.

Zaczynamy od wrocławskiego wydawnictwa Emka, którego założycielem jest Krzysztof Głuch. Emka wydaje książki głównie o mieście – jego atrakcjach, historiach i krasnalach, celując w młodszych czytelników. Emka to jednak nie tylko książki, ale również trasy spacerowe. Zachęcamy więc do wycieczki trochę strasznej oraz wycieczki dość smacznej. „Mroczne legendy Wrocławia” Moniki Kupiec z ilustracjami Anny Bednarczyk prezentują piętnaście mniej znanych wrocławskich legend. Zachęcamy do odkrycia mrocznego szlaku Wrocławia. A kiedy już uspokoimy emocje, warto coś zjeść. Wtedy z pomocą przychodzi pozycja „W dni bezciastkowe lody tylko owocowe. Gastronomia wrocławska w latach 1945–1956” prof. dr hab. Romualda Łuczyńskiego, o której w 2019 pisaliśmy na muzealnych stronach tak: „Powrót do normalnego funkcjonowania oznaczał otwieranie restauracji, barów, kawiarni, lokali modnych i na wysokim poziomie, jak i tych, które szybko zyskały sobie miano «spelunek»”. 

Polecamy także coś dla najmłodszych – „Wrocławski abecadlik” wydawnictwa Warstwy, które działa w strukturach Wrocławskiego Domu Literatury. Autorami są Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak. Kozyra-Pawlak ukończyła wydział malarstwa i rzeźby na ASP we Wrocławiu i specjalizuje się w tworzeniu prac techniką kolażu z tkanin. I tak właśnie wygląda okładka książki – jakby ktoś z filcu wykroił postacie. „Abecadlik” zabiera nas na spacer, którego ścieżkę wyznaczają kolejne litery alfabetu. Książka jest częścią wyprawki, którą otrzymują nowo narodzone w mieście dzieci wraz z ubrankiem, kocykiem, pluszowym krasnalem i kartą biblioteczną.

W sto czternastym odcinku podcastu podajemy bardzo wiele ciekawych informacji. Może więc przydałby się notes, w którym można zapisać swoje plany podróży? Zachęcamy do zakupu „Książki do pisania”, edycji wrocławskiej, wydanej przed Austerię. Za wybór tekstów odpowiada Mariusz Urbanek, który kierował w Muzeum Pana Tadeusza Gabinetami Świadków Historii. W środku znajdziemy wiele tekstów, które mogą zainspirować do własnych zapisków. Czarno-białe zdjęcia w książko-notesie są autorstwa Stefana Arczyńskiego. 

A na koniec „Radiowy KaOwiec czyli kulturalnie o Wrocławiu” wydany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. W połowie marca gościliśmy autora książki, Pawła Skrzywanka – zapis rozmowy możecie Państwo obejrzeć na profilach Muzeum. To zbiór felietonów, które w okresie pandemii ukazywały się na antenie Radia Rodzina. Również „Kaowca” możemy zakwalifikować jako przewodnik – może nie geograficznie po mieście, ale jako kompendium wiedzy o jego kulturalnym duchu. 

Muzeum Pana Tadeusza
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne. Więcej informacji znajdziesz w naszej  Polityce prywatności.