Prezenty z księgarni – dla fanów Adama Mickiewicza
Dwudziesty czwarty grudnia to data wyjątkowa z oczywistego powodu – tego dnia urodził się Adam Mickiewicz, patron naszego muzeum. Ale przecież to również Wigilia! Dlatego w sto siódmym odcinku literackiego podcastu „W księgarni” zachęcamy do sprezentowania komuś (a może nawet sobie) książki o Mickiewiczu – hermetycznym, filmowym, kontekstowym lub egzystencjalnym. Z małym wyprzedzeniem: wesołych świąt i wszystkiego najlepszego, Adamie i wam, drodzy słuchacze.
Na początku audycji omawiamy „Mickiewicza hermetycznego” Zdzisława Kępińskiego, wydanego przez Państwowy Instytut Wydawniczy. Książka po raz pierwszy ukazała się czterdzieści cztery lata temu – choć może bardziej na miejscu byłoby powiedzieć czterdzieści i cztery. Każdy czytelnik „Dziadów” zna tę magiczną liczbę i zastanawiał się pewnie, co naprawdę oznacza. Jak czytamy na stronie PIW-u: „propozycja odczytania «Ballad i romansów», «Dziadów» czy «Pana Tadeusza» przez pryzmat średniowiecznych traktatów alchemicznych nie przestaje budzić kontrowersji, a próba wyjaśnienia tajemnicy liczby «czterdzieści i cztery» z użyciem magicznych kwadratów liczbowych zaskakiwała zuchwałością”. Hermetyka, która znalazła się w tytule, jest częścią nauk ezoterycznych. Polecamy więc na prezent tym, którzy lubią patrzeć w gwiazdy.
Drugą propozycją jest „Mickiewicz w Stambule” Krzysztofa Rutkowskiego – ukazał się nakładem wydawnictwa Evviva L’arte. Opisuje ostatnie siedemdziesiąt cztery dni życia wieszcza, które spędził w Stambule. Nie jest to oczywiście tylko kronikarski zapis, czy przedruk pamiętnika lub dziennika. Autor książki łączy dwie role – historyka i artysty – aby stworzyć niemal filmową opowieść i połączyć fikcję z prawdą. Polecamy tym z utęsknieniem czekającym na film lub serial, który opowiedziałby z rozmachem o życiu wieszcza. Dzięki tej książce możemy częściowo wyobrazić sobie, jakby on wyglądał.
W 2018 roku obchodziliśmy dwieście dwudziestą rocznicę urodzin Adama Mickiewicza – z tej okazji Katedra Komparatystyki Literackiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego wydała książkę „Mickiewiczowskie konteksty”, która ukazała się pod redakcją Marii Cieśli-Korytowskiej, wybitnej badaczki Mickiewicza. „Mickiewiczowskie konteksty” sprawdzą się oczywiście jako prezent dla kogoś, kto chciałby poznać szerszy kontekst twórczości wieszcza lub całej epoki. W zbiorze możemy przeczytać o Norwidowskich kontekstach Mickiewicza, filmowym Mickiewiczu, tłumaczeniach sonetów na perski czy recepcji po 1989 roku.
Ostatnią w tej audycji polecajką jest „Mickiewicz egzystencjalny” Krzysztofa Świegockiego wydany przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Anna Nasiłowska, inna wybitna badaczka Mickiewicza, napisała w kontekście tej książki, że do lektury Mickiewicza powinno się wracać w różnych momentach życia. Autor książki łączy w niej wątki egzystencjalne i filozoficzne – sam zresztą jest filozofem. Idealna lektura na zimową szarość, która skłania do przemyśleń i podsumowań noworocznych.