Prezenty z księgarni – książki dla dzieci
W sto ósmym odcinku literackiego podcastu „W księgarni” po raz ostatni już polecamy książki na prezenty – tym razem dla dzieci.
Rodzice na pewno lubią odkrywać nowe postacie z opowieści dla najmłodszych, ale z sentymentem wracają też do swoich bohaterów z dzieciństwa. Najlepiej jednak połączyć przeszłość z przyszłością i sprawić, żeby nasz ulubiony bohater stał się też ulubionym bohaterem naszego dziecka. Z pomocą przychodzi wtedy „Gapiszon i…”, czyli niepublikowane dotąd (musiały się dobrze ukryć) przygody tytułowego Gapiszona Bohdana Butenki. „Gapiszon i…” to odnalezione w Niemczech oryginalne plansze, które zachowały się w idealnym stanie i były i gotowe do druku. Z tym, że w Niemczech Gapiszon nazywał się Zipfelzapfel, po angielsku Scatterbrain, a na Litwie – Pupikas. Polecamy rodzicom, którzy chcą wrócić do dzieciństwa.
W XXI wieku mamy już na szczęście do czynienia z większą liczbą bohaterek kobiecych lub dziewczęcych grających pierwsze skrzypce w popkulturze. Niemniej jednak warto nadal takie postacie promować. Zachęcamy więc do sięgnięcia po francuską komiksową serię „Kalinka” wydaną w Polsce nakładem Kultury Gniewu. Kiedy Kalinka wraz z rodzicami wyprowadza się do małego górskiego miasteczka, żeby jej mama mogła ratować okolicę przed stadem niszczycielskich ptaków, jest pewna, że czeka ją tylko nuda. Z tym, że dziewczynka również będzie musiała ratować miasteczko. Seria składa się z czterech części – „Dżin parszywiec”, „Gniew lisa”, „Co za baran!”, „Koniec wszystkiego (i całej reszty)”. Autorem scenariusza jest Thom Pico, a rysunki stworzyła Camille Gautier (pod pseudonimem Karensac). Dymki i kwadraty tłumaczyła Julia Szustak. Polecamy wszystkim rodzicom, którzy nie boją się przygód swoich dzieci.
Polecamy również bardzo prezentową propozycję: „Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz”. Pojawia się tu motyw metaopowieści – w „Płezencie” mamy do czynienia z historią kosmitów, do których przypadkiem dociera z Ziemi tajemniczy pakunek. Tiemianie (bo tak się nazywają) nie mają pojęcia, co zrobić z zawartością paczki, więc udają się do jedynej osoby, która może im pomóc, czyli do Heli, sąsiadki, byłej Ziemianki. Dziewczynka wie od razu, z czym ma do czynienia – z książką. Co więcej: z książką o Tiemianach. Czytamy więc książkę o dziewczynce, która czyta książkę, którą czytamy my. Ten lekko skomplikowany zabieg narracyjny może przygotować dziecko do oglądania w dorosłym życiu innych, skomplikowanych metaopowieści dziejących się w kosmosie, ale „tu i teraz” ma przede wszystkim opowiedzieć dzieciom, jak ważne się książki w życiu człowieka. Polecamy rodzicom, którzy cierpliwie czytają na głos swoim pociechom.
W odcinku proponujemy również książkę dla dzieci wchodzących w okres dojrzewania – „Królową w jaskini” Julii Sardy w tłumaczeniu Anny Dzierzgowskiej. Autorka wykorzystuje w niej znany nam – dorosłym – motyw jaskini, która w kulturze służy głównie jako metafora poznania. Możemy kojarzyć choćby jaskinie u Platona. Bohaterkami opowieści są trzy siostry – Franka, Karmela i Tomka. Najstarszej z nich, France, przyśnił się sen, o którym nie może przestać myśleć. Dziewczynki udają się więc do tajemniczego miejsca z owego snu i próbują zrozumieć jego znaczenie. Trzy siostry będą reprezentować trzy różne podejścia, które można przyjąć wobec nieznanego. Polecamy rodzicom, który nie boją się emocji i dojrzewania – swoich i swoich dzieci.