Recital flecistki Iwony Sarwińskiej i pianistki Anny Markowicz

Recital flecistki Iwony Sarwińskiej i pianistki Anny Markowicz
koncert z cyklu Salon dźwięków romantycznych

  • niedziela, 24 czerwca 2018, godz. 18.00
  • bilety w cenie 15 zł dostępne w kasach muzeum oraz online, liczba biletów ograniczona, miejsca nienumerowane
  • >>kup bilet

Program:
Jan Sebastian Bach – Sonata g-moll na flet i fortepian BWV 1020
Ian Clarke – Hypnosis
Adam Porębski – Orient bis na flet solo
Fryderyk Chopin – Nokturn cis-moll. Lento con gran espressione nr 20
Edward Elgar – Salut d’amour op. 12
Jules Mouquet – La flûte de Pan na flet i fortepian op. 15
Taras Yachshenko – Adieu Tango

czas trwania: 50’

Podczas ostatniego w tym sezonie koncertu z cyklu Salon dźwięków romantycznych w Muzeum Pana Tadeusza wystąpią flecistka Iwona Sarwińska i pianistka Anna Markowicz.

Tuż przed wakacjami zapraszamy na ostatni w tym sezonie koncert z cyklu Salon dźwięków romantycznych. Podczas recitalu zabrzmi między innymi wydane pośmiertnie Lento con gran espressione cis-moll Fryderyka Chopina. W środkowej części tej kompozycji można usłyszeć cytaty z Chopinowskiego Koncertu f-moll i pieśni Życzenie. Kompozytor ukończył Lento con gran espressione w 1830 roku i zadedykował je siostrze – Ludwice Jędrzejewiczowej. Ludwika prowadziła spis niepublikowanych dzieł brata, w którym zanotowała, że jest to „Lento w rodzaju nokturnu”. Natomiast Marceli Antoni Szulc, autor pierwszej monografii kompozytora, wydał tę kompozycję z dopiskiem Adagio. Dlatego dzieło uznawane jest przez badaczy zarówno za nokturn, jak też za jeden z Chopinowskich liryków ulotnych. Podczas koncertu zabrzmi również Hypnosis współczesnego brytyjskiego kompozytora i flecisty Iana Clarke’a. Jego utwory charakteryzują się wcześniej niespotykanymi technikami wydobywania dźwięków z fletu. Recital zamknie Adieu Tango ukraińskiego artysty Tarasa Yachshenki. Utwór wykonywany jest przez flecistów i skrzypków, a dźwiękom głównego instrumentu towarzyszy złożona harmonicznie partia fortepianu.

Koncert odbędzie się w Muzeum Pana Tadeusza w niedzielę 24 czerwca o godzinie 18.00. Bilety w cenie 15 zł dostępne w kasach muzeum oraz online na naszej stronie internetowej.

O artystkach:

Iwona Sarwińska – flecistka. Urodzona w 1993 roku w Gdańsku. W wieku 8 lat rozpoczęła naukę w OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku u mgr Małgorzaty Dubrowińskiej-Egielman. Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fletu prof. Jerzego Mrozika. Od 2017 roku pracuje jako pierwsza flecistka Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Brała czynny udział w wielu kursach i lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych flecistów: prof. Petera Lukasa Grafa, prof. Larsa Asbjornsena, prof. Pierre’a Yves’a Artauda, prof. Elizabeth Most, prof. Dejana Gavrica, Łukasza Długosza, Cezarego Traczewskiego, Elżbiety Woleńskiej. Laureatka konkursów zarówno w muzyce solowej, jak i kameralnej w różnych składach m.in. z gitarą, w triach i kwartecie. Do jej największych osiągnięć oraz sukcesów artystycznych należą m.in.: II miejsce w X Ogólnopolskim Wiosennym Festiwalu Fletowym w Sochaczewie (2011), I miejsce w VI Warmińsko-Mazurskim Festiwalu Fletowym w Olsztynie (2011), III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Miniatura w Bydgoszczy (2011), III miejsce w Konkursie Małych Form Instrumentalnych we Wrocławiu (2015), I miejsce w Konkursie Małych Form Instrumentalnych we Wrocławiu (2016), nagroda dla najlepszego Kwartetu fletowego w IV Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Kameralnej Od MoCarta do Mozarta w Warszawie pod artystycznym patronatem Grupy MoCarta (2010), I miejsce w VII Piotrkowskim Spotkaniu Fletowym w Piotrkowie Trybunalskim (2014), wyróżnienie w XVIII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych w Jaworze (2016). Stypendystka Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Młoda Polska za osiągnięcia artystyczne oraz Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej w Elblągu.

Anna Markowicz – pianistka. Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie dr Elżbiety Zawadzkiej (fortepian) i prof. dr hab. Heleny Furmanowicz-Kurzyńskiej (kameralistyka fortepianowa). W latach 2015/2016 studiowała także w uczelniach zagranicznych: Hochschule für Musik und Theater w Monachium (Niemcy) u prof. Sylvii Hewig-Tröscher i Conservatorio superior de música J. Rodrigo w Walencji (Hiszpania) u prof. Belen Martin i prof. Belen Sánchez. Obecnie kończy studia podyplomowe Tyflopedagogika z elementami psychologii rewalidacyjnej w Galicyjskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie. Umiejętności pianistyczne rozwijała podczas wielu kursów muzycznych i lekcji mistrzowskich u takich profesorów jak: Mariusz Sielski, Paweł Zawadzki, Włodzimierz Obidowicz, Krystyna Borucińska, Muriel Chemin, Irene Armoniene, Christiane Karajev czy Roxana Gheorghiu. Współpracowała z wieloma zespołami jako pianistka, ale także jako klawesynistka, otrzymując Nagrodę dla najlepszej klawesynistki na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów kameralnych „Wokół Haendla” w Krakowie (listopad 2009). W trakcie studiów zagrała szereg koncertów w duecie fortepianowym z Małgorzatą Krzyżanowską, z którą zdobyła również wyróżnienie na XV Międzynarodowym Konkursie im. J. Zarębskiego w Łomiankach (kwiecień 2015), a jej współpraca z altowiolistką Weroniką Skowrońską przyniosła III nagrodę na XIV Międzynarodowym Konkursie „Premio Citta’ di Padova” w Padwie (czerwiec 2016). W listopadzie 2016 roku razem z flecistką Iwoną Sarwińską otrzymała wyróżnienie I stopnia na XVIII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych w Jaworze. Od 2016 roku prowadzi działalność pedagogiczną, a także występuje na wielu scenach w Polsce i za granicą (Niemcy, Hiszpania, Włochy, Litwa, Ukraina), wykonując szeroki repertuar zarówno solistyczny, jak i kameralny.

* * * *

Więcej informacji o cyklu >Salon dźwięków romantycznych.