Recital gitarowy Agaty Warchockiej

Recital gitarowy
koncert kameralny z cyklu Salon dźwięków romantycznych

  • 14 kwietnia 2019 (niedziela), godzina 18.00
  • Agata Warchocka / gitara
  • bilety: 30 zł, liczba biletów ograniczona, miejsca nienumerowane
    (bilety dostępne online oraz w kasach muzeum)
    >>kup bilet online

Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na recital gitarowy z cyklu Salon dźwięków romantycznych w wykonaniu Agaty Warchockiej. 

Podczas kwietniowego recitalu gitarowego w Muzeum Pana Tadeusza zabrzmi Hommage à Chopin polskiego kompozytora Aleksandra Tansmana. Osobą, dla której Tansman napisał ten utwór, był Andrés Segovia, hiszpański wirtuoz gitary. Każda z trzech części Hommage à Chopin w wyraźny sposób nawiązuje do twórczości Fryderyka Chopina. Dzieło, ukończone w 1966 roku, jest do dziś często wykonywane przez muzyków na całym świecie. W Salonie romantycznym usłyszymy również pięć miniatur angielskiego kompozytora Williama Waltona. Cykl Five Bagatelles został stworzony na zamówienie Juliana Breama, brytyjskiego gitarzysty i lutnisty. Utwór charakteryzują nieoczekiwane połączenia harmoniczne, świadczące o pomysłowości kompozytora, a także skomplikowane rytmy i nastrojowość. Ostatnia kompozycja, która zabrzmi podczas koncertu, to trzyczęściowa Sonata Joaquina Turiny, ukończona w 1931 roku. W dziele można usłyszeć inspiracje tradycyjną muzyką hiszpańską i flamenco. Już pierwsze dźwięki zdradzają klimat oraz charakter tego utworu – żywiołowość przeplata się tu z melancholią, przywołującą na myśl ciepłe hiszpańskie popołudnie.

Program:

Aleksander Tansman – Hommage à Chopin
     I Prelude
     II Nocturne
     III Valse romantique

William Turner Walton – Five Bagatelles
     I Allegro
     II Lento
     III Alla Cubana
     IV (no title)
     V Con Slancio
Joaquin Turina – Sonata op. 61
     I Allegro
     I Andante
     II Allegro vivo

[45’]

O artystce:

Agata Warchocka – gitarzystka. Studentka Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. W 2017 roku ukończyła studia licencjackie pod okiem prof. dr hab. Piotra Zaleskiego oraz dr Anny Pietrzak, aktualnie kontynuuje naukę na ostatnim roku studiów magisterskich. Kształciła się także w Hiszpanii, rozwijając swoje zdolności pod okiem wirtuozów gitary. Edukację muzyczną zaczęła od gry na skrzypcach w szkole muzycznej w rodzinnym mieście – Jastrzębiu-Zdroju. W wieku czternastu lat zaczęła się jej przygoda z gitarą, która trwa do dzisiaj. Doskonaliła swoje umiejętności na kursach mistrzowskich oraz koncertowała w wielu miejscach Europy, między innymi w Hiszpanii, Niemczech czy Szwajcarii.


O cyklu:
Salon dźwięków romantycznych
Cykl koncertów kameralnych odbywających się w jednej z sal ekspozycyjnych – w Salonie romantycznym, który stanowi przestrzeń zaaranżowaną z myślą o XIX-wiecznym rozkwicie twórczości artystycznej oraz rozwoju życia towarzyskiego. Program cyklu prezentuje różnorodność muzyki epoki romantyzmu, akcentując jednocześnie wpływ estetyki romantycznej na kompozytorów tworzących w czasach późniejszych. Podczas recitali Salon romantyczny stanie się nie tyle koncertową salą, ile miejscem towarzyskiego spotkania przy okazji słuchania świeżych muzycznych interpretacji.

***

>>Więcej informacji o koncertach kameralnych w Muzeum Pana Tadeusza.