Recital tenora Marka Belko z cyklu Salon dźwięków romantycznych

Recital tenora Marka Belko
koncert z cyklu Salon dźwięków romantycznych

  • niedziela, 10 czerwca 2018, godz. 18.00
  • bilety w cenie 15 zł dostępne w kasach muzeum oraz online,
    liczba biletów ograniczona, miejsca nienumerowane
  • >>kup bilet

Zapraszamy na wyjątkowy występ tenora Marka Belko, który podczas recitalu w Salonie romantycznym Muzeum Pana Tadeusza wykona m.in. słynną pieśń O sole mio.

Głos i fortepian – to typowo romantyczne połączenie usłyszymy w czerwcu w Salonie romantycznym. Zabrzmią w nim pieśni kompozytorów z okresu romantyzmu oraz twórców późniejszych. Urodzony na Słowacji tenor Marek Belko i pianistka Anna Snelewska wykonają między innymi liryczne kompozycje Stanisława Moniuszki, Antonína Dvořáka, Edwarda Griega czy Franza Schuberta. Podczas recitalu usłyszymy również popularne utwory, takie jak O sole mio neapolitańczyka Eduarda di Capui, Besame mucho Meksykanki Consuelo Velázquez i Granada Meksykanina Augustína Lary.

Program:

Stanisław Moniuszko – Romans
Antonín Dvořák – A les je tichý kolem kol; Když mne stará matka; Široké rukávy
Peter Martinček – Seltsame Lieder
Edvard Grieg – Ich liebe dich
Eduardo di Capua – O sole mio
Consuelo Velázquez – Besame mucho
Augustín Lara – Granada
Franz Schubert – Ständchen
Mikuláš Schneider Trnavský – Sedí kukuk na javore; Takú som si frajerôčku; Zaspievalo vtáča
Richard Strauss – Morgen

czas trwania: 45’

O artystach:

Marek Belko – tenor, urodzony na Słowacji. Student Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie śpiewu profesora Piotra Łykowskiego. Laureat wielu konkursów wokalnych za granicą, m.in. na Słowacji i w Czechach. Dwukrotny zdobywca nagrody dla najlepszego tenora w Międzynarodowym Konkursie im. R. Petráka w Żylinie. Swoje umiejętności doskonalił, uczestnicząc w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych śpiewaków, takich jak: Peter Dvorský, Ľubica Rybárska, Piotr Łykowski, Peter Harvey. Występował z Narodową Orkiestrą w Żylinie oraz Orkiestrą Symfoniczną w Ostrawie. Brał udział w następujących operach: Viva la mamma (Guglielmo) G. Donizettiego, Weselu Figara (Basilio) i Don Giovannim (Ottavio) W. A. Mozarta, Sprzedanej narzeczonej (Waszek) B. Smetany, Trautzlu (Trautzl) J. Zastery. W 2012 r. uczestniczył w letnim festiwalu „Opernfestspiele” w St. Margarethen w Austrii, biorąc udział w operze Carmen G. Bizeta pod kierunkiem Wolfganga Grohsa, Kalmana Szennaiego i Alessandro Pagliazziego. W ramach festiwalu „1000 lat Muzyki we Wrocławiu” śpiewał partię Orfea w operze Orfeo dolente D. Belliego z towarzyszeniem Akademickiej Orkiestry Barokowej. W tym samym roku wykonał także solową partię tenorową w Stabat mater A. Dvořáka na 43. Festiwalu Barbórkowym Chórów Akademickich. Brał również udział w projekcie z Orkiestrą Barokową (pod batutą Jarosława Thiela), gdzie śpiewał partię ewangelisty w Pasji wg. św. Łukasza G. Ph. Telemanna. W ramach 55. Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie Zdroju wystąpił w roli głównej w operze Nowy Don Kichot, czyli sto szaleństw S. Moniuszki (opera wystawiana była również w Warszawskiej Operze Kameralnej).

Anna Snelewska – pianistka. Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Pawła Zawadzkiego. Podczas studiów doskonaliła swój warsztat pianistyczny u wielu wybitnych pianistów-pedagogów: prof. Grzegorza Kurzyńskiego, prof. Michaila Markova, prof. Andrzeja Artykiewicza, prof. Elżbiety Stefańskiej, prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, prof. Mai Nosowskiej. Uczestniczyła w Międzynarodowym Forum Pianistycnym „Bieszczady bez granic” w Sanoku (2010 r.) pod kierunkiem prof. Andrzeja Jasińskiego, prof. Viery Nosiny oraz prof. Włodzimierza Obidowicza. Od 2015 r. jest pracownikiem Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Wokalnym w charakterze korepetytora wokalnego. Pracuje również w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. R. Bukowskiego we Wrocławiu jako akompaniator. Laureatka wielu nagród za wyróżniający się akompaniament, w tym m.in.: Nagrody Roberta Pechanca za wyróżniającą się współpracę pianistyczną na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym R. Petraka w Żylinie (Słowacja) oraz dyplomu uznania dla wyróżniających się pianistów-kameralistów w XIV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. F. Platówny we Wrocławiu. Od 2015 r. regularnie uczestniczy w charakterze wykładowcy-akompaniatora w Kursach Interpretacji Muzyki Oratoryjno-Kantatowej „Vratislavia”.

* * * *

Więcej informacji o cyklu >Salon dźwięków romantycznych.