Sami swoi i obcy – spotkanie w ramach Eklektik Session

SPOTKANIE Z MIROSŁAWEM MACIOROWSKIM I PROJEKCJA FILMU PIONIERZY W REŻYSERII KRZYSZTOFA KUNERTA

  • 1 października 2019 (wtorek), godz. 17.00
  • gość: red. Mirosław Maciorowski
  • prowadzanie: Mariusz Urbanek
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum

W ramach Eklektik Session 2019 zapraszamy na spotkanie z red. Mirosławem Maciorowskim, autorem książki Sami swoi i obcy. Z kresów na kresy. Zbiór reportaży o Polakach wypędzonych z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej, którzy po 1945 roku osiedli na Dolnym Śląsku, porusza ważne kwestie domu i tożsamości, haseł przewodnich tegorocznej edycji festiwalu. Podczas spotkania zaprezentowany będzie film dokumentalny Pionierzy w reżyserii i ze scenariuszem dr. Krzysztofa Kunerta. Seans będzie uzupełnieniem opowieści o rodzącej się po wojnie tożsamości tzw. Ziem Odzyskanych oraz o ludziach, którzy po zawierusze wojennej zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów i budowania życia na nowo.


Gość wydarzenia

Mirosław Maciorowski jest redaktorem naczelnym cotygodniowego dodatku historycznego do „Gazety Wyborczej” – „Ale Historia”, wcześniej był zastępcą redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej Wrocław”. W 2018 roku wydał wspólnie z Beatą Maciejewską bestsellerowy zbiór rozmów z wybitnymi polskimi historykami Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana. Książka Sami swoi i obcy. Z kresów na kresy (Wydawnictwo Agora 2011) to zbiór reportaży o Polakach wypędzonych z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej, którzy po 1945 roku osiedli na Dolnym Śląsku.


O książce

Sami swoi i obcy

Sami swoi i obcy to książka podwójna, z dwoma odrębnymi okładkami. Składa się ze zbioru reportaży autorstwa Mirosława Maciorowskiego – Z Kresów na kresy, których bohaterami są powojenni wygnańcy z Kresów II Rzeczypospolitej, kłamliwie nazywani przez propagandę PRL „repatriantami”, mieszkańcy miast, miasteczek i wsi, wywodzący się z wszystkich warstw społecznych, których świat po wojnie runął w gruzy. Po przesunięciu w 1945 roku granic mieli niewiele czasu by spakować najważniejsze rzeczy i ruszyć w podróż w nieznane, na Dolny Śląsk, na tereny, które przed wojną nie należały nawet do Polski. I tam zaczynać nowe życie. Część druga - z podtytułem Prawdziwe historie wypędzonych - to przejmujące, bardzo osobiste wspomnienia przedstawicieli pierwszego pokolenia przesiedleńców, a także ich potomków, dokumentujące „stary koniec” na wschodzie i dramatyczne momenty wymuszonego opuszczania rodzinnych stron oraz „nowy początek” na ziemiach nazywanych odzyskanymi, gdzie wszystko było obce i inne.


O reżyserze i filmie

Pionierzy

Krzysztof Kunert jest dziennikarzem, filmowcem i medioznawcą, był wicedyrektorem Radia Rodzina Wrocław, obecnie jest dyrektorem programowym w Telewizji EWTN Polska. Jest ponadto autorem książki Wrocławscy Powstańcy Warszawy (2011) i filmów związanych z Dolnym Śląskiem, m.in. Gulbinowicz (2014) i Ossolińczycy. 200 lat historii (2017).

Film Pionierzy ukazuje fenomen cywilizacyjny, jakim był moment przybycia w 1945 roku i kolejnych latach do stolicy Dolnego Śląska nowych mieszkańców, Polaków z Kresów II RP i z Polski centralnej, którzy musieli zmierzyć się nie tylko z konsekwencjami niedawnej wojny światowej, osobistą i społeczną traumą wysiedlenia z rodzinnych domów, ale także z powojenną prozą życia: skrajnie ubogą codziennością oraz niepewnością losu w nowym miejscu. W takich warunkach tworzyła się nowa tożsamość tych ziem. Film zmontowany jest z nieznanych w części materiałów archiwalnych, animacji graficznych i zdjęć współczesnych; o przeszłości mówią w nim świadkowie historii oraz eksperci.


Prowadzenie

Mariusz Urbanek – kierownik Gabinetów Świadków Historii Muzeum Pana Tadeusza. Autor biografii m.in. Leopolda Tyrmanda, Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, Stefana Kisielewskiego, Jerzego Waldorffa, Władysława Broniewskiego, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Kornela Makuszyńskiego.


Więcej informacji