Ślady Breslau we Wrocławiu

  • 21 listopada 2019 (czwartek)
    godz. 17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum
  • gość: Maciej Wlazło
  • prowadzenie: dr Mateusz Palka

Po II wojnie światowej usuwano z Wrocławia pozostałości niemieckiej historii miasta. Skuwano symbole, zamalowywano szyldy. Ta część dziejów miasta miała zniknąć ze świadomości mieszkańców. Fotograf i bloger Maciej Wlazło przez wiele lat tropił jej ślady. Podczas spotkania opowie, ile jest dziś jeszcze Breslau we Wrocławiu.


Maciej Wlazło o Wrocławiu

„Wrocław to nie tylko moje miejsce – gdzie pracuję, spędzam czas wolny – ale to także moja pasja i nieustające źródło zachwytu. Dlaczego to miejsce mi się tak podoba? Miasto pełne jest śladów historii, dowodów na obecność różnych kultur i narodowości. Nosi blizny i rany, które wciąż się goją. Najbardziej zajmuje mnie poszukiwanie śladów z przeszłości, które są mniej widoczne, ukryte, nieoczywiste. Odkrywanie ich i wydobywanie na światło dzienne jest fascynujące. Należy pamiętać, że po roku 1945, na gruzach dumnego i bogatego niemieckiego Breslau rodzi się z gruzów polski Wrocław. Miasto zrywa z dawnym dziedzictwem, nie przyznaje się do Breslau. Podejmowane są próby stworzenia nowego ducha miasta. Jak te zmiany odcisnęły piętno na tkance architektonicznej po ponad 70 latach? Ile z Breslau pozostało we Wrocławiu? Nieustająco szukam odpowiedzi na te pytania spacerując po mieście duchów. Po wytartych chodnikach, do starych kamienic, w opuszczone i zapomniane miejsca. Zapraszam na wspólny spacer”.


Gość

Maciej Wlazło

Maciej Wlazło – należy do drugiego pokolenia urodzonego we Wrocławiu. Jest prawnikiem, historykiem-amatorem, blogerem i fotografem. Tropi ślady dawnego Breslau we Wrocławiu. Jest przewodnikiem miejskim, który wybiera trasy po nieznanych i tajemniczych zaułkach miasta. Na swojej stronie opisuje i komentuje stan niemieckiego dziedzictwa pozostałego na Dolnym Śląsku. Zmierza wzdłuż i wszerz Polskę oraz Europę z aparatem fotograficznym w poszukiwaniu zapomnianych i opuszczonych miejsc. Edukuje o mniej znanej historii Wrocławia prowadząc wykłady i organizując spacery.


Porwadzący

Mateusz Palka – doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii, kulturoznawca, autor tekstów krytycznych i esejów o sztuce, fotograf. Współautor wystawy stałej Misja: Polska poświęconej życiu i działalności Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. Kurator i współautor wystaw fotograficznych, biograficznych i muzealnych. Współscenarzysta komiksów Kurier z Warszawy (2014) i Wojna w eterze (2018) oraz współautor książki Jan Nowak-Jeziorański. Biografia opowiadana (2014). Członek ZPAF-u. Pracuje w Gabinetach Świadków Historii Muzeum Pana Tadeusza. Stały współpracownik pisma artystycznego „Format”.