Śluby ułańskie – pokaz filmowy

Śluby ułańskie
pokaz filmu z cyklu W starym kinie – Filmy Niepodległej

  • 26 marca (wtorek), godz. 17.00
  • wstęp: 10 złotych, liczba miejsca ograniczona, bilety dostępne w kasach muzeum oraz online
  • >>kup bilet online 

Zapraszamy na komedię pt. Śluby ułańskie, w której oddział kawalerii Legionów Piłsudskiego wyrusza w 1914 roku na front nie mając koni, a jedynie siodła. Ułani przyrzekają sobie pozostać na zawsze w stanie kawalerskim. Po latach miłość weryfikuje ich śluby.

Śluby ułańskie to komedia opowiadająca o oddziale kawalerii z czasów I wojny światowej. Polscy legioniści dysponując jedynie siodłami szukają dla siebie koni. Udaje im się je znaleźć w majątku Pleszczyńskich, gdzie poznają także jego właściciela Stanisława, jego żonę Marię i ich kilkuletnią siostrzenicę. Stanisław rusza na wojnę z ułanami i ginie w czasie walk. Po kilkunastu latach na manewry w pobliże majątku przybywa ten sam oddział ułanów. W młodej dziewczynie, na którą wyrosła siostrzenica Pleszczyńskiego zakochuje się major Załęski, a pułkownik Gończa, dowódca pułku, darzy uczuciem wdowę po swoim przyjacielu Stanisławie. Uprzednio jednak obaj złożyli “śluby ułańskie”, że nigdy się nie ożenią. Scenariusz do filmu wraz z Marianem Hemarem pisał gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski.

Scenariusz: Marian Hemar i gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski wg noweli A.K. Czyżowskiego
Reżyseria: Juliusz Gardan
Wykonawcy: Aleksander Żabczyński, Tola Mankiewiczówna, Franciszek Brodniewicz i Witold Conti
Premiera: 23.12.1934

Projekcja poprzedzona będzie krótką prelekcją, którą poprowadzi  Mariusz Urbanek.

prowadzenie:

Mariusz Urbanek – kierownik Gabinetów Świadków Historii Muzeum Pana Tadeusza. Autor biografii m.in. Leopolda Tyrmanda, Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, Stefana Kisielewskiego, Jerzego Waldorffa, Władysława Broniewskiego, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Kornela Makuszyńskiego.

>>O cyklu W starym kinie – Filmy Niepodległej:
Rodząca się w II Rzeczypospolitej kinematografia chętnie sięgała po tematy dotyczące historii najnowszej Polski: okresu zaborów, I wojny światowej i momentu odzyskanie niepodległości. Początkowo w filmach dominowały wątki patriotyczne i propagandowe, w późniejszych latach coraz częściej pojawiały się elementy melodramatyczne i komediowe. W filmach występowały największe ówczesne gwiazdy: Jadwiga Smosarska, Mieczysława Ćwiklińska, Helena Grossówna, Tola Mankiewiczówna, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Aleksander Żabczyński i Kazimierz Junosza-Stępowski. Prezentowane filmy zostały ułożone według chronologii przedstawianej w nich tematyki. Projekcje poprzedzone będą krótkim wprowadzeniem.

>>Zachęcamy do zapoznania się z programem cyklu.

Patroni medialni:
Gazeta Wyborcza, Ale Historia, Gazeta Wrocławska, Nasze Miasto,
Radio Wrocław, Radio Ram, Radio Wrocław Kultura,
O.pl Polski Portal Kultury, Wroclife

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 20172022.