Służące do wszystkiego – spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak

z cyklu Środy nad książką

  • 25 września 2019 (środa), godz. 17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum
  • gość: Joanna Kuciel-Frydryszak
  • prowadzenie: dr Małgorzata Preisner-Stokłosa

Służące do wszystkiego to książka ukazująca losy kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej początków XX wieku. Autorka książki, Joanna Kuciel-Frydryszak, wchodzi w świat służących, opisuje ich obowiązki, prawa, a także życie codzienne kobiet pracujących w domach „jaśniepaństwa”. Jednocześnie to przejmujący portret Polski sprzed stu lat.

służące do wszystkiego

Pierwsza publikacja na polskim rynku wydawniczym dotycząca „służących do wszystkiego” – nieopisanej dotąd grupy zawodowej kobiet w Polsce w pierwszej połowie XX wieku. Książka powstała w oparciu o dokumenty, relacje, wspomnienia wzbogacona o oryginalne zdjęcia pozyskane z archiwów i od spadkobierców.

Ukazuje przejmujące losy kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej. Tych, których w przedwojennej Polsce było najwięcej. Zatrudniane przez mieszczaństwo wiejskie dziewczęta zaczynały służbę mając często 15 lat. Nie miały prawa do urlopu i wypoczynku, pracowały od świtu do nocy za grosze. Sprzątały, zmywały, froterowały, prały. Gotowały, cerowały, szyły. Współczuły, przytulały, kochały, ratowały. Ocierały łzy i nosy, bandażowały kolana i składały złamane serca. Bez nich zniknąłby niejeden dom, załamało niejedno życie. Joanna Kuciel-Frydryszak zagląda do ich maleńkich pokoików w eleganckich kamienicach, przypatruje się, co robią, gdy mają wychodne, obserwuje je przy kuchennej pracy, współczuje, gdy muszą oddać swoje często nieślubne dzieci. Służące do wszystkiego to także opowieść o stosunkach klasowych oraz o potrzebie dominacji lepiej urodzonych nad biedakami. To momentami zabawna, a czasem gorzka lektura. Na pewno zaś ważna.

*Materiały graficzne dotyczące książki pochodzą ze strony Wydawnictwa Marginesy
Na zdjęciu głównym: Służące z warszawskiej szkoły dla sług pod wezwaniem Świętej Kingi, 1907, Joanna Kuciel-Frydryszak, Służące do wszystkiego, Wydawnictwo Marginesy, Kraków 2018, s. 60.


Gość

Joanna Kuciel- Frydryszak

Joanna Kuciel-Frydryszak – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, dziennikarka. Autorka biografii Słonimski. Heretyk na ambonie, nominowanej w najważniejszych konkursach na Historyczną Książkę Roku – im. K. Moczarskiego i O. Haleckiego oraz biografii Kazimiery Iłłakowiczówny Iłła (Marginesy 2017), nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza. Działalność zawodową zaczynała w Radiu Wrocław. Za reportaż Myśmy się sobie nie przedstawiali emitowany w 1997 roku w Trójce otrzymała wyróżnienie honorowe w najważniejszym konkursie dziennikarskim SDP. Autorka dialogów do serialu sensacyjnego Gorący temat (2002) i słuchowiska Szóste (2009) przygotowanego dla I programu Polskiego Radia. Związana z wrocławską prasą, ze „Słowem Polskim”, współpracowała m.in. z „Wysokimi Obcasami Extra” i dodatkiem „Gazety Wyborczej” „Ale Historia”. Prowadzi zajęcia z dziennikarstwa w Dolnośląskiej Szkole Wyższej.


Prowadząca

 

Małgorzata Preisner-Stokłosa – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, współautorka wystawy stałej Misja: Polska poświęconej biografiom Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego w Muzeum Pana Tadeusza, kustosz w Gabinetach Świadków Historii ZNiO. Kuratorka i autorka licznych wystaw związanych z kolekcją Władysława i Zofii Bartoszewskich.


Więcej o cyklu

Projekt Środy nad książką dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.