• 8 grudnia 2019 (niedziela), godz. 17.00
  • wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
  • gość: Barbara Sadurska
  • prowadzenie: Dobromiła Jankowska
Barbara Sadurska

Zapraszamy na spotkanie z Barbarą Sadurską, autorką zbioru opowiadań „Mapa” (Wydawnictwo Nisza 2019), laureatką głównej nagrody na XIV Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu.

O debiutanckiej „Mapie” Adam Pluszka napisał:

„Mapy niegdyś pokazywały znany świat i jego krańce, koiły lęk. Ale też rozpalały wyobraźnię. Białe plamy wzywały.  »Mapa« Barbary Sadurskiej – literacko zadziorna i odświeżająca, narracyjnie łotrzykowska i nostalgiczna, konstrukcyjnie nielinearna i precyzyjnie domknięta – nie próbuje pokrywać wyślizganego przez pisarzy terytorium. Ona idzie znacznie dalej. Bawiąc, uczy. Ucząc, przeraża. Że tyle człowiek wie o sobie, ile pierwsi kartografowie wiedzieli o świecie”.

To siedem opowiadań połączonych motywem piętnastowiecznej mapy świata. O krótkiej formie, konkursach oraz nagrodach literackich i o tym, jak trudno zadebiutować na polskim rynku z autorką porozmawia Dobromiła Jankowska.


Gość

Barbara Sadurska – prawniczka, pisarka, laureatka nagród scenariuszowych i dramaturgicznych. W 2018 roku zdobyła główną nagrodę na XIV Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania za tekst pt. „Pełnia”. Debiutowała na łamach „Twórczości”. Publikuje w „Twórczości”, „Magazynie Wizje”, miesięczniku „Pismo”. W Wydawnictwie Nisza ukazały się jesienią 2019 jej opowiadania pt. „Mapa”. Inspiracją do napisania zbioru był konkurs na najlepsze opowiadanie MFO z 2016 roku.


Prowadzenie

Dobromiła Jankowska – kierowniczka Gabinetu Literackiego im. Tadeusza Różewicza w Muzeum Pana Tadeusza, tłumaczka literatury angielskiej m.in. dla wydawnictw Pauza, Agora, Czarne. Koordynatorka Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu.


Gabinet Literacki
im. Tadeusza Różewicza

Od stycznia 2019 roku w Muzeum Pana Tadeusza funkcjonuje Gabinet Literacki im. Tadeusza Różewicza. Jego działalność, inspirowana twórczością poety-patrona, obejmuje między innymi organizację warsztatów pisania i tłumaczeniowych, slamów poetyckich, spotkań autorskich, premier literackich (polskich i zagranicznych), czytań performatywnych, dyskusji, a także Festiwalu Tradycji Literackich. Gabinet Literacki koordynuje również prace redakcyjne nad kolejnymi numerami pisma „Interpretacje”.