Stanisław August Poniatowski. Pomysłowy reformator?

Stanisław August Poniatowski. Pomysłowy reformator?
Z cyklu POLSKA, LUDZIE, CZAS. NIEDZIELNE OPROWADZANIE PO WYSTAWACH STAŁYCH MUZEUM PANA TADEUSZA

  • 28 kwietnia 2019 (niedziela), godz. 12.00
  • prowadzenie: Marta Cękalska
  • wstęp: 1 zł (w ramach biletu do muzeum)
  • czas trwania: 45 minut

Zapraszamy na kwietniowe spotkanie, podczas którego edukatorka Marta Cękalska przybliży postać Stanisława Augusta Poniatowskiego. 

Na schyłek wieku XVIII i pierwszą połowę XIX zawsze patrzymy przez pryzmat rozbiorów, zdrady ostatniego króla, bohaterskich postaw podczas powstań czy polityki zaborców. Umykają nam dokonania polskiej kultury, które miały wpływ nie tylko na Polaków ale też na narody, wśród których nasi przodkowie musieli żyć. Czy Stanisław August Poniatowski był tylko marionetką w rękach Katarzyny Wielkiej? Komu carska Rosja zawdzięczała reformę szkolnictwa? Czym były Ateny Wołyńskie? Zapraszamy do rozmowy o czasach gdy Polska powoli znikała z mapy Europy…

prowadząca:
Marta Cękalska – absolwentka historii i militarioznawstwa, pracownik Sekcji Wydawniczej Wojskowego Biura Historycznego. Pasjonatka historii wojskowości, w szczególności okresu napoleońskiego i XIX wieku. Prezeska Koła Naukowego Historyków Wojskowości UWr.

o cyklu:
Polska, ludzie, czas. Niedzielne oprowadzanie po wystawach stałych Muzeum Pana Tadeusza

Podczas niedzielnych spotkań edukatorzy współpracujący z Muzeum Pana Tadeusza oprowadzą zwiedzających po wybranych częściach wystaw stałych muzeum – opowiedzą o niezwykłych postaciach, dramatycznych wydarzeniach i najciekawszych eksponatach. Przytaczając anegdoty i przedstawiając ich kontekst historyczny, stworzą barwną opowieść o Polsce od końca XVIII wieku do czasów II wojny światowej.

fot. Michał Stachowicz, Stanisław August Poniatowski na koniu, 1789; olej na płótnie, Depozyt Muzeum Narodowego we Wrocławiu