Sztandar wolności – pokaz filmowy

Sztandar wolności
pokaz filmu z cyklu W starym kinie – Filmy Niepodległej

  • 12 lutego (wtorek), godz. 17.00
  • wstęp: 10 złotych, liczba miejsca ograniczona, bilety dostępne w kasach muzeum oraz online
  • >>kup bilet online 

Zapraszamy na projekcję filmu skomponowanego z materiałów dokumentalnych pt. Sztandar wolności, którego głównym bohaterem jest Józef Piłsudski. Pokaz odbędzie się w ramach nowego cyklu W starym kinie – Filmy Niepodległej.

Film skomponowany z dokumentalnych materiałów i uzupełniony scenami inscenizowanymi opowiadający o odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości. Głównym bohaterem jest Józef Piłsudski i jego wkład w walkę o wolność oraz pracę dla kraju od roku 1905 do lat 30. Ujęcia dokumentalne przedstawiające bitwy przeplatają się z paradami wojskowymi, scenami z udziałem Marszałka w kolejnych wyzwalanych miastach, obrazami upamiętniającymi bohaterów tamtego czasu. Film kończą sekwencje pokazujące prywatne życie Józefa Piłsudskiego oraz obrazy kraju odbudowanego ze zniszczeń wojennych.

Projekcja poprzedzona będzie krótką prelekcją, którą poprowadzi Mariusz Urbanek. 

Sztandar wolności
Reżyseria: Ryszard Ordyński
Premiera: 18.03.1935

prowadzenie:

Mariusz Urbanek – kierownik Gabinetów Świadków Historii Muzeum Pana Tadeusza. Autor biografii m.in. Leopolda Tyrmanda, Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, Stefana Kisielewskiego, Jerzego Waldorffa, Władysława Broniewskiego, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Kornela Makuszyńskiego.

>>O cyklu W starym kinie – Filmy Niepodległej:
Rodząca się w II Rzeczypospolitej kinematografia chętnie sięgała po tematy dotyczące historii najnowszej Polski: okresu zaborów, I wojny światowej i momentu odzyskanie niepodległości. Początkowo w filmach dominowały wątki patriotyczne i propagandowe, w późniejszych latach coraz częściej pojawiały się elementy melodramatyczne i komediowe. W filmach występowały największe ówczesne gwiazdy: Jadwiga Smosarska, Mieczysława Ćwiklińska, Helena Grossówna, Tola Mankiewiczówna, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Aleksander Żabczyński i Kazimierz Junosza-Stępowski. Prezentowane filmy zostały ułożone według chronologii przedstawianej w nich tematyki. Projekcje poprzedzone będą krótkim wprowadzeniem.

>>Zachęcamy do zapoznania się z programem cyklu.

Patroni medialni:
Gazeta Wyborcza, Ale Historia, Gazeta Wrocławska, Nasze Miasto,
Radio Wrocław, Radio Ram, Radio Wrocław Kultura,
O.pl Polski Portal Kultury, Wroclife

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 20172022.

Fot. Grzegorz Polak