Trzecia rocznica śmierci Władysława Bartoszewskiego

trzecia rocznica śmierci Władysława Bartoszewskiego

Trzy lata temu 24 kwietnia 2015 roku zmarł Władysław Bartoszewski. Odszedł tak jak chciał… w biegu. Dwa dni wcześniej uczestniczył w posiedzeniu Rady Kuratorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Wspinał się po ossolińskich schodach, każąc wszystkim zapomnieć, że skończył niedawno 93 lata.

Więzień Auschwitz, członek Rady Pomocy Żydom „Żegota”, w PRL skazany na 8 lat stalinowskiego więzienia (odsiedział 6,5 roku), historyk, publicysta, działacz „Solidarności”, internowany w stanie wojennym. W wolnej Polsce senator, ambasador Rzeczypospolitej w Austrii, dwukrotnie minister spraw zagranicznych RP, wreszcie sekretarz stanu ds. kontaktów międzynarodowych w Kancelarii Premiera.

Przez wiele lat towarzyszył nam swoją radą, mądrością, poczuciem humoru i trzeźwym osądem rzeczywistości. Ofiarował Ossolineum swoje bogate zbiory historyczne, zawierające bezcenne dokumenty i druki z okresu II wojny światowej, kilkanaście tysięcy książek oraz dokumentację własnej działalności społecznej i politycznej, w tym korespondencję z wielu ważnymi osobistościami polskiej oraz europejskiej polityki i kultury.

W Muzeum Pana Tadeusza oglądać można wystawę stałą Misja: Polska opartą na archiwum Władysława Bartoszewskiego. Zwiedzający mogą obejrzeć również Gabinet jego imienia, w którym eksponowane są pamiątki osobiste, fotografie i nagrody.