Uprawa roślin południowych metodą Miczurina

Uprawa roślin południowych metodą Miczurina Weroniki Murek (Wydawnictwo Czarne 2015).

Dwudziesty pierwszy odcinek podcastu „W księgarni” poświęciliśmy zbiorowi opowiadań „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” Weroniki Murek (Wydawnictwo Czarne 2015).

Weronika Murek urodziła się w 1989 roku w Bytomiu, jest prozaiczką, autorką opowiadań i sztuk teatralnych, absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Laureatka licznych nagród literackich, autorka zbioru „Feinweinblein. Dramaty” (nominowanego do Paszportów Polityki) oraz zbioru opowiadań „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”. W 2014 r. opowiadanie Murek „Popołudnie, róża, ług” zostało nagrodzone w organizowanym przez Delegaturę Unii Europejskiej w Pekinie oraz chińską organizację literacką The Bookworm projekcie Flash Europa 28 – konkursie na opowiadanie o długości do 500 słów. Za sztukę „Feinweinblein” w 2015 roku zdobyła Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Za „Uprawę roślin południowych metodą Miczurina” była nominowana do Paszportu „Polityki” w kategorii literatura, do Nagrody Literackiej Nike, do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza oraz do Nagrody Conrada. Otrzymała za tę książkę w 2016 roku Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza. W 2017 w Pekinie odbyła się premiera spektaklu Grzegorza Jarzyny „Dwa miecze”, do którego Weronika Murek napisała część tekstu. Była to pierwsza premiera głośnego polskiego reżysera realizowana na terenie Chin z międzynarodowym zespołem aktorów z Chin, Polski i Stanów Zjednoczonych. Scenariusz oparty był na opowiadaniu Lu Xun, jednego z najważniejszych chińskich pisarzy i eseistów I połowy XX wieku. Murek jest felietonistką między innymi „Magazynu Książki”, „Pisma”, „Dwutygodnika” i „Krytyki Politycznej”, a także autorką komentarzy do książek, ostatnio posłowia do „apokalipsy ludzi pracy” victora hugo mae opublikowanej przez Wydawnictwo Ossolineum. Jest również stypendystką Funduszu Wyszehradzkiego. Na podstawie opowiadania „W tył, w dół, w lewo” z omawianego zbioru Martyna Majewska nakręciła niedawno krótkometrażowy film „Maria nie żyje”, który miał premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym. „Uprawa…” została wydana również po francusku, słowacku, węgiersku i serbsku.

„Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” ukazała się w Wydawnictwie Czarne w 2015 roku. To zbiór opowiadań, który od momentu wydania zapowiadał, że Murek tak naprawdę jest przede wszystkim doskonałą dramatopisarką. Murek od momentu debiutu pozostaje jedną z najciekawszych młodych polskich autorek, choć koncentruje się przede wszystkim na teatrze.

„Uprawa…” okazała się w Polsce debiutem głośnym, choć niełatwym w odbiorze i na pewno różniącym się od typowych debiutanckich powieści. Główny powód tej „głośności” to język – nieprowadzony w standardowy sposób, ale pokręcony, nieoczywisty. Autorce i jej narratorom czytelnik zdaje się zupełnie niepotrzebny – nie mają potrzeby przypodobywania się mu i opowiadania tak, „by zrozumiał”. Choć z pozoru to siedem osobnych tekstów, łączy je właśnie sposób prowadzenia opowieści i motyw śmierci, czy raczej kończenia życia, mniej lub bardziej gwałtownego. Martyna Majewska w swoim krótkim metrażu „Maria nie żyje” – zainspirowała się właśnie historią Marii, która o tym, że nie żyje, dowiedziała się jako ostatnia. I choć nieżywa – prowadzi dalej rozmowy z ludźmi żywymi.

Zestawienia słów u Murek po prostu są niezwykłe, jakby w zwyczajnym języku autorka się nie mieściła. Kluczowe są tutaj dialogi, które bardzo przypominają te teatralne. Ważne są też u autorki przedmioty – i to kolejny związek z teatrem, bo scenografia czy zestawy rekwizytów są tu równie istotne co język i narracja.


Więcej publikacji


Spotkanie z Weroniką Murek

7 listopada 2020
godz. 16.00