Oferta dla grup zorganizowanych

Wakacje w Muzeum Pana Tadeusza

Wakacyjna oferta Muzeum Pana Tadeusza dla grup zorganizowanych


W lipcu i sierpniu zapraszamy grupy półkolonijne i inne grupy zorganizowane na wakacyjne zajęcia edukacyjne połączone z działaniami warsztatowymi, które odbywać się będą w Muzeum Pana Tadeusza.


Informacje praktyczne

  • wiek uczestników: 6–15 lat

  • zajęcia odbywają się w wybranych salach na ekspozycji oraz w sali warsztatowej

terminy

  • 25 czerwca–31 sierpnia 2024
  • wtorek–niedziela, 8.30–17.00 (pierwsza lekcja: 8.30, ostatnia lekcja: 15.30)
  • czas trwania: 65–75 minut

cena lekcji muzealnej:

  • 150 zł za grupę do 15 osób
  • 200 zł za grupę od 16 do 30 osób

cena warsztatów artystycznych:

  • 200 zł za grupę do 15 osób
  • 250 zł za grupę od 16 do 30 osób

Formularz rezerwacji

pioro

Lekcje muzealne


Gęsim piórem pisane

Skarbnica czerpanego papieru, marmurkowych okładek i ekslibrisów – dawna biblioteka. Co czytano ponad dwieście lat temu? Jak bardzo książki w naszym muzeum różnią się od tych współczesnych? Czym pisał poeta, kiedy nie istniały jeszcze długopisy? Będziecie mieli okazję zwiedzić miejsce, które stałoby się rajem dla niejednego mola książkowego! Wspólnie przejrzymy najciekawsze pozycje z półek muzealnej biblioteki. Przy okazji dowiecie się, czym jest autograf literacki, oraz dlaczego rękopis „Pana Tadeusza” jest najcenniejszym zabytkiem naszego muzeum.  Spróbujecie również swoich sił w kaligrafii, a być może uda Wam się uniknąć atramentowych kleksów na papierze!

dzieci i młodzież: 6–15 lat


Tak czerwone połyskują buty! Niezwykły świat zapomnianych kolorów

Kolory i ich kompozycje były dla polskiego szlachcica czymś bardzo ważnym. Cynamonowy, cytrynowy, kaparowy – cóż za pyszne barwy! Uczestnicy zajęć poznają zapomniane dziś kolory szlacheckiej garderoby. Dowiedzą się również, jakie wzory i materiały królowały wśród letnich ubiorów bohaterów i bohaterek „Pana Tadeusza”. Może wiążą się z nimi jakieś legendy?

dzieci i młodzież: 6–15 lat


Zwierzęta wierszokształtne

Zwierzęta spotkać można w parkach, lasach lub nad wodą, czasem skrywają się również pomiędzy kartkami książki. Czy poeci lubią koty? Muchy? Meszki i mrówki? Może spędzają przed lustrem długie godziny, szykując się na ważne spotkanie z tygrysem z lokalnego zoo?

Podczas zajęć uczestnicy poznają chowające się w utworach Tadeusza Różewicza zwierzaki, które później uwiecznią przy pomocy interesujących technik graficznych.

dzieci i młodzież: 6–15 lat


Kto naprawi wehikuł czasu?

W wyniku pomyłki w działaniu muzealnego wehikułu czasu przenieśliście się o dekady wstecz. Jak wrócić do 2024 roku? To jasne: tylko dzięki poznaniu historii i rozwiązaniu zagadek można naprawić zepsutą maszynę. Zajęcia odbywają się na wystawie stałej: „Misja: Polska”, która opowiada o kluczowych wydarzeniach z najnowszej historii w oparciu o biografię dwóch współczesnych romantyków: Jana Nowaka -Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. 

dzieci i młodzież:  8–15 lat 

papier marmurkowy


Muzealne warsztaty artystyczne


Zabawy z grafiką

Poznaj fascynujący świat grafiki artystycznej, w którym warsztat składa się z dziesiątek dziwnych narzędzi: są tu rylce, wałki, farby i mikstury. Wszystko to sprawia wrażenie magicznej pracowni, w której powstają niesamowite prace. Na zajęciach postaramy się obłaskawić niecodzienne sprzęty i wykonamy własne odbitki graficzne.

dzieci i młodzież: 6–15 lat


Papier z wyobraźni. Poznajemy ebru – technikę zdobienia papieru

Papier towarzyszy nam na co dzień, często jest to po prostu biała kartka… A gdyby przenieść wzory z naszej wyobraźni właśnie na kartkę papieru? Podczas warsztatów każdy uczestnik wykona własne wzory unikatowego papieru marmurkowego, który może posłużyć jako dekoracja, okładka książek i zeszytów, albo papier ozdobny. Obejrzymy także fragment ekspozycji poświęcony rękopisowi „Pana Tadeusza” oraz Bibliotekę romantyka.

dzieci i młodzież: 6–15 lat


Światłem malowane

Czy można robić zdjęcia bez użycia aparatu fotograficznego? „Światłoczuły” – co to znaczy? Czy można rysować światłem? Zapraszamy na przygodę z fotografią! Na zajęciach wykonamy fotogramy i zobaczymy, jak wygląda świat w błękitnych barwach. Podczas warsztatów uczestnicy zwiedzą fragment ekspozycji.

dzieci: 6–15 lat


Fotogramy. Światłoczułe zabawy

Warsztaty towarzyszące wystawie czasowej „Greta. Zajęcia dodatkowe” prezentującej fotografie Jadwigi Nowak-Jeziorańskiej.

Fotografie „Grety” to zapis jej podróży przez cztery kontynenty, wykonywany przez ponad dwadzieścia lat. Choć Jadwiga Nowak-Jeziorańska nie była zawodową fotografką, to jej prace, pełne pasji i oryginalności, zapierają dech w piersiach. 

Podczas warsztatów z fotogramów będziemy mieli okazję eksperymentować z wyjątkową formą tworzenia obrazu. Ta oryginalna technika pozwoli zanurzyć się w świat światła i cienia, oraz stworzyć niepowtarzalne kompozycje bez użycia tradycyjnego aparatu fotograficznego.

dzieci i młodzież: 12–15 lat


Widzialne – niewidzialne

Warsztaty z fotografii otworkowej Czy pudełko po butach lub puszka po herbacie mogą stać się aparatem fotograficznym? Ależ tak! Trudno uwierzyć, ale przy pomocy zwykłej, szczelnie zamykanej puszki z malutkim otworem potrafimy zrobić prawdziwe zdjęcie. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzą się, jak wykonać prosty aparat fotograficzny typu camera obscura, zrobią zdjęcia i własnoręcznie wywołają je w ciemni. Podczas warsztatów uczestnicy zwiedzą fragment ekspozycji.

dzieci i młodzież: 13–15 lat


Zobacz również

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza