V Festiwal Tradycji Literackich

Warsztaty fotograficzne

  • listopad 2021

To moje miejsce”warsztaty fotograficzne dla uczniów Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu

„To moje miejsce” to warsztaty fotograficzne, podczas których uczniowie Ośrodka Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu mieli okazję zrobić zdjęcia wybranych pejzaży w technikach analogowych, a potem przekształcić je wizualnie i symbolicznie we własną przestrzeń. Do zmiany zastanej rzeczywistości wydrukowanej na dużych formatach posłużyły im kalki, nici czy markery. Tak stworzone obrazy stały się indywidualną opowieścią o tym, jakiego miejsca potrzebujemy i jaki możemy mieć wpływ na to, co nas otacza. Inspirację do warsztatów stanowiła poezja Cypriana Kamila Norwida i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, w której rzeczywistość zostaje przekształcona i zinterpretowana.

Warsztaty fotograficznie podzielono na trzy etapy.

Na początku dystans między prowadzącymi a uczestnikami zmniejszał się dzięki rozmowom. Podczas tej części młodzież opowiadała o sobie nawzajem, uwzględniając przede wszystkim pozytywne cechy i mocne strony, miała także okazję zadać pytania prowadzącym. Pozwoliło to na wprowadzenie atmosfery otwartości i większej swobody. Następnie rozmowa dotyczyła miejsc, w których najczęściej przebywamy, tego, jak oswajamy te miejsca i co w nich doceniamy. Czy z czasem stają się dla nas miejscami bliskimi i ważnymi?

Drugim etapem było wyjście w teren i fotografowanie tych właśnie miejsc z pobliża, czyli okolic Ośrodka i otaczającego go parku. Zadanie wymagało uważności i koncentracji, ponieważ zdjęcia wykonywano aparatem analogowym, umieszczonym na statywie w trudnych warunkach oświetleniowych. Grupa musiała współpracować i doświetlać latarkami  fotografowane miejsca (było to swego rodzaju domalowywanie światłem mało widocznych miejsc).

Trzecim etapem była praca na gotowych powiększeniach. Najpierw uczestnicy rozmawiali o tym, jak bardzo różni się rzeczywistość od tego, jak ją postrzegamy i jak możemy ją rejestrować za pomocą aparatu. Kolejny podjęty temat to poetyka obrazu oraz dalsza możliwość kreowania go i interpretowania przez pryzmat własnych doświadczeń. Uczniowie dostali do wyboru materiały plastyczne: cienkopisy, markery, tusze i pióra, kalki techniczne oraz nici w różnych kolorach. Prace przechodziły różne etapy, aż do osiągnięcia oczekiwanego efektu. Środki wyrazu, jakimi dysponuje fotografia, wzbogacone o malarskie i rysunkowe jakości plastyczne, spowodowały, że realizacje zyskały indywidualny, często niesamowity lub nostalgiczny charakter, odpowiadający poezji Norwida i Baczyńskiego.

Tym, co wydaje się najważniejsze, jest otwartość młodych ludzi oraz swoboda twórcza, jaką się wykazali.

 


Prowadzące

Paulina Galanciak-Ilczyszyn – animatorka kultury, fotografka, kuratorka, liderka dostępności. Prezeska Fundacji TIFF Collective. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie Animacji i edukacji kulturalnej (2018, 2020) oraz Gminy Wrocław (2020). Zaangażowana w tworzenie międzynarodowego festiwalu fotografii TIFF Festival, przestrzeni rozwoju przez sztukę TIFF Center i projektów edukacyjnych TIFF Academy zarówno jako kuratorka, inicjatorka, jak i koordynatorka. Pomysłodawczyni Brave Together – twórczego projektu integracyjnego, który od 2019 roku działa pod nazwą Be Together w Fundacji TIFF Collective, do tej pory wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminę Wrocław, Fundację Santander czy Muzeum Śląskie w Katowicach. Współtwórczyni projektu Zmapuj Siebie – wspomagającego dziewczyny i kobiety w mapowaniu swoich możliwości i świadomym decydowaniu o swojej przyszłości, dwukrotnie dofinansowanego przez Fundusz Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych w ramach projektu TrasnferHUB (2018, 2019), również dwukrotnie przez Fundusz Feministyczny (2019, 2020) oraz Soroptimist Wrocław (2020). Prowadziła liczne warsztaty artystyczne i społeczne. Od 2020 r. liderka dostępności w Sieci Liderów i Liderek Dostępności; koordynatorka dostępności w BWA Wrocław.

Ewa Budnik – fotografka, twórczyni sztuk wizualnych, członkini zarządu Fundacji TIFF Collective. W swojej twórczości zajmuje się fotografią jako zjawiskiem, obiektem i procesem. W 2017 roku można było zobaczyć jej wystawę pt. „Wszystkie rzeczy widzialne i niewidzialne” w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, brała także udział w wystawie zbiorowej Culture City of East Asia 2019 Incheon Photography and Film Festival (Incheon, Korea Południowa) z pracą „Spójrz, im czegoś brakuje”. W 2019 roku ukończyła studia licencjackie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu na wydziale Fotografii, pracą zatytułowaną „Krótkie momenty zależności”. Obecnie kontynuuje naukę podczas studiów magisterskich na tej samej uczelni. Współtwórczyni projektu Be Together w Fundacji TIFF Collective, w którym odpowiada za współtworzenie programu warsztatowego oraz wspiera koordynację. Od wielu lat związana także z wrocławskim środowiskiem osób z niepełnosprawnościami.


Galeria zdjęć


Archiwalne wystawy

W ramach poprzednich edycji Festiwalu Tradycji Literackich odbyły się wystawy fotografii uczennic i uczniów Ośrodka Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu, prezentowane poniżej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

mkdnis logo

Patroni medialni

  • TVP Kultura
  • TVP3 Wrocław
  • Radio Wrocław
  • Radio RAM
  • Radio Wrocław Kultura
  • Booklips.pl
  • Wroclife