VI Festiwal Tradycji Literackich
Warsztaty fotograficzne
- listopad 2022
Warsztaty fotograficzne inspirowane twórczością Marii Konopnickiej, Adama Asnyka i Tadeusza Gajcego
Zorganizowane w ramach VI edycji Festiwalu Tradycji Literackich warsztaty fotograficzne inspirowane twórczością polskich poetów – Marii Konopnickiej, Adama Asnyka i Tadeusza Gajcego dla podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu zaprojektowano na kilku płaszczyznach. Do formułowania wypowiedzi o swoim samopoczuciu danego dnia uczestnicy mogli wykorzystać ćwiczenia arteterapeutyczne. W kontekście fotograficznym pracowali przed obiektywem aparatu oraz w technice kolażu.
Zajęcia zorganizowane były dla grupy dziewcząt i dla grupy chłopców. Rozpoczęły się one od grupowej sesji zdjęciowej, w której ilustrowaliśmy pojęcia: nuda, ciekawość, poszukiwacz, drużyna, relaks, ekscytacja, zamknięcie, otwartość, ciekawość. Powstałe zdjęcia po wydrukowaniu służyły jako części składowe kolaży, nad którymi pracowały grupy. Uczestnicy zostali zachęceni do stworzenia osobistych książeczek z kolażami według rozdziałów: ludzie, miejsca, rzeczy, zwierzęta, czynności. Warsztat ich tworzenia stanowił tło dla zadań związanych z poezją. Na temat biografii i twórczości Marii Konopnickiej, Adama Asnyka i Tadeusza Gajcego przygotowane zostały na karteczkach fakty i ciekawostki do odczytania i następnie zamontowania na planszy. Odczytywaliśmy także wybrane utwory literackie, w tym między innymi:
Adam Asnyk, Giewont
Adam Asnyk, Między nami nigdy nic nie było
Adam Asnyk, Baśń tęczowa
Adam Asnyk, Żyć to nie znaczy iść przez róże [...]
Adam Asnyk, Jednego serca
Adam Asnyk, Daremne żale
Maria Konopnicka, Stefek Burczymucha
Maria Konopnicka, Co słonko widziało
Maria Konopnicka, Jesienią
Maria Konopnicka, Kubek
Tadeusz Gajcy, Noc
Tadeusz Gajcy, Przyjacielowi w drodze
Tadeusz Gajcy, Przed snem
Tadeusz Gajcy, Nad ranem
Tadeusz Gajcy, O szewcu zadumanym
Uczestnicy mieli do wykonania indywidualne zadanie fotograficzne. Inspirując się wybranymi wierszami, tworzyli koncepcję fotografii. Mieli sami zapozować w zastanych przestrzeniach budynków oraz zanotować rodzaj obróbki cyfrowej zdjęcia. Po zajęciach przygotowane fotografie zostały oprawione oraz przekazane grupom do prezentacji na miniekspozycjach w Ośrodku, w miejscach codziennej aktywności młodzieży.
„Kiedy projektowałam warsztaty oparte o kontakt z poezją, zależało mi na stworzeniu nieobciążających, a zarazem prowokujących do samodzielnych wypowiedzi zadań. Uczestnicy, korzystając z gotowych kartek z ciekawostkami o twórcach, gotowych obrazków do kolaży, wydruków zdjęć samych siebie z danego dnia oraz wierszy, mogli podążać za swoimi upodobaniami i intuicją. Same fotografie wykonywane »tu i teraz« na podstawie świeżych, osobistych refleksji po przeczytaniu wierszy, stały się okazją do utrwalenia uczuć, pomysłowości, ścieżek myślenia i autonomii nastolatków biorących udział w zajęciach.” – Jagoda Kozon
Prowadząca
Jagoda Kozon – urodzona w 1994 roku we Wrocławiu, absolwentka Liceum Plastycznego w Rzeszowie ze specjalnością Techniki Graficzne (2014), Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku Mediacji Sztuki (2017) i Podyplomowych Studiów Arteterapii w Dolnośląskiej Szkole Wyższej (2020); autorka warsztatów artystycznych, twórca wizualny. Tworzy w technikach rysunkowych, malarskich, fotograficznych, cyfrowych i mieszanych.
Więcej o Festiwalu
Archiwalne wystawy
W ramach poprzednich edycji Festiwalu Tradycji Literackich odbyły się wystawy fotografii uczennic i uczniów Ośrodka Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu, prezentowane poniżej.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.