VII Festiwal Tradycji Literackich

„Nic dwa razy się nie zdarza” – warsztaty


„Nic dwa razy się nie zdarza” – warsztaty w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu

Warsztaty w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego podczas siódmej edycji Festiwalu Tradycji Literackich: Fredro/Szymborska odbywały się pod hasłem „Nic dwa razy się nie zdarza”. Znany wiersz Wisławy Szymborskiej, poprzez wskazanie na mijający czas i niepowtarzalność zdarzeń, a także wpływ, jaki mamy na bieg losów, prowadząca odczytała z podopiecznymi jako szansę do zmian na lepsze. Inne utwory, które analizowano podczas zajęć, to między innymi „Możliwości”, „Dworzec” oraz „Radość pisania”. Wizualny materiał stanowiły reprodukcje słynnych „wyklejanek”, czyli zabawnych i zagadkowych kolaży tworzonych z wielką precyzją przez Szymborską, a także pocztówki z kolekcji poetki. Głównym zadaniem plastycznym była natomiast praca dotykająca tematu kiczu, do którego bohaterka tegorocznego FTL miała słabość. Szymborska kolekcjonowała kiczowate pocztówki, bibeloty, szpargały, dbając o nie, a gdy robiło się ich za dużo, urządzając tzw. „loteryjki” dla bliskich. Podopieczni DCZP mieli również możliwość wykonania ilustracji do wierszy w różnorodnych technikach, przeważał jednak rysunek. W pracach związanych z kiczem stosowali dekoracyjne pianki. Struktura warsztatów opierała się na rozmowach, ćwiczeniach tekstowych, powtarzaniu i odświeżaniu wiedzy o poetce, poprzez sięganie do jej biografii oraz dorobku dobrze znanego, ale również tego lekkiego, zabawnego, pochodzącego np. z tomu „Błysk rewolwru”. Uczestnicy zajęć, by zachować anonimowość, podpisywali prace pseudonimami, prezentujemy wybrane. Zajęcia prowadziła Jagoda Molasy.

 


Prowadząca

Jagoda Molasy – urodzona w 1994 roku we Wrocławiu, absolwentka Liceum Plastycznego w Rzeszowie ze specjalnością Techniki Graficzne (2014), Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku Mediacji Sztuki (2017) i Podyplomowych Studiów Arteterapii w Dolnośląskiej Szkole Wyższej (2020); autorka warsztatów artystycznych, twórca wizualny. Tworzy w technikach rysunkowych, malarskich, fotograficznych, cyfrowych i mieszanych.


Galeria prac z autorskimi podpisami autorów


Patroni medialni

  • TVP3 Wrocław
  • TVP Kultura
  • Książki. Magazyn do czytania
  • Radio Wrocław
  • Radio Ram
  • Radio Wrocław Kultura
  • Booklips.pl
  • Wyliczanka

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

mkidn

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza