Warto! Z Bartoszewskim przez Polskę i Niemcy.

Premiera gry w ramach projektu Misja: młodzież. Gra

• 17 września 2019 (wtorek), godz. 17.00
  • goście: Anita Baranowska-Koch, Marcin Barcz
  • prowadzenie: dr Monika Bronowicka, dr Małgorzata Preisner-Stokłosa
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązuje rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl

Warto! Z Bartoszewskim przez Polskę i Niemcy to gra edukacyjna, w której niezbędne są refleks i spostrzegawczość, a wiedzę na temat trudnych stosunków polsko-niemieckich w XX wieku zdobywa się podczas rozgrywki.

Gra karciana oraz aplikacja multimedialna Warto! Z Bartoszewskim przez Polskę i Niemcy są inspirowane życiem i działalnością Władysława Bartoszewskiego oraz wystawą stałą Misja: Polska w Muzeum Pana Tadeusza. Podczas premiery gry wieloletni asystent Władysława Bartoszewskiego, Marcin Barcz, opowie o tym, jak Bartoszewski zmieniał Niemców, a współzałożycielka inicjatywy im. Władysława Bartoszewskiego w Berlinie, Anita Baranowska-Koch, o tym, jak Władysław Bartoszewski jest dziś postrzegany w Niemczech.

Podczas spotkania o grze i możliwościach jej zastosowania, zarówno w szkole, jak i poza nią, opowiedzą autorki: dr Monika Bronowicka i dr Małgorzata Preisner-Stokłosa.

Uczestnicy spotkania otrzymają bezpłatne egzemplarze gry.

Nauczyciele obecni na spotkaniu otrzymają zaświadczenie o uczestnictwie.

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza także uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych na bezpłatną lekcję muzealną dla grup zorganizowanych Z Bartoszewskim przez Polskę i Niemcy. Liczba miejsc ograniczona, zapisy przez >FORMULARZ REZERWACJI.
Więcej informacji znajduje się na stronie 18. katalogu.

Goście:

Anita Baranowska-Koch – zawodowo biomedyk, specjalistka od stymulacji serca, mieszka w Berlinie, gdzie angażuje się w działalność polskiej szkoły oraz Uniwersytetu Trzech Pokoleń. Od 2016 roku inicjatorka i współzałożycielka inicjatywy im. Władysława Bartoszewskiego w Berlinie oraz koordynatorka wystawy o Władysławie Bartoszewskim.

Marcin Barcz – wieloletni asystent Władysława Bartoszewskiego, współautor licznych publikacji, m.in. redaktor zbioru Władysława Bartoszewskiego Kropla drąży skałę? Co mówiłem do Niemców i o Niemcach przez ponad pół wieku (Warszawa 2011) i tłumacz polskiej edycji książki Bettiny Schaeffer Walczyć o wolność, żyć niezależnie. Wspomnienia o Władysławie Bartoszewskim (Warszawa 2017). Członek rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Prowadzące:

Monika Bronowicka – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, edukatorka muzealna, przewodniczka miejska i blogerka. Odpowiada za program edukacyjny na wystawie Misja: Polska. Współautorka gry Warto! Z Bartoszewskim przez Polskę i Niemcy.

Małgorzata Preisner-Stokłosa – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, współautorka wystawy stałej Misja: Polska w Muzeum Pana Tadeusza, poświęconej biografiom Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. Kuratorka i autorka licznych wystaw związanych z kolekcją Władysława i Zofii Bartoszewskich. Współautorka gry Warto! Z Bartoszewskim przez Polskę i Niemcy.

Wydano z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. / Herausgegeben mit finanzieller Unterstützung der Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit.

FUNDACJA WSPÓŁPRACY POLSKO- NIEMIECKIEJ

Partner: Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Berlinie, Inicjatywa im. Władysława Bartoszewskiego (Bartoszewski-Initiative c/o Deutsch-Polnische Gesellschaft Berlin e.V.)