„Różewicz Odcyfrowany” – digitalizacja archiwum rodzinnego poety


O projekcie Różewicz Odcyfrowany digitalizacja archiwum rodzinnego poety

Celem realizowanego w latach 2022–2023 przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich projektu „Różewicz Odcyfrowany – digitalizacja archiwum rodzinnego poety” jest zachowanie i udostępnienie zasobów archiwum Tadeusza Różewicza, które nie zostały do tej pory upublicznione. Archiwum obejmuje około cztery tysiące fotografii z różnych okresów życia poety i jest uzupełnieniem dokumentacji przechowywanej w zbiorach Ossolineum, dotyczącej twórczości i działalności Różewicza.

W wyniku digitalizacji i uporządkowania archiwum fotograficznego badacze oraz odbiorcy uzyskali dostęp do niepublikowanych w większości materiałów biograficznych, które znalazły się w aplikacji multimedialnej na wystawie stałej „Pan Tadeusz Różewicz” oraz w bezpłatnej aplikacji mobilnej „Zwiedzaj Muzeum Pana Tadeusza”. 

 Część fotografii prezentowanych w aplikacji na wystawie dostępna jest w wersji z audiodeskrypcją.

„Widziałem raz pana Różewicza...”

W ramach projektu „Różewicz Odcyfrowany – digitalizacja archiwum rodzinnego poety” w 2023 roku zaprosiliśmy do akcji pt. „Widziałem raz pana Różewicza...”, podczas której nagrywaliśmy opowieści wrocławian. Chcieliśmy zachować wspomnienia o poecie: ze spaceru po parku, ze wspólnej jazdy autobusem, z zakupów w spożywczym, z rozmowy o pogodzie czy z dłuższego spotkania tak, aby te historie nie zostały zapomniane. W filmie zebraliśmy relacje o Tadeuszu Różewiczu, zarówno te dłuższe, jak i te zupełnie przelotne.


Zobacz film

  • autor filmu: Piotr Bartos

„Tadeusz Różewicz. Uśmiech proszę”

  • kurator: Marcin Szyjka
  • projekt graficzny: Adriana Myśliwiec
kwadrat_insta

W listopadzie 2023 w Galerii Szewska we Wrocławiu prezentowaliśmy efekty projektu. Ekspozycja uliczna „Tadeusz Różewicz. Uśmiech proszę” stanowiła wybór rzadko publikowanych fotografii rozweselonego poety umieszczonych w sąsiedztwie fragmentów satyrycznego wiersza „Sława” z tomu „Uśmiechy”.

Zadanie „Różewicz Odcyfrowany – digitalizacja archiwum rodzinnego poety”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu „Kultura Cyfrowa”.

Dofinansowanie: 73000 zł, całkowita wartość zadania: 93200 zł
UMOWA Nr 00896/22/FPK/DMiSK z dnia 11.07.2022 roku.

Digitalizacja, opracowanie oraz udostępnienie unikalnych fotografii z archiwum rodzinnego i zawodowego Tadeusza Różewicza.

 

mkidn
znaki_strona_www

Patroni medialni

  • TVP Kultura
  • TVP3 Wrocław
  • Radio Wrocław
  • Radio RAM
  • Radio Wrocław Kultura

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza