„Wierna rzeka” – projekcja filmu

Wierna rzeka
pokaz filmu z cyklu W starym kinie – Filmy Niepodległej

  • 29 stycznia (wtorek), godz. 17.00
  • Muzeum Pana Tadeusza
    Rynek 6, Wrocław
  • Wstęp: 10 złotych, liczba miejsca ograniczona, bilety dostępne w kasach muzeum oraz online
  • >>kup bilet

Zapraszamy na projekcję filmu Wierna rzeka, wg powieści Stefana Żeromskiego, w ramach nowego cyklu W starym kinie – Filmy Niepodległej, który inauguruje działalność Kina Muzeum Pana Tadeusza. 

Adaptacja powieści Stefana Żeromskiego o tym samym tytule. W zachowanej kopii brakuje kilku fragmentów. Jest to luźno oparta na powieści historia z roku 1863, kiedy trwa powstanie styczniowe. Młody powstaniec, książę Odrowąż, wydostaje się z okrążenia z ważnymi dokumentami przeznaczonymi dla dyktatora powstania. Ranny w czasie ucieczki, ukrywa się w majątku Niezdoły, gdzie znajduje opiekę ze strony opiekującej się dworkiem Miji Brynickiej. Między Miją, a księciem rodzi się uczucie. Tymczasem oddziały kozackie krążą po okolicy szukając powstańców, a rotmistrz Wiesnicyn, także zakochany w pannie Brynickiej często odwiedza jej dworek. Odrzucony przez Brynicką rotmistrz daruje jednak życie jej i księciu Odrowążowi oraz sprowadza do rannego jego matkę. Ta próbuje wywieźć go do Włoch, ale książę wraca do powstańców pozostawiając matkę i Miję.

Projekcja poprzedzona będzie krótkim wprowadzeniem.

scenariusz: Anatol Stern
reżyseria: Leonard Buczkowski
w rolach głównych: Barbara Orwid i Mieczysław Cybulski
premiera: 4.10.1936

>>O cyklu W starym kinie – Filmy Niepodległej:
Rodząca się w II Rzeczypospolitej kinematografia chętnie sięgała po tematy dotyczące historii najnowszej Polski: okresu zaborów, I wojny światowej i momentu odzyskanie niepodległości. Początkowo w filmach dominowały wątki patriotyczne i propagandowe, w późniejszych latach coraz częściej pojawiały się elementy melodramatyczne i komediowe. W filmach występowały największe ówczesne gwiazdy: Jadwiga Smosarska, Mieczysława Ćwiklińska, Helena Grossówna, Tola Mankiewiczówna, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Aleksander Żabczyński i Kazimierz Junosza-Stępowski. Prezentowane filmy zostały ułożone według chronologii przedstawianej w nich tematyki. Projekcje poprzedzone będą krótkim wprowadzeniem.

>>Zachęcamy do zapoznania się z programem cyklu.

Patroni medialni:
Gazeta Wyborcza, Ale Historia, Gazeta Wrocławska, Nasze Miasto,
Radio Wrocław, Radio Ram, Radio Wrocław Kultura,
O.pl Polski Portal Kultury, Wroclife

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 20172022.