Więzień 4427. Władysław Bartoszewski w Auschwitz

Więzień 4427. Władysław Bartoszewski w Auschwitz
Z cyklu POLSKA, LUDZIE, CZAS. NIEDZIELNE OPROWADZANIE PO WYSTAWACH STAŁYCH MUZEUM PANA TADEUSZA

  • 31 marca 2019 (niedziela), godz. 12.00
  • prowadzenie: dr Anita Musialska
  • wstęp: 1 zł (w ramach biletu do muzeum)
  • czas trwania: 45 minut

Zapraszamy na marcowe spotkanie z cyklu Polska, ludzie, czas. Niedzielne oprowadzanie po wystawach stałych Muzeum Pana Tadeusza, które odbędzie się w przestrzeni ekspozycji Misja: Polska. Historię pobytu Władysława Bartoszewskiego w niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu przybliży edukatorka muzealna, dr Anita Musialska. 

Władysław Bartoszewski trafił do Obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu we wrześniu 1940 r. jako niespełna 18-letni mężczyzna. Podczas pierwszego porannego apelu usłyszał z ust zastępcy komendanta obozu: „Komin to jedyna droga na wolność”. Władysław Bartoszewski był jednak jedną z około dwóch tysięcy osób w historii obozu, którym udało się z niego wyjść nie tracąc życia. To będzie opowieść o człowieku, który przeżył piekło Auschwitz i musiał się z tego doświadczenia tłumaczyć przez całe życie.

prowadząca:
Anita Musialska – historyk, doktor nauk humanistycznych UWr. Autorka artykułów naukowych i książki o osadnikach z gminy Ścinawa na Dolnym Śląsku. Pasjonatka historii rolnictwa polskiego po drugiej wojnie światowej.

o cyklu:
>>Polska, ludzie, czas. Niedzielne oprowadzanie po wystawach stałych Muzeum Pana Tadeusza
Podczas niedzielnych spotkań edukatorzy współpracujący z Muzeum Pana Tadeusza oprowadzą zwiedzających po wybranych częściach wystaw stałych muzeum – opowiedzą o niezwykłych postaciach, dramatycznych wydarzeniach i najciekawszych eksponatach. Przytaczając anegdoty i przedstawiając ich kontekst historyczny, stworzą barwną opowieść o Polsce od końca XVIII wieku do czasów II wojny światowej.

>>Więcej informacji o wystawie Misja: Polska

Fot. Mateusz Palka